“Üretene omuz veren iktidara ihtiyaç var”

  • TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı 2021 bütçesinin görüşmelerinde yaptığı konuşmada iktidarı ekonomik sorunlar üzerinden eleştiren CHP PM Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Türkiye’nin her anlamda rahata kavuşması için bakan değişikliğinin yeterli olmayacağını, düzen değişikliğine ihtiyaç olduğunu söyledi ve “Bu ülkenin birbirine omuz atan bakanlara değil, üretene ve üretecek olana omuz verecek bir iktidara ihtiyacı var” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kurum ve kuruluşlarının 2021 yılı bütçelerinin görüşmeleri tamamlandı.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Berat Albayrak’ın istifasının ardından bu göreve getirilen Lütfi Elvan’ın katılımında gün boyu süren görüşmelerde yaptığı konuşmada iktidarı eleştirdi.

Baltacı, Bakan Elvan’ı,komisyondaki sunumunda sıklıkla kullandığı “öngörülebilirlik, şeffaflık, hesap verebilirlik” kavramları üzerinden eleştirirken, AKParti’nin Varlık Fonu başta olmak üzere pazarlık yolu ile ihale edilen aynı zamanda kamu – özel işbirliği yöntemiyle yaptırılan projelerle ilgili hesap verdiğine hiç rastlamadıklarını söyledi.

Türkiye’nin her anlamda rahata kavuşması için bakan değişikliğinin yeterli olmayacağını, düzen değişikliğine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Milletvekili Baltacı, “Bu ülkenin birbirine omuz atan bakanlara değil, üretene ve üretecek olana omuz verecek bir iktidara ihtiyacı var” dedi.

Milletvekili Hasan Baltacı’nın Plan Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşma şöyle:

 Öncelikle Sayın Bakan’a yeni görevinde başarılar diliyorum. Bu tek adam rejiminde bir gece ansızın oturduğunuz koltuklarınız değişebiliyor.

Türkiye halen karanlıkta, keyfinizce yönetmeye çalışıyorsunuz. Hâlbuki siz buradaki sunumunuzda öngörülebilirlik, şeffaflık, hesap verebilirlik gibi kavramlardan bahsettiniz. Bundan 19 yıl önce partinizin kuruluşunda genel başkanınız da öngörülebilirlik, şeffaflık, hesap verebilirlik gibi kavramlar üzerinden konuşuyordu. Eğer bu 18 yıllık iktidarınızı hiç yaşanmamış varsayarsak kendi içinizde gerçekten de tutarlı olduğunuzu söyleyebiliriz. Oysa 18 yıllık iktidar pratiğinize baktığımızda; Örneğin dipsiz karanlık bir kuyuya benzeyen Varlık Fonu konusunda hesap verdiğinizi hiç görmedik. Örneğin pazarlık yolu ile ihale edilen ve büyük çoğunluğu 5’li yandaş şirketlere verilen ihalelerle ilgili henüz hesap vermediniz. Şeffaflık diyorsunuz ama kamu-özel işbirliği yoluyla yaptırılan yollar, köprüler ve hastanelerin sözleşmelerini bile açıklamadınız.

“Kime nasıl güven vereceksiniz?”

Yaptığınız sunumda güvenden bahsediyorsunuz, ama sadece twitt attığı için ya da bir sokak röportajında düşüncelerini ifade ettiği için, muhalif yazar ya da siyasetçi olduğu için tutuklanan, soruşturmaya uğrayan, gözaltına alınan birlerce insan varken, yerel mahkemeler Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımıyorken, muhaliflerin mülklerine el koyulabiliyorken, Merkez Bankası’nın döviz rezervleri eksiyi gösteriyorken, ucuz işgücü olarak piyasaya sürdüğünüz mülteci emeği ile sanayiyi ayakta tutmaya çalışırken, genç işsizlik oranı yüzde 30’ları geçmişken,  atama bekleyen on binlerce öğretmen, mühendis, sağlıkçı, tekniker, teknisyen varken, bu ülkenin gençlerinin yüzde 68’i başka bir ülkede yaşama hayali kuruyorken, devlet kurumlarında liyakat bitmişken, salgın döneminde üretim düşmüş, işsizlik artmışken 2021 yılı bütçesinde vergi oranları yüzde 16,7 artıyorken, kime nasıl güven vereceksiniz?

“Üretene omuz verecek iktidara ihtiyaç var”

“İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz artık döviz, faiz ve enflasyon denklemiyle çözülemeyecek kadar derinleşmiştir. Daha fazla vergi toplamak da çözüm olmayacak. Çünkü artık kimsede kan alacak damar kalmadı. Son günlerde yargıda ve ekonomide yapılacağı söylenen reformlar da kimseyi ikna etmeyecek. Çünkü artık bakan değişikliği değil düzen değişikliğine ihtiyaç var. Reformlara değil köklü çözümlere, ekonomide ve yargıda esaslı devrimlere ihtiyaç var. Büyük sermaye gruplarının değil, işçilerin, emekçilerin, çiftçilerin, kadınların ve gençlerin güvene ihtiyacı var. Bu ülkenin birbirine omuz atan bakanlara değil, üretene ve üretecek olana omuz verecek bir iktidara ihtiyacı var.

Bu ülke daha fazla saray entrikalarını seyredemez. Son olarak şunu söyleyebilirim; Bugünden garanti olan, açık ve şeffaf olan ve öngörülebilir olan tek bir gerçek var o da sayın bakan muhalefet koltukları siz bekliyor diyebiliriz.”