Ünlü’den eleştirilere sert cevap

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, partisinin İGM grup toplantısında yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı dolayısıyla yoğun bir ayı geride bıraktıklarını, ancak zaman zaman orman ve köy yangınlarıyla da üzüntü yaşadıklarını kaydetti. Köy yangınlarına karşı bazı tedbirler alacaklarını ifade eden Ünlü, hayvanlarda çıkan tüberküloz vakalarına karşın tarama yapılacağını da söyledi.

Ünlü, ekonomi üzerinden eleştirilerde bulunan CHP Milletvekili Hasan Baltacı’yı cevaplarken “15 Temmuz darbe girişimi neyse, bugün ekonomik olarak yaşadığımız olaylar aynı. 15 Temmuz darbe girişimine de kontrollü darbe girişimi demişlerdi. Bugün de ekonomik olarak yaşadığımız, dış kaynaklı olayı da anlamak istemiyorlar” dedi.

AK parti İl Başkanı Ünlü, bürokrasinin kaynak azlığı ile ilgili eleştirilerine de sert çıktı ve 16 yıllık AK Parti iktidarında yapılmayan, eksik bırakılan hiçbir proje olmadığını belirtip, “Ödenek yok diyen bürokratlar işine baksın” dedi.

 

 

AK Parti’de Eylül ayı İl Genel Meclisi toplantıları öncesinde grup toplantısı İl Başkanı Doğan Ünlü’nün başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantı öncesinde gündemle ilgili açıklamalarda bulunan İl Başkanı Doğan Ünlü, “Dolu dolu bir Kurban Bayramı geçirdik. İlimiz hem gurbetten gelen hem de ilimizi ziyaret edenlerle dolup taştı. İlçelerimize, köylerimize ziyaretçi akını oldu, bu da bizi mutlu etti. İnsanlarımız akrabalarıyla, komşularıyla ziyaret etme fırsatı buldular. Tabii ki bayramda ufak tefek üzücü kazalarda oldu. Onların dışında güzel bir bayram idrak ettik. Son gün Araç ilçemizde çıkan bir orman yangını oldu. Bu da bizi son derece üzdü. Bu yangında can kaybı olmaması da bizim için en sevindirici olay. Tüm kurumlar elinden gelen çabayı göstererek, orman yangınını söndürdüler. Köylere sıçramaması da önemliydi” dedi.

“KÖY YANGINLARINA TEDBİR ALACAĞIZ”

Özellikle köylerde çıkan yangınlarla ilgili bazı tedbirler alacaklarını da ifade eden İl Başkanı Doğan Ünlü, “Orman varlığı açısından baktığımızda, Kastamonu orman zengini bir ilimiz. Bu anlamda ormanlarımızı korumak zorundayız. Bu yıl içerisindeki yangınlara baktığımızda, birçok köyümüzde de orman yangından ziyade ahşap ev yangınlarına şahit olduk. Bununla ilgili de hepimizin yapması gereken şeyler olduğunu düşünüyorum. Yaşanan yangınlarını birçoğu elektrik tesisatlarından çıkıyor. Elektrik tesisatlarının eksik oluşundan çıkıyor. Köylerimizdeki yangınların birinde de can kaybı yaşandı. Bu yangınların önlenmesi içinde önümüzdeki süreçte bir çalışma yürüteceğiz. Biz il başkanlığı olarak bu çalışmanın öncülüğünü yapmak istiyoruz. Yangınların en büyük çıkış sebebi elektrik tesisatlarının eski oluşu. Bunu önlemek gerekiyor. Bir an önce bu eski elektrik tesisatlarının yenilenmesi gerekiyor. Yenilenmediği takdirde önümüzdeki süreçte bu yangınlar istemesek de devam edecek. Bu konuda da gerekli kuruluşlarla görüşeceğiz. Bu desteklerin yenilenmesi adına da ORKÖY’ün destekleri var. Bu destekleri de kullanarak, köylerdeki ahşap evlerin elektrik tesisatlarının yenilenmesini başarmamız lazım. Bunun için çalışma başlatacağız” ifadelerini kullandı.

