Umut verici öngörü

“Her yıl on binlerce insan İstiklal Yolu’nu yürümek için gelecek”

  • Ramazan’ın son günü İnebolu Belediyesi’nin Facebook sayfasından canlı olarak yayınlanan “İftar Vakti” programına konuk olan Vali Avni Çakır, “Turizmde hak ettiğimiz payın çok gerisindeyiz. O konuda yapmamız gereken çok şey var. İstiklal Yolu’nu çok daha güçlü hale getirmemiz lazım. Bu konuda geçen sene Gençlik ve Spor Bakanlığımız himayesinde üst segment bir planlamaya geçtik ama bu yetersiz. İnşallah bu sene biraz daha coşkulu yapacağız. Bir kere yılda, ben bunu söylüyorum, on binlerce insan İstiklal Yolu’nu yürümek için gelecek” dedi.
  • Vali Çakır, “Turizm, projelerin en başına alınması gereken sektörlerin başında geliyor. Ben de şahsen bunu en başa aldım. Sanayi zaten burada ahşap üzerine konuşlanmış. Zaten hammaddemiz, imkanlarımız üreticiyi çekiyor. Sizin ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Siz sadece alan hazırlayın. Madenlerimiz de mermer ocağı vesaire siz çağırmasanız da insanlar geliyor buluyor” diye konuştu.

 

 

Vali Avni Çakır, İnebolu Belediyesi’nin Facebook sayfasından canlı olarak yayınlanan “İftar Vakti” programına konuk oldu.

Valilik makamından yapılan yayında Türk Sanat Müziği sanatçısı İnebolulu Ufuk Uğuriş’in sorularını cevaplandıran Vali Çakır önemli açıklamalarda bulundu.

“KASTAMONU’DA BİR GECE KALMIŞLIĞIM YOKTU”

Valilik görevinden önce 15 sene mülkiye müfettişliği yaptığını belirten Vali Çakır, “Kastamonu’ya bir türlü yolumuz düşmedi. Sadece Cide’ye gelmişliğim var. Kastamonu’yu görmeden Cide’yi görmüştüm. Nasip Valiliğeymiş. Valiliğim öncesinde Kastamonu’da bir gece kalmışlığım yok. Dolayısıyla çok bildiğim bir coğrafya değildi” dedi.

“TANIYIP DA BURAYI SEVMEYEN İNSAN GÖRMEDİM”

Kastamonu’nun tarihi, kültürel ve turistik potansiyeline dikkat çeken Vali Çakır, “Burayı tanıyıp da burayı sevmeyen insan ben görmedim. Muhteşem bir yer. Tarih deseniz tarih, kültür deseniz kültür, orman deseniz orman, deniz deseniz deniz, kanyon deseniz kanyon. Bir de Osmanlı ecdadımız burayı boydan boya muhteşem eserlerle süslemiş. Şehre geldiğinizde zaten o ruhu hissediyorsunuz. Bu İnebolu için de geçerli. Şehre geldiğinizde, ben bir ilçeye geldim dedirtiyor size. Binalar sadece bir şehri şehir yapmaz. O ruhu hissetmeniz lazım. Dolayısıyla Kastamonu’ya gelen herkes ben bir şehre geldim hissiyatına kapılıyor. Burada görev yapmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyoruz” diye konuştu.

“İNEBOLU, MİLLETİMİZİN GÖNLÜNDE MÜSTESNA BİR İLÇE”

İnebolu’nun çok kadim bir ilçe olduğunu dile getiren Vali Çakır, “İstiklal Yolundaki mücadelesi, evveliyatında ticaret merkezi olması, günümüzdeki o yapıların tarihi mekanların korunuyor olması şehre gerçekten bir karizma vermiş. Her gittiğimde, her gördüğümde sevgim çok daha fazla artıyor. İnebolu bir de bizim İstiklal Yolu deyince, Milli Mücadele deyince Türk Milletinde çok farklı yeri olan bir ilçe. Zaten kadim ruhu da buradan kaynaklanıyor. İnebolu bulunduğu fiziki halin çok ötesinde bir ilçe. Tüm Türk Milletinin tüm insanlarının, milletimizin gönlünde müstesna bir ilçe. Benim İnebolu’da tespit ettiğim özelliklerden bir tanesi de gurbetçi olan hemşehrilerimiz memleketle bağını hiçbir zaman kesmemişler. Çünkü coğrafya öyle güzel ki. Oradaki köylerin bazıları, Türkiye’de öyle köy yok. Evrenye mesela. Karadeniz hattında öyle bir yer yok” ifadelerini kullandı.

