Üretimde kadın lokomotifi

“Bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacak

Sarı Konak Kadın Girişimciler Kooperatifi’nin kuruluş belgesi Belediye Başkanı Tahsin Babaş, KATSO Başkan Yardımcıları Tezcan Biçicioğlu, Hasan Gülşen ve Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Mihriban Tüfekçi arasında İmzalandı.

Düzenlenen törende Belediye Başkanı Tahsin Babaş, KATSO Başkan Yardımcıları Tezcan Biçicioğlu, Hasan Gülşen ve Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Mihriban Tüfekçi konuşma yaptı ve kooperatifin ilimize vereceği katkıları anlatılar.

Tahsin Babaş

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaşİmza töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Kastamonu’da üretimi ön planda tutmayı amaçlıyoruz. Her konuşmamızda ve toplantıda hep şunu söyledik. Bölgemizde ilimizde üretimi ön planda tutmak en büyük amacımız o nedenle de şu anda kuruluşunu yaptığımız kadın kooperatifimizin üretime ciddi manada katkı sağlayacağına inanıyorum. Özellikle evlerinde duran ev hanımı kadınlarımızın üretebilecekleri yerel bazda el sanatları, el işleri veya yörenin gastronomisine katkı sağlayacak ürünler gibi yapabilecekleri her türlü evde veya küçük iş yerlerindeki ürünleri pazarlayabilmeleri açısından önemli bir ilke atıyoruz. Tabi bu bir başlangıç. İnanıyorum ki bunun devamı ciddi bir şekilde gelecektir. Ben yaptığımız bu girişimi bölgede Kastamonu’muzdaki kadınlarımızı daha da çok iş gücüne kazandıracağına ciddi manada inanıyorum. Çünkü üretim önemli bir yerde üretim varsa ciddi manada hem gelişme hem kalkınma hem de refah seviyesinde yükselme olması en büyük artı olacaktır. Gerçeği de budur.  Kurulan kadın kooperatifi ile evde üretilen bir ürünün tüketiciye ulaşmasında da büyük kolaylık sağlanacak. Kadın girişimcilerimizin çok fazla  olduğunu biliyorum Kastamonu’da ama bir çatı altında toplanmaları özellikle üreticiden tüketiciye bu ürünlerin ulaştırılması hem üretici açısından hem de tüketici açısından çok önemli. Maliyetler açısından çok önemli. Alım gücü açısından çok önemli. Aracı koymadan evinizde ürettiğiniz bir malı direkt tüketiciye ulaştırma imkanı buluyorsunuz. Kooperatifimiz şu anda belediyemizinde ortak olduğu ve kurucu üyelerimizin bulunduğu hanımlarımızdan teşkil etti. Bundan sonra da bölgemizde kooperatifimize üye olmak isteyen bütün hanımlarımıza bu kooperatifin kapısı açık. İstedikleri zaman üye olabiliyorlar. Tabii ki burada üyelik şartnamemizi ve sözleşmemizi kabul etmeleri halinde. Sadece burada bizim amacımız: ürün satmak değil hem bölgede bulunan hem ilimizde bulunan hanımlarımızı eğitmek, eğitici seminerler vermek. Onlara el sanatlarını öğretmek onlarla ilgili kurslar düzenlemek, geziler yapmak gibi birçok amacı olan bir kooperatifi oluşturmuş bulunuyoruz.                                                                                                                  Görev süremde olduğum sürece en önemli projelerimden bir tanesi kadınlar kooperatifimiz olacak. Tabii ki amaçlarımızdan bir başkası da özellikle Kastamonu nüfusuna kayıtlı yani Kastamonu nüfusunun yüzde seksen üçünü barındıran İstanbul’da, Kastamonu nüfusunun yüzde dördünü barındıran Ankara’da yani bu illerimizde kooperatifimizi şubelerini açmayı planlıyoruz. Böylede detaylı bir kooperatifin temellerini atıyoruz. Ben görev süremde olduğum sürece en önemli projelerimden bir tanesi kadınlar kooperatifimiz olacaktır. Çünkü bu işin hem ilimize hem de ilimiz geneline ciddi katkılar sağlayacağına inanıyorum.”

Hasan Gülşen

KATSO Başkan Yardımcısı Hasan Gülşen de şöyle dedi:

“Hayırlısı ile güzel bir yola çıkıldı. İnşallah sonunun da hayırlı olacağına inanıyoruz. Başkanımızın verdiği bu sözler konusunda başarıya da ulaşılacağını ve Kastamonu’ya bir katkı sağlayacağının da düşüncesindeyiz. Bunda en önemli faktör de şu oluyor, Kastamonu’ya geçmişte baktığımız zaman el sanatları ağırlıkta olan bir ilimizdi. Dokumacılık, telecilik, oymacılık, çarşaf bağından tutunda diğer çeşitler gün yüzüne çıkartılmasında özellikle evde duran kadınlarımız tarafından gün yüzüne çıkarılması çok önemli buna biz ve belediye başkanımızda büyük katkı vereceğiz. Bu işim arkasında olacağının sözünü bizde veriyoruz.”

Mihriban Tüfekçi

Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Mihriban Tüfekci ise, “Yeni Kooperatifimiz ilimize hayırlı uğurlu olsun, benim uzun zamandır da istediğim bir olaydı bu kooperatifleşme, bunun içinde öncelerinde çalışma da yaptım. İnşallah daha da iyi olacak, Kastamonu kadını olarak kadının yöresel kalkınmadaki gücünü de bu sayede göstereceğiz. İyi olacağına inanarak da adımımızı hep birlikte attık.”diye konuştu.

Tezcan Biçicioğlu

KATSO Başkan Yardımcısı Tezcan Biçicioğlu da , “Öncelikle böyle bir girişimde bulunulduğu için tüm emeği ve katkısı geçenleri tebrik ediyoruz. Ülkemizdeki üretimin bölgemize ve ülkemize ne kadar önemli olduğunun şu anda hepimiz de farkına varmış durumdayız. Böylesine güzel bir girişimde bulunulduğu için belediye başkanımıza ve tüm herkese de çok teşekkür ediyoruz, hayırlı olsun” dedi.

Kadın Girişimciler Kooperatifi n de Kurucular Kurulunda Belediye Başkanlığı, Mihriban Tüfekci, Mine Özgür, Elif Çetinoğlu, Ebru Turhal, Nuriye Afacan ve  Ayfer Çırakoğlu yer aldı.