Ünlü’den yatırım raporu

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, 2020 yılı içerisinde ilimizde gerçekleştirilen yatırımlar hakkında sunum yaptığı bir basın toplantısı düzenledi.

Ünlü’nün, parti binasında gerçekleştirdiği 2020 yılı içerisinde tamamlanan ve yapımı devam eden yeni yatırımlarla ilgili 197 sayfalık sunumlu basın toplantısında İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal’da 2020 yılı KÖYDES çalışmaları hakkında bilgi verdi.

İl Başkan Doğan Ünlü’nün basın toplantısına yönetimi, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Av. Akif Güzel katıldı.

Doğan Ünlü

Sözlerine Kuzey Irak’ın Gara Bölgesi’nde şehit olan asker ve polislerle Allah’tan rahmet dileyerek başlayan AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü; “Ülkemizin birliği ve bütünlüğü için her zaman mücadele veren kahraman askerlerimizin güvenlik güçlerimizin Allah yardımcıları olsun. Terörle mücadelemiz hız kesmeden devam ediyor. İnşallah son terörist etkisiz hale gelinceye kadar etkin şekilde mücadelemiz devam edecek. Tabii bu arada bazı kişilerinde şehitlerimiz ile ilgili sessiz kaldıklarını üzülerek görüyoruz” dedi.

Sağlık alanında ilimizde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Doğan Ünlü şunları söyledi:

“Taşköprü İlçe Sağlık Müdürlüğümüz, Tosya İlçe Sağlık İlçe Sağlık Müdürlüğümüz, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ndeki ASM binamız ve Saraçlar Mahallesi’ndeki ASM binamız 2020 yılında tamamlandı. Devrekani’de ASM binamız tamamlandı. 35 yataklı Cide Devlet Hastanemizin yapım çalışmaları sürüyor. 35 yatak kapasitesi olan hastanemizin kapasitesi gerektiği takdirde 50 yatağa kadar çıkartılabilecek.

Malumunuz Cide Belediyesi’ni CHP yönetiyor. Cide Devlet Hastanesi’ni incelemeye gittiğimde 250 metrelik yolu arabamla zor gittim. Şimdi sağlık alanındaki çalışmalarımıza laf edenler Cide’de 200-300 metrelik yolu yapamaz haldeler. Oranın yetkilisi ile görüştüğümüzde su ve kanalizasyon bağlantılarının yapılmadığını söylediler. Burada son derece modern, halkımızın da hizmetine sunacağımız binayı yaparken kısa mesafedeki yolu dahi yapamayan CHP anlayışını görüyoruz.

İnşallah Cide Devlet Hastanemizde bu yıl içerisinde tamamlanacak. Doğanyurt ASM bu yıl tamamlanacak. Bozkurt Devlet Hastanesi bu yıl tamamlanacak. Küre Devlet Hastanemizde çalışmalar devam ediyor. Ağlı’daTSM’de çalışmalar sürüyor. Abana ve Çatalzeytin’de yapımını planladığımız devlet hastaneleri için proje çalışmaları sürüyor. Onları da yakında takip ediyoruz.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi içinde çalışmalarımız devam ediyor. Bu hastane tamamlandığında bölgeye hitap edecek. Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi yakınında olan ve Hacettepe’den kalan binaların hastanemize ek hizmet binası olarak hizmet vermesi içinde çalışmalarımız sürüyor. Aktekke Mahallesi’nde ASM çalışmalarımız sürüyor. Onarımını tamamladığımız sağlık yatırımlarımızda var. Ayrıca yakın zamanda ilimize 6 tane tam donanımlı yeni ambulans kazandırıldı. İlerleyen süreçte 3 tane daha yeni ambulans ilimize kazandırılacak.

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanemize de 2020 yılı içerisinde 25 milyon TL değerinde ekipman kazandırıldı. 2020 yılı içerisinde ilimize sağlık alanında 111 milyon TL yatırım yapıldı.

Biz bunları yapıyoruz. CHP’nin siyasi anlayışı ise Cide deki bir yolu, kanalizasyonu yapamaz halde iken, bizim yapmış olduğumuz yatırımları eleştirmek onların haddine değil.”

