Ünlü’den sert çıkış

Cumhurbaşkanı’ndan çifte talimat

  • AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, partisinin Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Devlet Hastanesi ve Tıp Fakültesi’nin ortak çalışmasını sağlayacak afiliasyon ve Kırık Barajı konusunda talimat verdiğini, Yurduntepe Kayak Merkezi’nin açılışının 12 Ocak’ta yapılacağını açıklarken, MHP İl Başkanı Yüksel Aydın’a ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’na yüklendi.

“Atıksu Arıtma, Babaş’ın projesidir”

  • “Atıksu Arıtma, Tahsin Babaş’ın projesidir; ihalesi 5 Mart 2019’da yapılmıştır. Birçok mücadeleyle birlikte AKParti döneminde yapılmış bu mücadeleyi, sanki uzun zamandır bekleyen bir projeymiş ve kendileri yapmış gibi göstermek siyasi etiğe aykırıdır. Yapılan işi kendi yapmış olduğu bir iş gibi göstermek acziyetidir. Verilen emeğe saygı göstermemek, aynı zamanda kamuoyunu yanıltmaktır.” diyen Ünlü, “Millet Kıraathanelerini niye kapattınız?” sorusunu da yöneltti.

“Kime ayar vermeye çalışıyorsun?

  • Ünlü, MHP İl Başkanı’na yönelik eleştirilerde bulunurken de, Kastamonu’nun yüzde 100’ünü AK Parti’nin yönettiğini ifade etti ve “Sürekli olarak ‘Herkes ayağını denk alsın’ ifadelerini kullanıyor. Kime ayar vermeye çalışıyorsun? İkide bir çıkıyor ‘hazmedeceksiniz’ diyor. Biz, senin neyi hazmedemediğini biliyoruz. Hastane konusundaki hazımsızlıklarını çok iyi biliyoruz. Dikili bir ağacın var mı? Yok.  Sonra siyaset kurnazlığı yapmaya çalışıyor. MİEM’isöylemiş de olmuş. Kendine güldürüyor” diye konuştu.

“Başladığımız işleri bitiririz, kimseye bırakmayız”

  • Milletvekili Metin Çelik ise AK Parti’den önceki dönemlerle günümüzü karşılaştırdığı konuşmasında, “Kastamonu’nun göç vermesine neden olanlar, göçü durdurup tersine çeviren AK Parti’yi eleştirebiliyorlar. Yapılan yatırımlarla göç kontrol altına alınmış, nüfus artışları başlamıştır. Daday yoluyla ilgili eleştiriler var.Sanki hiçbir şey yapılmamış gibi eleştiri ortaya koymak doğru değil. Biz hiçbir ilçemizi birbirinden ayırmıyoruz. Başladığımız işleri bitiririz, kimseye bırakmayız” dedi.

AK Parti’de Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısı cumartesi günü Kuzeykent Belediye Konferans Salonu’nda yapıldı. Toplantıya Milletvekili Metin Çelik, İl Bakanı Doğan Ünlü, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, 26.dönem Milletvekili Murat Demir, önceki dönem belediye başkanı Tahsin Babaş ile il ve ilçe teşkilat mensupları katıldı.

Toplantının basına açık bölümünde AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü ve Milletvekili Metin Çelik birer konuşma yaparken, Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç ise göreve geldiği süre içerisinde ilçede yapmış oldukları çalışmaları içeren bir sunum gerçekleştirdi.

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kastamonu’daki yatırımlarla ilgili talimatlarına değinirken, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve MHP İl Başkanı Yüksel Aydın’a sert eleştiriler yöneltti.  Milletvekili Metin Çelik ise konuşmasında AK Parti’den önceki dönemlerle günümüzü karşılaştırdı.

 

DOĞAN ÜNLÜ

Ünlü, konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye’ye hizmet edecek tek parti AK Parti’dir. Bizim yapacak çok işimiz var, söyleyecek çok sözümüz var, gidecek çok yolumuz var. AK Parti aynı zamanda ahde vefanın da adıdır. Partimize hizmet eden herkese ahde vefayı gösteren çok değerli bir liderimiz var.

