Ümit Ateş’ten türkü albümü

Türk müziğini evrensel bir boyuta taşımak ve yeni nesile bu müziği sevdirme amacıyla yola çıkan Kastamonulu müzisyen, oyuncu ve youtuber Ümit Ateş’in “Mizah-i Aşk” adını verdiği ilk modern türkü albümü Arpej yapım etiketiyle tüm dijital platformlarda müzikseverle buluşuyor.

Tüm sözü ve müziği genç sanatçıya ait olan albümde Ateş, modern bir kent ozanı olmanın sinyallerini veriyor.

Cem Yılmaz’ın Pek Yakında adlı sinema filminde rol alarak adını geniş kitlelere duyuran, başta Bahadır Karakaş yönetmenliğinde olmak üzere rol aldığı  birbirinden ünlü reklam filmlerindeki sempatikliğiyle milyonların sevgisini kazanan Ümit Ateş oyunculuktaki başarısını ve iddiasını şimdi de müzik sektöründe göstermek için hazır.

Boğaziçi Üniversitesi Klasik Müzik Korosu’nda bir yıl üst bas olarak görev alan ve yurt dışında türkülerimizi tanıtmak amacıyla turneye çıkan Ateş, Avrupa Birliği Erasmus+ projesi ile Portekiz’e gitti ve Radio Dom Fuas’a konuk oldu.

Albümün ilk video klibi olan “Zarar Gelmez”in klibi Yüzdeyüz Film imzasıyla çekildi.

 

“ÜMİT ATEŞ” hakkında …

Kastamonu’da dünyaya gözlerini açtı. Okul öncesi tiyatro ile başlayan sanat ilgisi; ilkokul yıllarında yakın arkadaşlarının müzikle ilgileniyor olmaları, onu müzik dünyasına iten en önemli kıvılcım oldu. Müziğe olan yeteneğini keşfetmesi, dönem içerisinde flüt ile öğrendiği eserleri bağlamaya uyarlaması ile oluştu. Üniversite yıllarına kadar alaylı olarak Kastamonu ve çevre illerinde halka açık konserler verdi. Birçok sosyal sorumluluk projeleri, canlı müzikler ve etkinliklerde keyifle yer aldı. Başarı ve onur belgelerine layık görüldü. 2010 yılında “İstanbul Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği” bölümünü kazandı ve İstanbul macerası böylelikle başlamış oldu. Buradaki ilk yıllarında okula ait olan müzik kulübünün derme çatma stüdyosunda çalışmalarına devam etti.

“Mızrap” isminde Türk Halk Müziği grubunu kurdu. Aynı dönemlerde tiyatro kulübüne de müzisyen olarak destek verdi. Fakülte bünyesinde, “Uzun Sap Bağlama Giriş” dersleri verdi. Dönem içi konser etkinlikleri düzenledi. Mızrap grubuyla aynı hedef ve heveste olmadıklarını anladıkları için grubu dağıtmak zorunda kaldılar.  Artık müzik okuma duyguları kabarmaya başlamıştı ki bu noktada müzikal eğitim almaya karar verdi. Ailesinin desteği ile bir duvar piyanosu satın alarak piyano eğitimi aldı. Ne var ki hem aylık ders ücretini karşılayamaması hem de gereken zamanı ayıramaması nedeniyle, 3 aylık bir eğitim sürecini sonlandırmak zorunda kaldı.

Eğitimini aldığı bu batı kökenli eğitimi geliştirmek için, Boğaziçi Üniversitesi Klasik Müzik Korosu’nda 2013-2014 yılları arasında Bas Vokalist olarak dahil oldu. Koro ile birçok konser deneyimi yaşadı. 2014 yılının son aylarında Erasmus+ EVS projesi ile Portekiz’e gitti. Üç aylık bir süreçte Avrupa’da kaldı. Portekiz halkına Türk Müziği’ni, gazete ve radyolara konuk olarak tanıtma şansı buldu. Bu sırada düzenli youtube içerikleri üretme kararını aldı. Youtube Creator Academy 2015’in ilk mezunlarından oldu. Bu sayede youtuber çevresi oluştu ve kendisi de sertifikalı bir youtuber oldu. Müziğe olan ilgisi ve kendini geliştirme isteği gitgide daha da büyüdü. Yeni bir oluşum olan Chroma’s Çok Sesli Koro’suna Bas Vokalist olarak dahil oldu.

Bu sırada üniversiteden arkadaşının tavsiyesi üzerine cast ajansına üye oldu. Cem Yılmaz “PEK YAKINDA” sinema filminde yardımcı oyuncu olarak rol aldı. Bellona, Chips Master, Carrefour SA, Aygaz Otogaz, Didi  gibi birçok büyük firmaların reklam yüzü oldu.