EĞİTİM ALANI

Eğitim alanında yapılan çalışmalara değinen ve yapımı tamamlanan okullar hakkında bilgi veren Doğan Ünlü, şöyle dedi:

“Eğitim alanında okullarımızı yenileme çalışmaları hızla devam ediyor. Halk Eğitim Merkezi’ndeki onarım çalışması tamamlandı. Modern bir görünüme kavuştu. Toplam derslik sayısı 272 olan 22 okulumuzun yapımı tamamlandı. Tamamlanan okullarımızın toplam maliyeti 128 milyon 98 bin 719 TL’dir. Rehberlik Merkezi, Mustafa Kaya Anadolu Lisesi Spor Salonu, Bilim Sanat Merkezi, Araç AhmedYesevi İlkokulu bu yıl tamamlanacak. İnebolu ve Cide’deki eğitim alanındaki çalışmalarımız sürüyor. Tosya ve Şenpazar’daki eğitim yatırımlarımız ile Ölçme ve Elektronik Sınav Merkezi bu yıl tamamlanacak. Yapımı devam eden okullarımızın sayısı 12 olup, onlarında toplam maliyeti 80 milyon 159 bin 537 TL’dir. İhalesi yapılan, ihale ve proje aşamasında olan okulların toplam maliyeti ise 107 milyon 579 bin 124 TL’dir. 2019’un son dönemi ile 2020 yılında ilimizdeki yapımı tamamlanan, devam eden ve proje aşamasında olan eğitim yatırımlarının toplam değeri yaklaşık 350 milyon TL tutarındadır.

CHP ‘Milli Eğitim Bakanlığının Kastamonu’da hiçbir yatırımı yok’ diyor. Bunların söylerken acaba çay boyunda boş boş mu geziyorlardı? Yatırımlarımızı görmezden geldiklerini biliyoruz. AK Parti’nin yatırımları onları rahatsız ediyor. Biz yatırımlarımızı yapmaya devam edeceğiz. Onlar rahatsız olmaya devam edecekler.”

DİĞER YATIRIMLAR

Diğer alanlardaki yatırımlar hakkında da bilgi veren Doğan Ünlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“IFAD kapsamında ilimize 2020 yılında 6 milyon 500 bin TL destek verildi. 2020 yılında Tarım ve İl Müdürlüğü tarafından verilen desteklerin toplamı (mazot, gübre, genç çiftçi, tohum vb. ) 155 milyon TL’dir.

TKDK destekleri de önemlidir. Bu konuda vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyorum. Lütfen TKDK desteklerinden yararlanmak için daha çok proje üretsinler. TKDK tarafından 2020 yılında sözleşmeye bağlanan proje sayısı 84, yatırım tutarı 41 milyon 600 bin TL, hibe tutarı 14 milyon 390 bin TL’dir.

KUZKA tarafından da ilimize 26.3 milyon yatırım yapılmıştır. Sanayi alanında yatırımlar devam ediyor. 2015 yılında ithalatımız 159 milyon dolar, ihracatımız 44 milyon dolar iken, 2020 yılında ithalatımız 144 milyon dolar, ihracatımız 264 milyon dolar olmuştur.

2020 yılında OSB’de 416 kişiye daha istihdam sağlanmıştır. OSB genişletme çalışmaları da son derece önemlidir. Tosya OSB ve merkez OSB için bu konuda Bakanlığımıza dosya sunduk. Bu kapsamda çalışmalarımız sürüyor. Yeni bir OSB içinde çalışmalarımız sürüyor. Seydiler OSBde dolmaya başladı. Taşköprü OSB’ye de yoğun talep var.

Devlet Su İşleri tarafından ilimizde 2013-2020 yılları arasında 716 milyon 854 bin 870 TL yatırım yapılarak 88 adet tesis hizmete alınmıştır. 2020 yılı içerisinde de DSİ tarafından ilimize 75 milyon 460 bin 665 TL harcama yapıldı. 2021 yılı içinde 200 milyon TL ödenek ayrıldı. Biz bunu başlangıç ödeneği olarak görüyoruz. 2021 yılı içerisinde daha fazla ödenek alacağız” dedi.

YURDUNTEPE, ÇAĞRI MERKEZİ, NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ, AFAD

Sunumunu Yurduntepe ile sürdüren Ünlü, “Yurduntepe ilimizin en önemli projelerinden biri oldu. Özel İdare’yi inşallah daha da verimli kullanırız. 112 Acil Çağrı Merkezi de ilimiz için önemli bir proje idi ve yakın zamanda tamamlandı. Özel İdare İş Hanımızda tamamlandı ve Nüfus Müdürlüğü’müz oraya taşındı. Buraya gelecek olan yeni kurum ve işletmelerle orasının daha da aktif olacağına inanıyoruz. AFAD İl Müdürlüğü’müzün yeni binasında da çalışmalar devam ediyor. Bu yıl içerisinde orası da tamamlanacak” diyerek yapımı devam eden diğer projeler hakkında da bilgi verdi.

