Üstümüzden fırtına geçti

İki gündür bölgemizde etkili olan fırtına, zaman zaman hayatı durma noktasına getirdi. Merkez ilçenin yanı sıra Abana, Azdavay, Şenpazar, Cide, Bozkurt ve Çatalzeytin ilçelerimizde çok sayına binanın çatısı uçarken, ağaçlar devrildi, elektrik direkleri hasar gördü. Saatteki hızı 110 kilometreye kadar ulaşan lodos nedeniyle dün Abana, Bozkurt, Doğanyurt, Çatalzeytin ve Cide’de eğitim öğretime bir gün ara verildi.

 

Şiddetli lodos etkisini önceki gece de sürdürdü. Merkez ilçenin yanı sıra Abana, Azdavay, Şenpazar, Bozkurt, Çatalzeytin ve Cide ilçelerimizde etkili olan fırtına büyük hasara yol açtı.

Merkeze bağlı Akdoğan Köyü’nde Satı Tosunoğlu’na ait evin çatısı lodosla birlikte yıkıldı.

Abana’da etkili olan rüzgarın saatteki hızı 107 kilometreye kadar çıktı. Kuvvetli rüzgar nedeniyle Şehit Ömer Şenel Balıkçı Barınağı şantiye binasının çatısı uçtu, balıkçıların ağ ve malzeme koymak için inşa ettiği çadırlar yıkıldı. Abana Hacıveli mevkisinde ise sezonluk bir işletmenin kabinleri devrildi. Balıkçılar, barınağa gelerek teknelerini güvenli alana demirledi.

Çatalzeytin’de ise saatteki hızı 66 kilometreye çıkan rüzgar nedeniyle deniz kenarında yer alan kameriyelerden biri çocuk parkına uçtu, aydınlatma direklerinde hasar oluştu. İlçede Barışkent Sitesi’nin çatısı ile Ginolu Balıkçı Barınağı’nda da barınaklar ve bir restoranın çatı kısmında ise hasar meydana geldi.

Şenpazar ilçesi Aşıklı köyü Orta Mahalle’de Yüksel Erdoğan’a ait evin balkonunun sundurması ile Çevrik Mahallesi’ndeki bir ambarın çatısı uçtu.

Bozkurt ilçesinde de Merkez Mahallesi Pazar Sokak’ta bir apartmanın çatısı uçarak yan taraftaki diğer apartmanlara zarar verdi. İlçede Ezine Çayı kenarındaki konteynırlar dereye devrildi, penceresi açık olan evlerin camlarının kırıldığı görüldü.

Bozkurt’ta apartmanın çatısının uçtuğunu gören Fatih Öztürk, AA muhabirine, “Fırtına başladı, ben dükkanımı kapatmıştım, yoldan geçiyordum. Hızlı hızlı koşuyordum, çatı bir uçtu bu tarafa vurdu. Allah beterinden saklasın.” ifadelerini kullandı.

Bozkurt Bayramgazi Köyü’nde de bazı evlerin çatıları uçarken, köydeki camide de hasar oluştu.

Azdavay Sıra Köyü’nde ilköğretim okulunun çatısı yıkılırken, İnebolu Kabalar Köyü Abdi Mahallesi’nde bulunan caminin minaresi ise yıkıldı.

5 İLÇEDE EĞİTİME ARA VERİLDİ

Şiddetli lodos nedeniyle dün Abana, Bozkurt, Çatalzeytin, Doğanyurt ve Cide’de eğitime bir gün ara verildi. (AA-Haber Servisi)