Usta öğreticilerden yardım çığlığı

Pandemi nedeniyle uzun süredir çalışamayan ve zor durumda olan usta öğreticilerin sesini duyurabilmek için Kastamonu Usta Öğreticiler Derneği Başkanı Serap Araç yönetim kurulu adına bir açıklamada bulundu.

Araç, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kastamonu’da da usta öğreticilerimiz maalesef kadrosuz ek ders karşılığı ücret ile çalıştırılmaktadır. Yıl içinde 11 ay çalışabilmesi, kıdem tazminatının olmaması, tatil ve bayramlarda sigorta ve ücretin kesilmesi, işsizlik sigortasından faydanılamaması, ücretlerinin asgari ücretin altında olması, özlük haklarının olmaması ve hatta statülerinin bulunmayışı bile ücretli usta öğreticilerin işini severek ve büyük bir özveri ile yapmasında engel olmamıştır.
Covid-19 pandemisi nedeni ile eğitime ara verilmesi ile işini yapamamasının üzüntüsünü yaşayan ücretli usta öğreticileri pandemi bir de ekonomik açıdan da çok zor duruma düşürmüştür.  Mart ayından bu yana ücret alamayan birçok usta öğretici kiralarını, faturalarını ödeyemiyor ve çocuklarına bakamıyorlar.”

“USTA ÖĞRETİCİLERE DE DEVLET DESTEĞİ İSTİYORUZ”

Usta öğreticilerin tamamen maaşsız bir şekilde ortada kaldıklarını ifade eden Araç, açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Dünyada meydana gelen salgın sebebi ile birçok sektörde çalışmalar durdurulmuştur. Ülkemizde de tedbir olarak asgari ücretlilerin işten çıkartılması yasaklanmış ve çalışamadıkları zaman boyunca devletimiz tarafından ücret desteği sunulmuştur. Doğal olarak çalışanlar tam olarak maaşlarını alamasalar da belli bir düzeyde maddi açıdan devlet desteği ile yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak ek ders üzerinden ödeme ile çalışan usta öğreticiler de böyle bir destek olmadığından gelirleri aniden sıfırlanmıştır. Aynı desteğin Halk Eğitim Müdürlükleri için önemli bir unsur olan ve birçok başarılı işlere imza atmış usta öğreticilerine de sağlanmasını devlet yöneticilerimizden talep etmekteyiz.

Kastamonu Usta Öğreticiler Derneği olarak ilimizdeki usta öğreticilerin sorunları ile gönüllü mücadele etmeye çalışmaktayız. Siyasetçilerimizin ve valiliğimizin mecbur kalarak açıkladığımız bu feryadımıza karşı duyarlı olmalarını bekliyor, kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz.”

Örnekleri var

Gaziantep Şahinbey İlçe Belediyesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Halk Eğitim Merkezlerinde kursları kapanan usta öğreticilere 1500 lira yardımda bulunacağını bildirdi.

Şahinbey Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 salgını nedeniyle kapanan iş yerlerine verilen 1500 lira desteğe Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan usta öğreticiler de eklendi.

Şahinbey Belediyesi geçtiğimiz günlerde esnaf odaları ile yaptığı istişareler sonrasında İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile işyerleri kapanan esnafa bin 500 TL destek vereceği müjdesini vermişti. Şahinbey Belediyesi esnafa verdiği desteğin ardından, Şahinbey İlçesi Halk Eğitim Merkezlerinde usta öğretici olarak görev yapan ve genelge ile eğitim verdiği kursları kapanan eğitimcilere bin 500 TL destek müjdesi verdi. Verilecek destekten faydalanmak isteyen eğitimciler Şahinbey Belediyesi internet sitesinde bulunan formu doldurup IBAN numaralarıyla başvurmaları gerekiyor.