“ONBİNLERCE İNSAN GELECEK”

Vali Çakır sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Turizmde hak ettiğimiz payın çok gerisindeyiz. O konuda yapmamız gereken çok şey var. İstiklal Yolu’nu çok daha güçlü hale getirmemiz lazım. Bu konuda geçen sene Gençlik ve Spor Bakanlığımız himayesinde üst segment bir planlamaya geçtik ama bu yetersiz. İnşallah bu sene biraz daha coşkulu yapacağız. Bir kere yılda, ben bunu söylüyorum on binlerce insan İstiklal Yolu’nu yürümek için gelecek. Bunun yanı sıra deniz turizmi anlamında da çok harika koylarımız, harika plajlarımız var. Bu konudaki alt yapı konaklama ihtiyaçlarımızın da giderilmesiyle bu anlamda da bir canlanma başlayacak. Bir de ben şehir merkezinde bu tarihi dokunun biraz daha ortaya çıkmasını istiyorum. Biraz daha makyaj sanki şehir merkezine giriyor gibi. Ben İnebolu’nun 1920’lerdeki fotoğrafına baktım, her taraf konak. Muhteşem bir yer, muhteşem bir zenginlik. Bunları biraz daha göstermemiz lazım. Aşı boyasıyla İnebolu konağı muhteşem. İnebolu fotoğraflarını gördüğüm zaman dakikalarca bakıyorum. Şehir merkezindeki o havanın o ruhun tekrar ayağa kaldırılması, biraz makyaja ihtiyacımız var. Şehir merkezimiz çok dar. Bununla alakalı da güzel çalışmalar da planlıyor arkadaşlarımız. Geleceği çok güzel ve parlak olacak başta turizm olmak üzere. Zaten bizim sahil bandında sanayi olarak bir şeyimiz yok. Turizm ya da mevcut halini korumak bile en büyük yatırımlardan  bir tanesi. Neticede Milli Mücadelemizin en önemli merkezlerinden bir tanesi, İstiklal Yolumuzun başlangıç noktası. Bizim gururla Kastamonu’ya anlattığımız olayların en başında geliyor. İnebolu neticede Kastamonu’nun en marka, en karizmatik ilçelerinden bir tanesi. Biz de çok seviyoruz. İnebolulu hemşehrilerimize de buradan sevgilerimizi gönderiyoruz.”

“TURİZM PROJELERİNİ  EN BAŞA ALDIM”

Kastamonu ile ilgili hedeflerini anlatan Vali Çakır sözlerini şöyle sürdürdü:

“Neticede mülki idare amirlerini bir ile atandıklarında genel güvenlik asayiş devletin temsili şüphesiz bunlar asli görevleri ama vatandaşların bizlerden beklentileri var. Burada bir kere turizm projelerin en başına alınması gereken sektörlerin başında geliyor. Ben de şahsen bunu en başa aldım. Sanayi zaten burada ahşap üzerine konuşlanmış. Zaten hammaddemiz, imkanlarımız üreticiyi çekiyor. Sizin ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Siz sadece alan hazırlayın. Madenlerimiz de mermer ocağı vesaire siz çağırmasanız da insanlar geliyor buluyor. Biz açıkçası OSB ile alakalı yerimiz kalmadığı için ikinci OSB çalışmalarına başladık. İnşallah bu sene sonuna yeni parsellerimizi hazır hale getirmeye çalışacağız. Mevcut OSB’nin karşısı orada 300-400 dönüm bir yerimiz var. Sanayi için arsa temin çalışmalarımız devam ediyor. Seydiler’de tahsislerimiz bitti, Taşköprü’de çok az kaldı. Yeni turizm tesislerinin yapımı noktasında yatırımcı arayışımız ve mevcut yatırımcıların işlerini kolaylaştırıcı çalışmalarımız var. Bununla alakalı inşallah Kastamonu merkezde yakında lansmanı yapılır çok büyük bir yatırım doğa turizmi konseptinde, bu bizim jandarma komandonun hemen üst taraflarında müthiş bir doğa turizmi ahşap konaklama, lüks konsept içerisinde tarımın, seranın, at binmenin olacağı, tamamen lüks konsept olarak hitap edecek. Yine merkezde doğaya uyumlu turizm yatırımcı arkadaşlarımızın çabaları var. Biz de ilimizin turizm potansiyelini geliştirme anlamında tanıtıcı faaliyetlere ağırlık verdik. Bu konuda fuarların tamamına katılıyoruz. 2022 yılında da 12 aya yayılan eylem planı yaptık. Bunun bir kısmını uyguladık. Her ay bir eylemimiz var. Gastronomisinden, doğa turizminden, karavanından, kanyon turizmine kadar turizmin çok farklı bileşenlerinin en üst segmentlerini buraya davet ediyoruz, ilimizi tanıtıyoruz. Yeni konaklama imkanlarımızı, altyapılarımızı gösteriyoruz. Bunun yanı sıra bu tür turizm tesislerimizin altyapılarını iyileştirmeye çalışıyoruz.”

Kadir YILDIRIM