7.Olağan Kongre süreci başladı. 16 ilçede delege seçimlerini yaptık. Bu arada genel merkezimizle yaptığımız istişareler sonucunda 4 ilçemizde bayrak değişikliğine gittik. Bu 4 ilçemizde, bayrağı layıkıyla bugüne kadar taşıyan ilçe başkanlarımıza da teşekkür ediyorum.  Bizde eski yeni yok, hepsi bizim başkanımız. İnşallah önümüzdeki süreçte de 4 ilçemizdeki delege seçimlerimizi tamamlayarak 22 Şubat itibariyle de ilçe kongrelerine başlayacağız.

“YURDUNTEPE’NİN AÇILIŞI 12 OCAK’TA”

“AK Parti, hayal denilen bir çok yatırımı gerçekleştirdi. Ülkemiz düşmanlarının baskılı oyunlarına rağmen tüm bakanlıklarımızın ilimize olan yatırımlarına hız kesmeden devam ettiğine hep birlikte şahit olduk.  İnşallah, 12 Ocak itibariyle milletvekillerimizle uzun zamandır uğraş verdiğimiz, ilimiz için önemli bir yatırım olan Yurduntepe Kayak Tesisleri’nin açılışını yapacağız. Bu hafta içi bakanlık ziyaretlerimiz oldu. Çok değerli bakanlarımızın katılımıyla birlikte, turizm anlamında çok değerli bir projeyi daha hayata geçirmiş olacağız.

“BİRİLERİ KONUŞUR BİZ YAPARIZ”

“Geçtiğimiz günlerde düzenlenen il başkanları toplantısında Cumhurbaşkanımızdan taleplerimiz oldu. Bu taleplerimden birisi, Kastamonu’nun öncelikli işlerinden birisi olan Tıp fakültesi ve mevcut hastanemizin eğitim ve araştırma hastanesine dönüştürülmesi ilgili ön protokol sözleşmesiydi. Bu konuyla ilgili destek ve yardımlarını talep ettiğimi ilettim ve sağ olsun Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuyla ilgili anında talimatlarını verdiler. Sağlık Bakanımız da konuyla ilgili olarak çalışmaların devam ettiğini ve yakında sonuçlanacağını ifade ettiler. İlimiz için önemli olan projeleri önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz, biz halka hizmet Hakk’a hizmet düsturuyla ilerliyoruz. İnebolu yoluyla ilgili de sayın Cumhurbaşkanımızdan taleplerimiz oldu. Sağolsunlar, sayın Cumhurbaşkanımız Kastamonu’ya verdiği önemi bir kez daha göstererek talimatlarını verdiler ve bir an önce bitirilmesini istediler. Bu projeler önemli. Bu projelerin AK Parti döneminde gerçekleşmesi de bizim için çok önemli.  Birileri sürekli konuşuyor, onlar konuşuyor AK Parti yapıyor. Her zaman olduğu gibi, biz yolumuza devam ediyoruz.

“ATIK SU ARITMA, TAHSİN BABAŞ’IN PROJESİDİR”

“Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu’nun açıklamalarını hayretle takip ettim. Atık Su Arıtma projesi var. Bu proje için yaklaşık 100 milyon liranın üzerinde bir harcama yapılacak. Tahsin Babaş başkanımız döneminde burasının ihalesi yapıldı. Yani 5 Mart 2019’da Atık Su ihalesi AK Parti’nin ve Sayın Belediye Başkanımızın çabalarıyla yapıldı. Birçok mücadeleyle birlikte AK Parti döneminde yapılmış bu mücadeleyi, sanki uzun zamandır bekleyen bir projeymiş ve kendileri yapmış gibi göstermek siyasi etiğe aykırıdır. Bunun tek bir izahı var, o da yapılan işi kendi yapmış olduğu bir iş gibi göstermek acziyetidir. Verilen emeğe saygı göstermemek, aynı zamanda kamuoyunu yanıltmaktır. En azından, önceki dönem belediye başkanımıza bir teşekkür etmeleri gerekiyordu. Yeter ki ilimize hizmet olsun, kimin yaptığı önemli değil ama yapana da teşekkür edilmesi gerekiyor.