“TÜRBELERDE BAKIM ÇALIŞMASI YAPACAĞIZ”

Kurban Bayramı’nda Kastamonu’ya gelenlerle birlikte türbeleri de gezme fırsatı bulduklarını söyleyen Doğan Ünlü, “Gezdiğimiz esnada birçok şeylere şahit olduk. Evliyalarımızın birçoğunun kabirlerinin bakımsız olduğunu gözlemledik. Bununla ilgili olarak kabirlerin bir an önce bakımının yapılması gerekiyor. Bununla ilgili de bir çalışma yapacağız. Çünkü bir Evliyalar Şehri olarak anılıyor ve övülüyoruz. Fakat evliyalarımızın kabirlerinin bakımsız olduğunu gördük. Bu konuda bir hayırseverimiz Yılanlı Camii’nde meftun bulunanların kabirlerini düzenledi. Bunun devamını getireceğiz” diye konuştu.

HASAN BALTACI’YA CEVAP

Doğan Ünlü, açıklamalarında CHP Milletvekili Hasan Baltacı’nın Türkiye ekonomisi hakkındaki açıklamalarına da değinerek şunları söyledi:

“16 yıl boyunca AK Parti iktidarı döneminde her yıl en yüzde 5 oranında büyüyen bir Türkiye ile biz bugünlere geldik. Her yıl yüzde 5 büyüme sağlayarak geldik. Kişi başı milli gelir her yıl artarak bugünlere geldik. 15 Temmuz darbe girişimi neyse, bugün ekonomik olarak yaşadığımız olaylar aynı. O gün yaşadığımız bir askeri darbe teşebbüsü idi, bugün yaşadığımız ekonomik bir darbe girişimidir. Bunun dış kaynaklı olduğunu, 15 Temmuz’daki darbe girişimin gerçekleştirmek isteyen zihniyetin, bugün ekonomik darbe girişimini gerçekleştirmek isteyen zihniyetle aynı olduğunu göremiyorlar. Sayın Baltacı, bize Türkiye düşmanı Kredi Değerlendirme Kuruluşları’nın ağzından konuşuyor gibi. Gerçi onlar 15 Temmuz darbe girişimine de kontrollü darbe girişimi demişlerdi. Bugün de ekonomik olarak yaşadığımız, dış kaynaklı olayı da anlamak istemiyorlar. Aynı zihniyet bugün ekonomi üzerinden Türkiye’yi sıkıntıya sokmak istiyor. Fakat nasıl 15 Temmuz’da bu millet, Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğindeki bu hükümet darbe girişimini bertaraf ettiyse, bugün ekonomik yapılmak istenen darbeyi de bertaraf edecektir. Şuna inanıyoruz, bu bize hayırlara vesile olacak. Türkiye bu durumdan da güçlü bir şekilde çıkacak. Biz iktidarıyla, muhalefetiyle buna karşı mücadele etmeyi gerektiğini savunuyoruz. Fakat muhalefetin bazı partileri hala Türkiye’nin yanında değil, Türkiye’yi tehdit eden zihniyetlerin yanındaymış gibi hareket ediyorlar. Bizi üzen taraf bu.”

TÜBERKÜLOZ VAKALARI

Kurban Bayramı’nda kurbanlıklarda tespit edilen tüberküloz vakalarına hakkında da konuşan Ünlü, “Gerekli taramalar yapılmalı. Kış döneminde de şap hastalıklarını yaşadık. Bunlarla ilgili gerekli tedbirler her zaman alınmalı. Taramalar da yapılıyor. Bu konu hakkında bir görüşme yaşayacağız. Hayvanların yaşayacağı sıkıntı, halkımızın yaşayacağı sıkıntıdır. İlk olarak Sivas’ta ortaya çıkmıştı. Gerekli çalışmalar orada yapıldı. Şu anda bölgemizde ciddi bir durum gözükmüyor. İnşallah bölgemize sıçramadan gerekli önlemler alır. Yetkili kuruluşlarla bu konu hakkında da görüşeceğiz. İl Genel Meclisi’nde de bu konu gündeme getirilecek” açıklamalarında bulundu.

“ÖDENEK YOK DİYEN BÜROKRATA TEPKİ”

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, Kastamonu’da yapılacak ve yapımı devam eden projelerle ilgili bürokrasinin kaynak azlığı ile ilgili eleştirilerine sert çıktı. Ünlü, 16 yıllık AK Parti iktidarında yapılmayan, eksik bırakılan hiçbir proje olmadığını belirterek bürokrasinin kaynakla ilgili serzenişlerde bulunmasının yanlış bir yaklaşım olduğunu kaydetti ve “Ödenek yok diyen bürokratlar işine baksın” dedi.