“UNESCO Gastronomi Şehri”ne adaylığımız gündemde

  • Bilkent Turizm Forumu’nda Kastamonu’nun “UNESCO Gastronomi Şehri”adaylığı gündeme geldi.
  • Foruma katılan Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İrfan Mısırlı, Kastamonu’nun gastronomi alanında UNESCO adaylığının gündemde olduğu bilgisini paylaştı

8.Bilkent Turizm Forumu,12 Aralık’ta Bilkent Üniversitesi’nde“Gastronomi Turizmi” başlığı altında gerçekleştirildi.

Forumda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in gastronomi alanında “UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı”na girme sürecini katılımcılarla paylaştı.

Şahin, birinci başvuruları olumsuz sonuçlanmasına karşın yılmadıklarını ve tüm paydaşların katılımlarıyla ikincisinde başardıklarını söyledi.

Forumda Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İrfan Mısırlı Kastamonu Üniversitesi’nin “Tabiat Turizmi ve Ormancılık” alanlarında ihtisas üniversitesi olarak belirlendiği, ayrıca Kastamonu’nun da gastronomi alanında UNESCO adaylığının gündemde olduğu bilgisini  paylaştı.

Bunun üzerine, Kastamonu ile her türlü işbirliğine açık olduklarını ve Kastamonu’nun UNESCO serüvenine  katkıda bulunmaktan memnuniyet duyacaklarını ifade eden Fatma Şahin, forumda hazır bulunan Gaziantep Belediyesi UNESCO ekibine gerekli desteğin sağlanması için talimat verdi.

MASTERCHEF’TEN NİYET

Forumda, Masterchef Türkiye Jüri Üyesi  Somer Sivrioğlu, Kastamonu Üniversitesi’nde  Gastronomi Bölümü öğrencileriyle birlikte olmaktan mutluluk duyacağını,  Eylül ayında düzenlenen Kastrofest hakkında güzel  geri bildirimler aldığını ve katılamadığı için üzgün olduğunu, ayrıca Masterchef’in bir bölümünün şartlar uygun olursa  ‘Kastamonu Mutfağı’ temasıyla Kastamonu’da çekilebileceği bilgisini verdi.