ULAŞIM

Ulaşım alanındaki yatırımlara değinen AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, şu bilgileri paylaştı:

“Kastamonu-İnebolu yolu yapımı devam ediyor. Tünellerde çift taraflı çalışmalar devam ediyor. Bu tünellerin yapımında yaklaşık 450 kişi çalışıyor.

CHP, ‘Kastamonu-İnebolu yolu için bin TL ödenek aktarıldı’ diyerek bir yalan ortaya attı. 450 kişinin çalıştığını görmezden geliyorlar. Bu proje tamamlandığında Kastamonu-İnebolu arasındaki mesafe 16 kilometre, seyahat süresi ise 34 dakika kısalacak. CHP utanmıyorsa gitsin çalışmaları yerinde görsün.

Kırık Barajı yolunda da çalışmalarımız devam ediyor. Kırık tünellerimizi 2023 yılında tamamlamayı hedefliyoruz.

Kastamonu-Karabük karayolunda da az bir kısım kaldı. Oranında çalışmalarına başlanacak. Taşköprü-Hanönü arasında da çalışmalar devam ediyor. Yakın zamanda tamamlanması hedefleniyor. Pınarbaşı-Ağlı-Azdavay yolunun ihalesi de 15 Ocak’ta yapıldı. İhale süreci devam ediyor. Kastamonu-Daday yolunun ihalesi de 12 Şubat’ta yapıldı. İhale süreci devam ediyor. ‘Daday yolu yapılmıyor, bu yol yapılmayacak’ diyen CHP zihniyetine bir şeyler söylemek lazım. Yaparsa AK Parti yapar. Biz ne dedik? Daday-Kastamonu arası yol yapılacak dedik. İhalesi 12 Şubat’ta yapıldı. Şu an ihale süreci devam ediyor. Bu yol tamamlandığında Daday-Kastamonu yolu daha konforlu hale gelecek.

2020 yılında Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından ilimize 290 milyon TL para harcandı. 2021 yılında bu miktar yaklaşık 600 milyon TL’yi bulacak. Bu, memleketi kandırmaya çalışanlara cevap olsun.”

“ÇEVRE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞININ ÇALIŞMALARI”

Ünlü, sunumunu şöyle sürdürdü:

“Atık Su Tesisimizde de çalışmalar başladı. Bu Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın bir çalışmasıdır. Millet Bahçeleri de Sayın Cumhurbaşkanımızın, AK Parti’nin projesidir. Tüm Türkiye’de Millet Bahçeleri yapılacak. Bunun bir örneği de Kuzeykent Mahallesi’nde yapılacak. Türkiye’ye örnek olacak bir Millet Bahçesi projemiz daha var. İstiklal Madalyalı tek ilçemiz olan İnebolu’da deniz dolgusu üzerine içinde İstiklal Mücadelesi Müzesi olan bir Millet Bahçesi olacak. Burayı ülkemizin 100’üncü yılında devlet büyüklerimizin katılımı ile açmayı planlıyoruz. İstiklal Yolu bizim için önemli. 2023 yılına kadar tüm kurumlarımızdan, vatandaşlarımızdan İstiklal Yolu temasını işlemesini ve değerlerimize sahip çıkarak, geleceğe taşımak için istirham ediyorum.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2020 yılında ilimizde yapılan yardımların toplamı ise 171 milyon 831 bin TL’dir. Huzurevinin de yapım çalışmaları devam ediyor. Bu yıl tamamlanacak.

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ

“Engelsiz Yaşam Merkezi’nde arazi tahsis işlemleri devam ediyor. Eski Devlet Hastanesi’nin oraya yapılacak. O çevreye başka kurumlarda ekleyerek, o bölgeye fonksiyon kazandıracağız. Bu çalışmayı da yakından takip ediyoruz.

GÖLKÖY

“Gölköy Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı’nın statüsü değiştirildi. Jandarma Komando Eğitim olarak hizmet verecek. Bu Kastamonu için önemli bir gelişmedir. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Polis Eğitim ve Hizmet İçi Eğitim Kamp Merkezi de proje aşamasında. Diğer Bakanlıklarımızın da ilimizdeki çalışmaları devam ediyor. Tüm çalışmalarımızı anlatmak ne kağıda sığar, ne de zamana sığar.”

