Ünlü’den 3 açıklama, 2 cevap  

Partisinin İGM Grup toplantısında konuşan AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, KÖYDES ödeneğinin kalan yüzde 50’lik bölümünün de geldiğini, dolu afetinden doğan mağduriyetlerin giderilmesi için talep ettikleri ödeneklerin ilk bölümünün geldiğini, köy yangınlarına karşı elektrik tesisatı yenileme gerekliliğiyle ilgili ORKÖY Genel Müdürü’yle görüşeceklerini açıkladı; CHP’nin hizmetli alımı sınavı, partilerinden istifa eden Hüseyin Yavuz’un ise Doğanyurt’a yönelik yol hizmeti ile ilgili eleştirilerini cevapladı.

İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı toplantıları öncesinde AK Parti Grubu bugün İl Başkanlığı’nda Doğan Ünlü’nün başkanlığında aylık değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantının ilk bölümünde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan İl Başkanı Doğan Ünlü, köy yangınları, doluzedelere yapılan destekler, ORKÖY’den elektrik tesisatlarının yenilenmesi, Doğanyurt İGM üyesi Hüseyin Yavuz’un partiden istifası ve CHP’nin okullara yardımcı hizmet alımı noktasında yaptığı mülakat eleştirileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Taşköprü AK Parti İlçe Yönetim Kurulu üyesi Ali Şenol’un vefat etmesinin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek konuşmasına başlayan Doğan Ünlü, “Ailesine başsağlığı diliyoruz” dedi.

KÖYDES ÖDENEĞİ

KÖYDES ödeneklerinde geri kalan yüzde 50’lik kısmın da geldiğini ifade eden Doğan Ünlü, “Ödeneklerin gelişinden dolayı Cumhurbaşkanımız’a, hükümet temsilcilerimize teşekkür ediyoruz.  Yerel yönetimler anlamında, hem belediye başkanlarımız hem de İGM üyelerimiz çalışmalarına devam ediyor. Kurumlarımız da çalışmayı sürdürüyor. Köylerimize hizmet çalışmaları hızlandı. Yıl sonu yaklaştı ve biz zamanı en iyi şekilde değerlendirme çalışıyoruz. Sahaya baktığımızda bütün ilçelerimizde hem KÖYDES hem de İl Özel İdaresinin çalışmalarını görüyoruz” dedi.

YANGINLARA KARŞI ÖNLEM

Ünlü, köy yangınlarıyla ilgili de şunları söyledi:

“Sürekli yangın haberleri alıyoruz. Bir hafta içerisinde 3 farklı nokta da yangın çıktı. Yangınların en çok çıkış nedeni elektrik tesisatlarına bağlanıyor. Elektrik tesisatlarının değiştirilmesini İl Başkanlığı olarak sürekli gündeme getiriyoruz. Tesisatlar yenilenmediği sürece yangınlar devam edecek. Yangınların önlemi almak zorundayız. Hem vatandaşlarımız, hem kurumlar anlamında çalışma yapmalıyız. Önümüzdeki günlerde ORKÖY Genel Müdürü ile bir görüşmemiz olacak. ORKÖY’den kredilerin verilmesi ve verilirken de daha önce kullanılan kredilerin etkilememesi konusunda talebimiz olacaktır”

DOLU DESTEĞİ

Dolu mağdurlarına yapılan desteklerle ilgilide bilgi veren AK Parti İl Başkanı, “Geçtiğimiz haftalarda yaşanan doluda hasarları karşılamak için ödeneklerimiz geldi. İlk gelen ödenekler köylerimizde zarar gören vatandaşlarımıza dağıtıldı. Özellikle şehir merkezindeki evlerimize de yardım talebinde bulunduk.  Az, orta ve çok hasarlı olmak üzere 3 kriter var. Raporlar tutuldu ve gerekli yerlere raporlar gönderildi. Ödenekler geldiğinde ise açıklama yapılacaktır. Köylerimizde birçok camimizde hasar görmüştü. Yapılan çalışmalar sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığımıza zarar gören camilerimiz için ödenek talebinde bulunduk” şeklinde konuştu.

MÜLAKAT ELEŞTİRİLERİNE CEVAP

Ünlü, okullara yardımcı hizmetli alımı noktasında yapılan mülakat eleştirileri hakkında ise, şu açıklamayı yaptı:

“Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İŞKUR üzerinden okullara işçi alımı gündemdeydi. Konuyla ilgili CHP Milletvekili Hasan Baltacı’nın kurumları, partileri ve mülakatı gerçekleştiren insanları zan altında bırakan açıklamasıyla karşılaştık. Siyasi, etik ve ahlakla bağdaşmayan bir şekilde CHP zihniyetiyle  hareket eden Milletvekili Baltacı, partimizin olaylara karıştığını beyan etti. Bu açıklamalarıyla komisyon üyelerine, kurumlara, asılsız ve mesnetsiz şekilde ithamlarda bulunmaktadır. Gerçeği kendisi de bilmektedir. Kurumların iş alımlarıyla ilgili kriterleri bellidir. Bunlar da uygulanmaktadır. Kurumlarımız bunların doğrultusunda iş alımlarını gerçekleştiriyor. Her şey adil bir şekilde kurumların esas ve ölçüleriyle yapılıyor.”

YAVUZ’UN AÇIKLAMALARINA CEVAP

Ünlü, AK Parti’den istifa eden İGM Doğanyurt üyesi Hüseyin Yavuz’un açıklamaları hakkında ise şu değerlendirmeyi yaptı:

, “Hüseyin Yavuz bizim içimizden birisidir. Yıllarca partimizde görev almıştır. Anlamsız bir şekilde köy yolları ve farklı birilerini bahane ederek istifa etti. İşte yüzde 50 ödenek geldi. Kendisinin Doğanyurt’ta istediği ve talep ettiği yol inşallah bu yıl içinde yapılacak. Yolun ödeneği KÖYDES’ten ayrıldı. KÖYDES ödeneğinin tamamını ilçelerimiz kendi içinde kullanıyor. İhaleler kendi ilçelerimiz içinde yapılıyor. Sorumluluk varsa İGM üyelerimiz, muhtarlarımız ve bu işi yürütecek insanlardır. Taşın altına elini koyup ihale yapılmalıdır. Merkezi bir ihale değildir.”