Ufukta yeni başkentlik var

D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’ KuJaafarKuShaari’yi makamında ağırlayan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’nun “D-8 2019 Sağlık Başkenti” olma talebini gündeme getirdi. Belediye, Kasım ayında yapılacak “D-8 Dışişleri Bakanları Toplantısı”nda görüşülmek üzere başvuru dosyası hazırlayacak.

Babaş ayrıca D-8’in kurmayı planladığı İbni Sina Araştırma Enstitisü’ne evsahipliği yapabileceğimizi kaydetti ve gerekli altyapı konusunda söz verdi; Ballıdağ ve Özel Uğurlu hastaneleri ile ilgili işbirliği yakalanabileceğinin ise altını çizdi. KATSO Başkanı Fındıkoğlu da maden varlığımızı heyetin değerlendirmesine sundu.

 

2018 yılını “Türk Dünyası Kültür Başkenti” olarak tamamlayacak olan ilimiz, önümüzdeki yıl da “D-8 2019 Sağlık Başkenti” olmaya talip.

D-8 (Gelişmekte olan 8 ülke) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’ Ku Jaafar Ku Shaari’yi makamında ağırlayan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kasım ayında Antalya’da yapılacak “D-8 Dışişleri Bakanları Toplantısı”nda görüşülmek üzere başvuru dosyası hazırlayacak.

D-8 ile işbirliğini geliştirmek isteyen Belediye Başkanı Babaş, D-8’in kurmayı planladığı İbni Sina Araştırma Enstitisü’ne şehrimizin evsahipliği yapabileceğini kaydetti ve gerekli altyapı konusunda söz verdi.

Belediye Başkanı Babaş, D-8 ekibine Ballıdağ ve Özel Uğurlu Hastanesi hakkında da bilgi vererek, bu konularda da işbirliği yakalanabileceğinin altını çizdi.

KATSO Başkanı Fındıkoğlu’ndan maden önerisi

D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato’ KuJaafarKuShaari ve beraberindeki heyet, öğle yemeğinde KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu’nun konuğu oldu.

Kastamonu iş dünyası ve potansiyeli hakkında kapsamlı değerlendirmede bulunan KATSO Başkanı Fındıkoğlu, özellikle maden sektörünün altını çizerek D-8 ülkelerindeki yatırımcılarının dikkatlerinin Kastamonu’ya çekilebileceğini kaydetti.

KATSO Başkanı Fındıkoğlu Aralık ayında İstanbul’da D-8 tarafından düzenlenecek olan “Helal Gıda Fuarı” ile de ilgilenerek, Oda olarak katılabileceklerini belirtti.