BALTACI’YA SORULAR

Doğan Ünlü, sunumunu CHP Milletvekili Hasan Baltacı’ya sorular yönelttiği şu sözlerle sürdürdü:

“Biz diyoruz ki memleket işi gönül işi. Bizim memleketimiz Kastamonu, gönlümüz Kastamonu. Gece gündüz demeden memleketimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Şehitlerimize gerçekten çok canımız sıkıldı, çok üzgünüz, bu konuda yaralıyız. Ama bugün bakıyoruz bu şehitlerimiz olmadan önce CHP milletvekili Meclis’e önerge veriyor ve şehitlerimizin 9 tanesinin ismini söylüyor ve ne tesadüf ki, CHP Milletvekilinin ismini verdiği kişiler birkaç gün sonra şehit oluyor. Çok manidar değil mi? Bunlar neyin peşinde, ne yapmak istiyorlar? Bizim güçlü bir Türkiye olma yolunda, müreffeh bir Türkiye olma yolunda, terörle mücadeleyi sonuna kadar yürüten Türkiye olma yolunda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve tüm emniyet mensuplarımızla beraber azim ve kararlılıkla son terör mensubu ortadan kaldırılıncaya kadar yapacağımız bütün çalışmalar devam edecek. CHP’nin Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı 2018 yılında 24 Haziran seçimleri sonrasında Muharrem İnce’nin öncülük ettiği genel kurula imza atma girişiminde bulunan milletvekillerinden birisiydi. Buna imza attı o dönemde. Akabinde CHP Genel Merkezi ‘Biz Genel Kurul istemiyoruz’ dedi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun önünü çektiği bu grup da ‘Genel Kurul olmasın’ diye imza topladılar. Orada imza atmadı. Şimdi şunu soruyorum: Hasan Baltacı’ya o dönemde Muharrem İnce ile birlikte hareket ederek imza atmıştı. Geldiğimiz şu dönemde Muharrem İnce’nin yeni bir parti çalışması var. O zaman imza atan 12 milletvekilinden 3’ü partilerinden istifa ettiler. Hasan Baltacıda önümüzdeki süreçte o günkü gibi kararlı durup istifa edecek mi? Yoksa Genel Merkezi Parti Meclisi üyeliği vererek sesini mi kesti, kararını mı değiştirdi? O günkü düşünceleri bugün devam ediyor mu? Yoksa Hasan Baltacı’da 12 milletvekili ile imza attığı gibi 3 Milletvekili gibi istifa ederek Muharrem İnce’nin yanında yer alacak mı?”

GENÇLİK VE SPOR

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ilimizdeki yatırımlarının devam ettiğini söyleyen Ünlü, sunumunu bu konuda VERDİĞİ ŞU BİLGİLERLE SONLANDIRDI:

“Merkez Spor Salonumuz tamamlandı. Yakın zamanda uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapacak. Yaklaşık 50 milyon TL’lik yatırım oldu. Bin 300 kişilik yurt yapımı da devam ediyor. Bununda maliyeti yaklaşık 48 milyon TL’dir. Merkez’deGençlik Merkezimiz tamamlandı. İlçelerimizdeki Gençlik Merkezi yapımları devam ediyor. 5 ilçemizde Gençlik merkez tamamlandı. 3 ilçemizde Gençlik Ofisimizi açtık. Spor Lisesi ile ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Hüsnü Tandoğan Spor Salonu’muzda da güçlendirme çalışmalarımızı tamamladık. Kuzeykent Mahallesi’nde antrenman ve spor salonu çalışmamızı tamamladık. Yolkonak tesislerimizi geliştirdik, geliştirmeye devam ediyoruz. Milli Takımlar Sürekli Kamp Merkezi’nin ihalesi de geçtiğimiz günlerde yapıldı. Yaklaşık 50 milyon TL maliyetle ihalesi gerçekleştirildi. Bu ilk etap ihalesiydi. Gerektiğinde bölgeye ek yatırımlarda yapılacak. Burası tamamlandığında spor turizmi kapsamında ilimize gelişler artacak.

Kastamonu Üniversite içerisinde yer alacak olan ve 20 milyon TL’lik spor kompleksi için protokol imzalandı. Burası normal zamanlarda halkımıza da hizmet verecek.

Ilgaz Dağı’nda forekazık çalışmalarımızı tamamladık.

Yapımı tamamlanan, devam eden ve ihalesi yapılan Gençlik ve Spor yatırımlarımızın toplamı yaklaşık 300 milyon TL değerindedir. İlimiz bir bu kadarda yatırım alacağız.”

CENGİZ MUHZİROĞLU