“MİLLET KIRAATHANELERİNİ NEDEN KAPATTINIZ?”

“Sayın Cumhurbaşkanımızın önemli projelerinden olan, ülkemizin her yanında yapılmasını arzu ettiği millet kıraathaneleri vardı. Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’ın da yapmış olduğu millet kıraathaneleri halkımızın hizmetine sunulmuştu. Halkımız da son derece memnundu. Buraları kullanıyorlardı. Şimdi görüyoruz ki,‘Cumhur İttifakı’ deniliyor ama ilk yaptıkları iş AK Parti döneminde yapılmış olan Millet Kıraathanelerini kapatmak oluyor. Gerçekten bu konuda Galip Başkan’a serzenişte bulunmak istiyorum. Ne oldu da bu millet kıraathaneleri kapandı? Onca emek verilen yerleri neden kapattılar anlamak mümkün değil.

“KASTAMONU’NUN YÜZDE 100’ÜNÜ AK PARTİ YÖNETİYOR”

“MHP İl Başkanı da sürekli Kastamonu’nun yüzde 73’ünü biz yönetiyoruz diyor. Geçen de ifade ettim,beni anlamak istemiyor. Kastamonu ve ülkemizin tamamını AK Parti yönetiyor. İkide bir çıkıyor ‘hazmedeceksiniz’ diyor. Kim, neyi hazmedecek? Biz, senin neyi hazmedemediğini biliyoruz. Hastane konusundaki hazımsızlıklarını çok iyi biliyoruz. İkide bir hastaneyle ilgili açıklamalarda bulunuyor. Sayın Yüksel Aydın’ın eşi de bir sağlık çalışanı, emeğini, ekmeğini evine getiren sağlık çalışanları gibi. Sağlık çalışanlarına haksızlık ediyor, ekmeğini evine getirenlere haksızlık ediyor, zan altında bırakıyor ve çalışma şevki bırakmıyor.

 “AYNAYA DÖNÜP BAKMIYOR’’ 

Sürekli olarak ‘Herkes ayağını denk alsın’ ifadelerini kullanıyor. Kime ayar vermeye çalışıyorsun? Devlet kurumlarına mı ayar vermeye çalışıyorsun? Eğer onlara ayar vermeye çalışıyorsan, bil ki o devlet kurumları senin belediyelerin değil. Hepimizin devlet kurumları. Senin vereceğin ayar oralarda geçmez. Bir de ilçemizin birine gidiyor ‘burada huzur yok’ diyor. Huzuru sağlayan, Türkiye Cumhuriyeti devletinin güvenlik güçleri, savcısı ve hakimidir. Orada huzuru bozan kim? Kendi aynaya dönüp bakmıyor. Orayı karıştıran kim? İlk önce huzuru bozan kendisine baksın, kimseye suç bulmasın.

“DİKİLİ BİR AĞACIN YOK”

