Uyarı skandalına soruşturma talimatı

Vali Yaşar Karadeniz, ihmal iddiaları karşısında yaptığı açıklamada, “Kimse kusura bakmasın. İlk gelen duyuru normal kodla geldi, acil kodla değil. Meteoroloji’nin bize bunu baştan ‘acil’ koduyla bildirilmesi gerekiyordu. Ama ancak olay olduktan sonra bildirildi. Bu kod bize olay başladıktan sonra geldi. Burada bir ihmal varsa; ben arkadaşlarıma talimatı verdim, bununla ilgili de bir soruşturma başlatıyoruz ve bir vali yardımcımızı görevlendiriyoruz” dedi.
Vali Karadeniz, dün saat 12.00 itibariyle hasar başvuruları hakkında yaptığı açıklamada ise “vatandaşlardan 2 bin 165 araç, 428 bina olmak üzere 2 bin 593 başvuru alındı. Tarım arazilerinde de yine hasar var. Gerekli çalışmalar yürütülüyor” diye konuştu.

Kastamonu tarihinin en büyük dolu felaketlerinden birisini yaşadıklarını ifade eden Vali Yaşar Karadeniz, Valilik brifing salonunda Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan ve kurum müdürlerinin katılımıyla basın toplantısı düzenledi.
Gazeticilerin ihmal varma sorularını da yanıtlayan Vali Yaşar Karadeniz, kent merkezinin yarı sıra, İhsangazi ve Taşköprü Alatarla’da da yağışın etkili olduğunu belirtti.
AFAD’daki kriz merkezi ve belediye birimlerinin zararı tespit etmeye çalıştığını ifade eden Vali Yaşar Karadeniz, “Güvenlik birimlerimiz de kendileri açısından belirli araştırmaları yaptılar. Valiliğimiz, Belediyemiz ve AFAD olmak üzere üç noktadan vatandaşlarımızın hasar tespit başvuruları toplanmaya başlandı. Saat 12.00 itibariyle şu ana kadar vatandaşlardan 2 bin 165 araç, 428 bina olmak üzere 2 bin 593 başvuru alındı. Tabii ki tarım arazilerinde de hasar meydana geldiğini biliyoruz. Onunla ilgili de Tarım İl Müdürlüğü gerekli çalışmaları başlatıyor” dedi.
“MEVZUATLAR ÇERÇEVESİNDE GEREKEN YAPILACAKTIR”
AFAD’ın sabah itibariyle 18 ekiple, Tarım İl Müdürlüğü’nün de 10 ekiple hasar tespit çalışmalarına başladığını aktaran Vali Karadeniz, “Hasar tespitleri yapıldıktan sonra ilgili mevzuat çerçevesinde doğal afetlerde devletimizin verdiği hangi destekler varsa, o desteklerin verilmesi için gerekli tüm girişimler ilimiz tarafından yapılacaktır. Bundan hiçkimsenin kuşkusu olmasın. Ancak burada kapsam dışı kalan bazı hususlar var. Bunların başında da kaskosu olmayan araçlar geliyor biliyorsunuz. Devlet afet mevzuatımız, araçlara afetten dolayı herhangi bir hasar yardımı vermiyor. Çünkü sigorta sistemi olduğu için, bununla ilgili bu sistemin kullanılması tercih edilmiş; ama biz onlara da bir çözüm yolu bulmaya çalışıyoruz. Ancak henüz netleştiremediğimiz için kesin “şöyle yapacağız” dememiz yanlış olur, çünkü bir kanun var karşımızda. Ama umarız bir çözüm yolu bularak bu konuda da vatandaşlarımıza güzel haberler veririz” diye konuştu.
“TEK TESELLİ CAN KAYBI OLMAYIŞI”
Bu tip doğal afetlerin öngörülebilir olmadığını da ifade eden Vali Yaşar Karadeniz, “Belki yağış geleceğini görürsünüz; ama bunun doğal afete dönüşeceğini öngöremezsiniz. Dolayısıyla öngördüğünüz takdirde de alacağınız tedbirler çok sınırlı olacaktır. Ve burada da bizim en büyük tesellimiz can kaybımızın olmamasıdır. 38 vatandaşımız hafif derecede yaralı olarak sağlık kuruluşlarına başvurmuşlar ve ayakta tedavileri yapılmıştır. Onun dışında sağlıkla ilgili herhangi bir problemiz de yok. Ben tekrar gemiş olsun diyorum ve umarım böylesi bir felaketi bir daha yaşamamayı diliyorum” dedi.
İHMAL İDDİALARI
İhmal iddialarıyla ilgili ise Vali Karadeniz şunları söyledi:
“Meteoroloji’nin duyurusu biraz yapmış olmak için yapılmış bir duyuruydu. Kimse kusura bakmasın. İlk gelen duyuru normal kodla geldi, acil kodla değil. Normal kodla bize Meteoroloji’den her hafta bir ya da birkaç uyarı gelir. Yani biz her hafta ‘felaket geliyor’ diye duyursak bile siz, vatandaş olarak dersiniz ki; bir duyurdular, bir şey olmadı, iki duyurdular bir şey olmadı, üç olmadı, dört olmadı bu yalancı çoban hikayesine döner. Meteoroloji’nin bize bunu baştan ‘acil’ koduyla bildirmesi gerekiyordu. Ama ancak olay olduktan sonra bildirdi. Bu kod bize olay başladıktan sonra geldi. Buna rağmen burada bir ihmal varsa; ben arkadaşlarıma talimatı verdim, bununla ilgili de bir soruşturma başlatıyoruz ve bir vali yardımcımızı görevlendiriyoruz” (Cengiz MUHZİROĞLU)