Unutursak kalbimiz kurusun

Hafıza kaybı bizim milletin hastalığıdır. Zira çok büyük trajediler yaşadığımız için bu topraklar bize hafıza kaybını hediye etmiştir. 10 Aralık işgale karşı düzenlenen Kadın mitinginin yüzüncü yılına onurla, saygıyla, gururla ulaştık. Ama sefalet içinde hayatını kaybeden Kara Fatma’yı ve Kara Fatma gibi nicesini unutarak.

Bir annen evladından daha kıymetli olan varlıklar; milleti, devleti ve bayrağının olduğu dönemlerdi. Anadolu zaten yıllarca sefalet içinde kalmıştı. Türklerin sadece savaşmak için aklına gelinen günlerdi. Terk fark bu sefer daha karanlıktı. Sanayi devrimini göremeyen, kara altın denilen petrol yataklarına sahip olsa da farkında olunmadığı günler… 3. Selim’le başlayan çağı yakalama çabaları yeterli olmamış, düşmanın soğuk nefesi ensemizdeydi.  Osmanlı son paşalarıyla ülkeyi kurtarmak için çalışmalara başladı.

Türk töresinde kadın erkek yan yanadır, birliktedir.

Yüzyıl önce nenelerimizin biz rahat uyuyalım diye verdikleri savaşın aynısı yine yaşanıyor. Yalnız tek fark saldırı her yerden ve her cepheden. Gençlerimizi, çocuklarımız, kadınlarımızı, erkeklerimizi, toprağımızı, suyumuzu, havamızı hedef alıyorlar.

10 Aralık’ta Amerika’ya, İngiltere’ye, Fransa’ya ve diğer işgal kuvvetlerine telgraf gönderip biz de varız diyen anneler artık yok. O annelerin yerini çocuklarını Amerikan vatandaşı yapmak için doğumlarını Amerika’da yapan anneler. Fransız modasını takip edip bir ailenin aylık gelirini bir eteğe veren kadınlar. Dışı yeşil içi kırmızı olan büyükanneler aldı. Bu annelerinde evlatları aramızda koltuk peşinde koşuyor…

Türk kadınının yeniden aslında dönmesi gerekiyor. Eğitimli, kültürlü, akıllı, çalışan, üreten, ailesine kol kanat geren, erkek ve kız çocuklarını eşit yetiştiren bireylere kavuşmamız şart.

Sanayi devrimini kaçırdık, en güzide neslimizi Çanakkale cephesinde kaybettik. Darbeler, iç kışkırtmalarla azala azala bugünlere geldik. Başarımızı kendimizden, başarısızlığı ekibimizden bildik.

Bizim en kısa zamanda ninelerimize layık torunlar olmamız şart. Türk evladı olarak bunun damarlarımızdaki asil kanda mevcut olduğunu biliyorum. Türk milleti akıllıdır, zekidir, çalışkandır. Kadınıyla erkeğiyle eşittir. Yol arkadaşıdır…

FERHAN ÇAPRAZ