“Daday’a gidip,‘Milletvekilleri boş boş işlerle Meclis’te uğraşıyor, buralarla ilgilenmiyor’ demiş.  Biz, milletvekillerimizin, Kastamonu için gece gündüz demeden çalıştığını biliyoruz. Yüksel Aydın’a bir soruda ben sormak istiyorum: Biz iktidara geldiğimizden beri hayal denilen birçok projeyi hayata geçirdik. Kastamonu’nun sorunlarının hepsini biliyoruz, önceliklerini ve önemli olan projelerini biliyor ve bunlar için çalışıyoruz. Yüksel Aydın, sen ne yapıyorsun? Milletvekillerimize laf söylerken, CHP milletvekilleriyle aynı kefeye koyarken, dikili bir ağacın var mı? Yok.  Sonra siyaset kurnazlığı yapmaya çalışıyor. MİEM’i söylemiş de olmuş. Kendine güldürüyor. Yüksel Aydın olmasaymış Kastamonu’ya hiç yatırım gelmeyecekmiş. Bakıyor ki MİEM hayata geçecek, ihalesi gerçekleşecek. Bunu bir yerlerden öğreniyor, sonra oraya gidip bir fotoğraf çektiriyor ve ‘MİEM neden yapılmıyor’ diyor. Ama o da biliyor ihalesinin yakın zamanda olacağını. Şimdi Tıp fakültesinde birleştirme olacağını duydu, başhekim üzerinden, kurum yönetimi üzerinden, başhekimin gideceği algısıyla siyasi nema elde etmeye çalışıyor. Bunu yedirmeyiz. MİEM üzerinde günlerce durduk, uzun zamandır çabaladık ve Ankara’dan koparıp getirdik. Bu AK Parti projesidir.

“İTTİFAKA SONUNA KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ”

“MİEM’in adını bilmezdi. Biz bu konulara çalışırken adını bile bilmezdi. Bazen CHP Milletvekili Hasan Baltacı da aynı söylemlerde bulunuyor.  Baltacı’nın mensubu olduğu CHP’de ne yerli oldu, ne milli oldu.  Hasan Baltacıda öyle. Milli ve yerli olmayan bir milletvekili Kastamonu’ya ne kazandırabilir? Aslında bizim için ne Hasan Baltacı’nın, ne de Yüksel Aydın’ın ne söylediği önemli. İkisinin de söylemeleri bizim için önemsiz. Bizim için önemli olan ilimizin öncelikli işleri.   Bunları biz birilerinden öğrenecek değiliz. Biz zaten hepsinin idrakindeyiz.  15 Temmuz gecesinde hain FETÖ’cülere karşı, masa başında değil mücadele edilen meydanlarda kurulan Cumhur İttifakı’na son derece bağlı kalarak hareket ediyoruz. Hem seçim öncesinde, hem de seçim sonrasında. Zaman zaman bu kutlu ittifaka zarar vermeye kalkanlar olsa da, Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Devlet Bahçeli’nin kurmuş olduğu bu anlamlı Cumhur İttifakı’na sonuna kadar sahip çıktığımızı bir kez daha tekrarlamak istiyorum. Biz son derece Cumhur İttifakı’na bağlı kalıyoruz, hassasiyet gösteriyoruz. Her ne kadar bu konuyu anlamayanlar olsa da.”

 METİN ÇELİK

 AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik de, toplantıdaki konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün ‘şu yapılmadı, bu yapılmadı’ diyen arkadaşlara söylüyorum. AK Parti’ye kadar, Kastamonu’da doğalgaz mı vardı? Merkez ve 4 ilçemizde bugün doğalgaz var. Bunları önümüzdeki yıllarda diğer ilçelere de yayma gayreti içerisinde olacağız.  AK Parti’den önce 6 büyükşehirde doğalgaz vardı, bugün; doğalgaz gitmeyen hiçbir ilimiz kalmadı. Aradaki fark bu. AK Parti’ye kadar Ilgaz Tüneli mi vardı? 330 kilometre bölünmüş yol mu vardı? Haksızlık etmeyelim. Eleştirilerimizi yapalım, buna bir şey demiyoruz ama bir hakkı da teslim etmeden olmaz. AK Parti’ye kadar Kastamonu’da bırakın üç organize sanayi bölgesini, bir tane bile yoktu. Bugün dördüncü organize sanayi bölgesi olacak Taşköprü’yle ilgili kararları alan ve hayata geçiren de AK Parti’dir. Görüşmelerini yaptık, önümüzdeki yıl içerisinde Taşköprü OSB’yi de bitirip yeni istihdam alanları sağlayacağız. Türkiye’de ender yerlerde olan, tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi çalışmamızı da Devrekani’de belli bir aşamaya getirdik. İnşallah, bu çalışmamızı da gereken hassasiyeti göstererek hayata geçireceğiz.

