Ünlü’den vakıf, kendir ve teknokent açıklaması

  • AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, dün partisinin İGM üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdiği grup toplantısında Tıp Fakültesi ile ilgili kurulması planlanan vakıf, kendir üretimi ve teknokent konularında açıklamalarda bulundu.

 

AK Parti’nin İl Genel Meclisi grup toplantısı dün İl Başkanı Doğan Ünlü’nün başkanlığında gerçekleşti. Toplantıya Milletvekili Metin Çelik ve İGM Başkanı Güray Parçal da katılım sağladı.

Gündeme dair açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, “15 Kasım itibariyle son KÖYDES ödeneklerimiz gelecek. İlçelerimizde ve köylerimizde çalışmalar devam ediyor. Yılsonu itibariyle hedeflerimize ulaşacağız” dedi.

Tıp Fakültesi ile ilgili Kent Konseyi’nde bir toplantının yapıldığını da hatırlatan Doğan Ünlü, “Orada vakıf kurulması ile ilgili bir gündem oluştu. Oradaki konuşmamda da ifade ettim. Kastamonu Tıp Fakültesi’nin hayata geçmesi ve afiliasyonun gerçekleşmesi için bizim şu an vakfa ihtiyacımız yok. Vakıf üniversitesi kurulacaksa, vakıf kuralım ya da Uğurlu Hastanesi’nin açılması ile ilgili bir sermaye birikimi ve oluşum yapabiliyorsak vakıfı kuralım. Çünkü geldiğimiz süreçte afiliasyon süreci devam ediyor. İmza aşamasındayız, vekillerimizin de desteğiyle afiliasyon süreci de tamamlandıktan sonra Tıp Fakültemiz hayata geçmiş oluyor” diye konuştu.

Kendir hakkında ise Ünlü şöyle konuştu:

“Kendir ekimi Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de azalmıştı.  Bizim için önemli olan kendir ekiminin serbest olduğu, devletimizin izin verdiği 19 ilin içerisinde yer almasıydı. Zaten bu da var. Bundan sonraki süreçte tohum üretimimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bir taraftan da modernizasyon yapmamız lazım. Özellikle makine ile ilgili modernizasyona girmemiz lazım. 69 tane tohum var. Bu 69 tohumun yaklaşık yarısı, son 10 yıl içerisinde ülkemizde oluşturuldu. Bizim kendirle ilgili temel önceliğimiz milli ve yerli tohuma dönüşle ilgili hükümetimizin çalışmalarının Kastamonu olarak içinde olmak olmalıdır. Milli ve yerli tohumun Kastamonu’dan çıkmasını sağlamamız lazım. Zaten en önemli şeyde kendir tohumunun milli ve yerli bir şekilde oluşması. Bir yatırımcımız milletvekilimizle görüştü. Bir yatırımcımız Hanönü’nde kendirin üretimi ve üretim sonrasında fabrikasyon şekliyle işlenmesi noktasında bir çalışması var. Bu tür tesislerinde bir şekilde çoğalması gerekiyor. İşadamlarımızdan isteğimiz kendir üretildikten sonra işlenmesi ve sanayiye sunulmasıyla ilgili tesisler kurmalarıdır”

Teknokent konusunda ise Doğan Ünlü, “Teknokent ile ilgili de olumlu gelişmeler yaşanıyor. Üniversitemiz bu konuda hassasiyetle çalışıyor. Bu ay içerisinde de İl Genel Meclisi’nde de gündeme gelecek. İl Özel İdaremiz 300 bin TL ile bu Teknokent ile ilgili kurulacak şirkete ortak olacak. Bu yönde bir çalışma yürütülüyor. Özel İdare de işin içerisinde olacak. Ayrıca Ticaret Odası, Kastamonu Belediyesi ve diğer sivil toplum kuruluşları da destek olacaklarını ifade ediyorlar. Burada işadamlarımıza görevler düşüyor. İşadamlarımız, tüzel kişilikli şirketler de katılım sağlayabiliyorlar. Bunu da Kasım ayı içerisinde tamamlayabilirsek, Teknokent’in önündeki engeli kaldırmış olacağız” diye konuştu.

AK Parti iktidarının 17’nci yılını kutladıklarını da söyleyen Doğan Ünlü, açıklamalarını şöyle tamamladı:

“17 yıldır hiçbir ayrım yapmadan, tüm Türkiye’ye fert fert hizmet etmeye devam ediyoruz. Davamız Türkiye, liderimiz Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile dünya mazlumlarının umudu ve savunucusu olmaya devam edeceğiz. Nice nice 17 yıllara”