Üreten kadınların Sarı Konak birliği

Kadınlar Kooperatifi kuruldu

Kastamonu Sarı Konak Kadınlar Kooperatifi’nin kuruluşu gerçekleştirildi. Üreten kadınların çoğunlukla el emeğine dayalı ürünlerini pazarlama ve değerlendirme konusundaki ihtiyaçlarına çözüm bulmayı amaçlayan kooperatif, kadınlara iş sağlamak, onları sosyal açıdan güçlendirmek ve ortak sorunlarına çözüm bulmak amacını taşıyor.

 

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın önerileri ve desteği ile yola çıkan Kastamonu Sarı Konak Kadınlar Kooperatifi, Akmescit mahallesindeki tarihi Sarı Konak’ta çalışmalarını sürdürecek. Belediye Başkanı Babaş’ın kooperatife tahsis ettiği binada, sabah kahvaltısı olacak. Ayrıca arzu eden kadınların toplanabileceği, günlerini yapabileceği bir mekan olarak, özel gün ikram menüleriyle de hizmet verilecek.

7 kişiden oluşan Kurucular Kurulu’nun ilk toplantısında; Kastamonu Sarı Konak Kadınlar Kooperatifi’ne üye kaydı yapılması, üretici kadınların satış yapabilmesi için haftanın bir günü yerel üretim pazarı açılması ve Sarı Konak’ın gün evi olarak da kadınlara hizmet vermesi konuları görüşülerek, karara bağlandı.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Başkan Yardımcısı Ahmet Sevgilioğlu’nun da katılımıyla, toplantı sürdürüldü. Başkan Tahsin Babaş, kooperatif çalışmalarını gördükten sonra tam anlamıyla destek vermeye hazır olduğunu ifade etti. Kastamonu’nun değerlerini dünyaya tanıtmak amacıyla ciddi bir turizm seferberliğinin başlatıldığını vurgulayan Belediye Başkanı şunları söyledi:

“En büyük isteğim, kadınların üretime katılması. Özellikle evlerinde otururken Kastamonu yöresine ait yaptıkları el işlerini satmaları, paraya dönüştürerek hem aile ekonomisine hem de ülke ekonomisine destek olmaları çok önemli. Kooperatifimiz: kadınların ekonomik ve kültürel anlamda gelişmeleri, boş zamanlarını değerlendirmeleri, yöresel ve geleneksel değerlerimizin unutulmayıp, yaşatılması, geleceğe taşınması anlamında da fayda sağlayacak. Kastamonu insanının Kastamonu kadınına verdiği değeri, desteği biliyoruz. Kurtuluş Savaşı’ndan bu güne savaşta barışta büyük emek veren kadınların sosyal alanda da daha ileri gitmeleri gerekir. Belediye’mizin sosyal projesi olarak Kastamonu Kadın Kooperatifi’ni gerçekleştireceğiz. Mevzuatlar doğrultusunda Kastamonu Belediyesi de ortak olacak. Tüketici değil üretici bir toplum olmalıyız. Biz üreten insan istiyoruz. Şehir, bölge, ülke ekonomisi ancak böyle daha aktif hale gelir.”