“GÖÇ TERSİNE DÖNDÜ, SİGORTALI SAYISI 90 BİNE ULAŞTI”

“Kastamonu’da sağlık alanında, alt yapı anlamında ciddi hamleler yaptık, üzerine koya koya gidiyoruz. Ortaya güzel bir şey konulunca, Devlet Hastanesi yapılınca, Ilgaz tüneli yapılınca, OSB yapılınca, bölünmüş yollar yapılınca devlet yapmış oluyor ama bir yerde bir hizmet gecikmişse AK Parti yapmamış oluyor. Devleti yöneten de AK Parti’dir. Dönüp geçmişe bakındığımızda dikili çivisi olmayanlar, kendi dönemlerinde Kastamonu’yu ihmal edenler, Kastamonu’nun göç vermesine neden olanlar, göçü durdurup tersine çeviren AK Parti’yi eleştirebiliyorlar.  Kastamonu’da 2010 yılından itibaren yapılan yatırımlarla göç kontrol altına alınmış, bugün nüfus artışları başlamıştır. 2002 yılında Kastamonu’da 56 bin sigortalı çalışan varken, bugün 90 binin üzerine çıktı. İşsizlik dünyanın sorunu, ülkemizde de var. Ama geçmiş dönemlerle karşılaştığımızda iyiye doğru bir gidiş var.

“TIP FAKÜLTESİ’NDE BİZDEN KAYNAKLANMAYAN SORUNLAR OLDU”

“Tıp Fakültesi’nde maalesef bizden kaynaklanmayan problemler yaşadık. Hükümetimiz tarafından paralar gönderildi, farklı yerlere paralar harcandı. Bunu milletimiz biliyor, ama biz vazgeçmedik, Tıp Fakültemizi Kastamonu üniversitemize alalım, bu işi kendimiz büyütelim dedik. O çalışma belli bir aşamaya geldi. 3 yıl önce hizmete giren hastanemiz, eğitim ve araştırma hastanesi olmak için de uygundur.

“1 LİRA İZ BEDELİ KOYUP, YAPIYORUZ DİYEREK MİLLETİ KANDIRMIYORUZ”

“Eğitim alanında sadece son 2 yılda 100 milyon TL’nin üzerinde bir eğitim alt yapısı yapıldı. Şu anda 10 civarında okulumuz tamamlandı, 8 tanesi hizmete girdi, diğerleri önümüzdeki birkaç ay içerisinde hizmete girecek. Geriye kalan 5-6 tane okulumuz da bu yıl sonunda inşallah tamamlanmış olacak. Bunu bile borç var diye eleştirmeye kalkıyorlar. Borç falan yok. Devlet bir yatırım yapacağı zaman bunu programa alır, ihalesini yapar, iş yapıldıkça paraları öder. Eski Türkiye yok, bir lira iz bedeli koyup, ‘yapıyoruz’ diye milleti kandırıp sonradan da olmadı deyip işin içinden çıkan bir iktidar olmadık. 2017 yılında birinci derece deprem bölgesi olan yerlerin çalışması yapıldı ve hiçbir riske girmeden okulları başka okullara naklettik ve hızlı bir şekilde 2 yıl içerisinde böyle bir yatırımı yaptık.

