Üniversite ve bir soru: “Kastamonu bu kadar mı?”

Bu haftayı Kastamonu Üniversitesi’ne ayırmak doğru olacak gibi. Çünkü, YKS’den alınan puanlar çerçevesinde öğrenciler, üniversite tercihlerini yaptı ve yeterli puanlara göre kimi üniversitelereyerleştirildi.

Kastamonu’daki üniversitemiz, hemen hemen bütün bölümlere sahip. Düşünün ki; merkezi, verilen eğitimi Ankara’da olan bir Tıp Fakültesi bile var üniversite bünyesinde.

Örneğin, çok başarılı olduğu düşünülen bir bölümümüz vardı. Geçmiş zamandan bahsetmek gerektiği için vardı demek daha doğru oldu. BESYO… Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Türkiye’nin önde gelen fakültelerindendi desek pek de yanlış olmaz.

Şimdi biraz BESYO’nun başvuru sayılarına bakalım… Kastamonu Belediyesi’nin özel ders bile verdiği BESYO’ya toplam 270 olan kontenjan için ancak 305 genç başvurdu. Başvuru sayısı geçtiğimiz yıl 752’yken ondan önceki yıl ise bin 2 kişiydi.

Yani iki yıl BESYO için başvuran öğrenci sayısı 3 kattan daha fazla oranda düştü.

Şimdi size daha acı bir bilgi daha vereyim. Bu sene Bartın’da bulunan BESYO’ya alınacak 400 öğrenci için tamı tamına 2 bin 71 kişi başvuru yaptı.

Bizim üniversite, BESYO’da Bartın’a yenildi. 1991’de il olmuş bir ilçeye yani. Diyecek başka söz var mıdır? Vardır elbette.

***

Geçtiğimiz günlerde Kastamonu’yu ailesiyle birlikte tanımak için gelmiş, Eğitim Fakültesi’ni kazanmış bir kızcağızla denk geldik. Yol tarif ettim daha doğrusu. Hemen bir teyze yaklaştı yanımıza. “Kastamonu, bu kadar işte” dedi. “Daha ötesi yok, bu yol boyunca bir şehir…”

Öyle mi gerçekten? Yalnızca önümüzdeki bu yol boyunca bir şehir mi Kastamonu? Yoksa var mıdır başka meziyetleri? Acaba öğrenci başvurusundaki bu düşüş, her il için 2-3 üniversite açılmasının yanında bir de bu eksikliğimiz olabilir mi?

YKS sonrasında yapılan tercihlerin açıklanmasının ardından, eğitim alanındaki noktalarımız daha çok düşünmeye sevk etti beni. Bana kalırsa sizleri de etmeli.

Gözde MINIK