Üniversitede öğretmenler günü etkinliği

Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizesinde dün Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda Öğretmenler Günü etkinliği düzenlendi.

Etkinlik programı Doç. Dr. İlhan Özgül şefliğinde Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğrenci Korosu’nun konseri ile başladı.

Programda Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı  Doç. Dr. Muammer Ergün, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ve Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal birer konuşma yaptı.

Prof. Dr. Servet Özdemir’in “21. Yüzyılda eğitim” konferansı ile devam eden etkinlik, “Öğretmenliğin dünü, bugünü, yarını” konulu panelle sürdü. Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eski başkanlığındaki panelde ise Doç. Dr. Güler Tuluk,  Dr. Öğretim Üyesi Sayit Uysal ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Şirin konuşmacı olarak yer aldı.

Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Elemanları ve Atölye Öğrencileri tarafından da yine Ahmet Yesevi Konferans Salonu’na “Gelecek Biziz” konulu resim sergisi açıldı.

Muammer Ergün

Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muammer Ergün, “Günümüzde öğretmenlik mesleği her zamankinden çok daha zor. Zorluğun kaynağı ise rol model olarak öğretmenin tek başına günümüzde bir anlam ifade etmiyor oluşu. Anne ve baba da tek başına bir anlam ifade etmiyor. Teknoloji o kadar gelişti ki, televizyon, telefon ve bilgisayar olan 3 camdan uzak durmadıkça, öğrencilerimiz teknolojinin esiri oldu. Öğretmenler ve anne-baba olarak, iş birliği halinde 3 camın nasıl kullanılacağını öğrencilerimize öğretmeliyiz. Sağlıkçılar 3 beyaz diyor, ben 3 cam diyorum. 3 camdan uzak durmak için anne-baba ve öğretmenler işbirliği halinde bu işi yapmalıyız” dedi.

Mehmet Yurt

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt ise “Öğretmenlerimiz her devirde, yaşadıkları toplumun yol göstericisi, milli ve manevi değerleri taşıyıcısı konumundadır. Şüphesiz ki, ülkemiz her köşesinde sabır ve fedakarca görev yapan öğretmenlerimizin omuzları üzerinde yükselmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenlerimize verdiği önemi dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygı değer unsurlarıdır demiştir. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit öğretmenlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

Cengiz Bahçacıoğlu

Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu da “Dijital değişim hayatımızı her yönüyle etkilemiştir. Bilgi her gün değişmekte ve herkes tarafından ulaşılmaktadır. Çocuklarımızı yetiştirmek için daha çok araştırmalı, daha çok çalışmalı ve onlara rehber olmalıyız. Öğretmenlerimizin 21’inci yüzyılda başarı hikayeleri yazacağına inancım tamdır. Bize düşen durmadan, dinlenmeden, yorulmadan çalışmaktır. İnsanlığın mimari olan onurlu öğretmenlik mesleği de bunu gerektirir. Böylesine onurlu ve güzide mesleğin üyesi olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Ahmet Hamdi Topal

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal da konuşmasında şunları söyledi:

“Atatürk’ün 100’üncü doğum yılı olan 1981 yılından bu yana, Atatürk’e başöğretmen unvanı verildiği gün olan 24 Kasım ülkemizde öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenlik, bir ülkü peşinde koşmak anlamına geliyor. Hayatının en güzel yıllarını bu insanlarımız insan yetiştirmeye adamaktadır. Ekilen tohumun çimlenmesi için gereken sudur, güneştir, oksijendir ve sabırdır. Dünyada en doğru ve kazançlı yatırım insana yapılan yatırımdır. İnsanlığın sağlam temeller üzerine kurulması ise hiç şüphesiz milli eğitim camiamızın güzide çalışanları olan öğretmendir.

Nesillerin gönlüne dokunabilen ve kendini geliştirmeyi düstur edinen öğretmenler yetiştirmeyi amaç edinen bütün Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi de 1956 yılından beri ülkemize hizmet etmektedir. Halen aktif halde 6 bölüm ve 10 anabilim dalında 3 bin öğrencisi ile bu yolda yürümeye devam ediyor. Öğrencilerimize gerek eğitim fakültemizde akademik bilgiler sağlayarak gerek sosyal projelerle onlara rehberlik ederek, gerekse fakülte dışında örnek bir öğretmenlik sergileyerek rol model olan 114 öğretim elemanımızla birlikte görevimizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Cengiz MUHZİROĞLU