“BAŞLADIĞIMIZ İŞLERİ BİTİRİRİZ, KİMSEYE BIRAKMAYIZ”

“AK Parti’den önce Kastamonu’da 3 bin tane TOKİ konutu var mıydı? Merkez ve ilçelerimizde 3 binin üzerinde konut yaparak vatandaşımıza hizmet veriyoruz. 100 bin konut hamlesinde de 400 konut daha Kastamonu’ya yapılacak. 200 tanesi merkeze, 100’er tanesi de Ağlı ve Tosya’da yapılacak. Önümüzdeki yıllarda da sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi diğer ilçelerimizde de TOKİ yatırımı yapmaya devam edeceğiz.  Yatırım programından çıkarılan barajları da AK Parti yaptı. Obrucak Barajı AK Parti’den önce programdan çıkarılmıştı, inşallah bu yıl oradaki baraj kısmıyla ilgili iş bitecek ve sulama kanalıyla ilgili çalışmalar devam edecek. Kırık Barajı da aynı şekilde yatırım programından çıkarılmış bir projeydi. Onunla ilgili bazı raporlar vardı ve bu büyük yatırımın başlamasını sağladık. Muhalefet ne yapıyor?‘AK Parti’nin ortaya koyduğu yatırımlar niye gecikmiş, şöyle olmuş, böyle olmuş.’ AK Parti bir işe başladıysa onu bitirir, size kalmaz merak etmeyin.

“İLÇELERİMİZİ BİRBİRİNDEN AYIRMIYORUZ’’ 

“Son günlerde Daday yoluyla ilgili eleştiriler var. AK Parti döneminde Daday yoluyla ilgili hiçbir çalışma yapılmadı derseniz haksızlık yapmış olursunuz. Hem Selalmaz tarafından yapılan bir çalışma hem Kastamonu tarafından bir çalışma hem de Daday tarafından bir çalışma yapıldı. Arada 10 kilometrelik bir bölüm kaldı. Bizim belediyesi başka bir partide diye çalışma yapmamamız gibi bir konu söz konusu değil. AK Parti döneminde orada çalışmalar oldu. Sanki hiçbir şey yapılmamış gibi eleştiri ortaya koymak doğru değil. Biz hiçbir ilçemizi birbirinden ayırmıyoruz.

GENÇLİK SPOR YATIRIMLARI

Son 2 yılda yatırım programına alınmış, yapımına başlanmış ve planlanan 170 milyon TL’lik Gençlik ve Spor yatırımımız var. Spor salonumuz tamamlanmak üzere. Bunun maliyeti 45-50 milyon lira civarında. Yurt imkanlarını da iyi bir noktaya getirdik. Şuan 7 bin 500 rakamına ulaştık, devam eden bin 300 kişilik yurt da ilave olduğunda bu rakam 9 binleri bulacak. Öyle eski zamanlardaki gibi ranza sistemi falan da yok. Lafla peynir gemisi yürümüyor, gençlere değer vermek budur. Burs rakamlarını 45 liradan alıp, 500 liralara taşıyan AK Parti’dir.

GENÇLİK MERKEZİ

“Gençlik Merkezi’ne gelen herkesin takdir ettiği bir projeyi maalesef birileri eleştiriyor. Orada bir tane Fatih Sultan Mehmet Han’ın turası önünde oturmuşuz. Oraya has oda yapılmış, gerçekten çok güzel bir oda, karşılıklı sohbet edebilecekleri bir oda. Orada tura var diye, bu çağda böyle şey olur mu diye eleştiri yapmış. Ya siz hiç Kastamonu Valilik binasından içeri girmediniz mi? Kastamonu Rektörlüğü olarak kullanılan eski Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin girişinin üzerinde hangi harfler var. Gençlerimizi tarihimizden kültürümüzden, uzaklaştırmak isteyenler, yabancılaştırmak isteyenler, maalesef bu tür abuk subuk şeylere odaklanıp, böyle yazılar yazıyorlar. Bunları ciddiye de almıyoruz, ama hiçbir şey söylemeyince sanki bunları kabul etmiş gibi bir pozisyona düşüyoruz. Gel bir gir oraya bak, orada neler sunulmuş, onları bir gör ondan sonra konuş. Orada bir fotoğraf görüp, onun üzerinden bir şeyler üretiyor. Bunlara da müsaade etmeyeceğiz. Yazık diyorum, başka hiçbir şey demiyorum.”