Uzuner’den karşı ateş

“Davayı açan kişi Erzincanlı”
İnebolu Belediye Başkanı Uzuner, Milletvekili Demir’in İnebolu Limanı’nın özelleştirme süreciyle ilgili olarak kendisine yönelttiği “İnebolu’ya ihanet ediyor” suçlamasına cevap verdi.

Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiği davayı açan Zeynel Gür’ü kesinlikle tanımadığını belirten Uzuner, Gür’ün İstanbul’daki arsası için dava açan bir Erzincanlı olduğunu, öte yandan Kastamonu-İnebolu yolu projesinin de kamulaştırma yapılmadan ihale edildiği için askıya alındığını açıkladı.

Diploma sorusu
Uzuner, balıkçısı olmayan kendi köyüne 11 milyon liralık harcamayla balıkçı barınağı yaptırtmakla eleştirdiği Murat Demir’in “Siz hangi okulu bitirdiniz? Üniversite diplomanızı nereden aldınız?” sorusunu cevaplamasını istedi.

MHP İl Başkanı Maşalacı, Uzuner’e hizmetlerinden dolayı teşekkür etti, İlçe Başkanı Ateş ise 2019 yerel seçimlerinde Uzuner’i aday göstereceklerini kaydetti.

 

İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir’in geçtiğimiz hafta düzenlediği basın toplantısında kendine yönelttiği iddialara ve açıklamalara MHP İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında cevap verdi.
Basın toplantısına İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, 24 ve 25. Dönem MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, İnebolu MHP İlçe Başkanı Mustafa Ateş ve partililer katıldı.
Maşalacı: “Kastamonu,
15 yıldır yerinde sayıyor”
Basın toplantısının ilk konuşmasını yapan MHP İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı şunları söyledi: “Yaklaşık dört gün önce AK Parti Milletvekili Murat Demir, İnebolu Limanı’nın özelleştirilmesi ile ilgili Danıştay’ın vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararı çerçevesinde bir takım açıklamaları ortaya koymuş ve bu açıklamalarda Sayın İnebolu Belediye Başkanımızın ilçeye ihanet ettiğini, İnebolu halkına ihanet ettiğini belirtmiştir.
İnebolu Belediye Başkanı’mız iki dönemdir halkın oylarıyla seçilmiş ve İnebolu’da AK Parti’den belediyeyi devralmış bir siyasi parti ve bir belediye başkanı olarak şu anda MHP çatısı altında hizmet veriyor. Göreve geldiğinden bugüne kadar geçen süreç içersinde de hem İnebolu’nun çehresini değiştirmiş, hem de elinden geldiği kadar o bölgede iktidarın ortaya koyduğu hizmetlerin de önünü açarak imza atmış bir belediye başkanımızdır. Biz bu doğrultuda belediye başkanımızın, MHP İl Teşkilatı ve MHP Genel Merkezi çerçevesinde her zaman yaptığı çalışmaları takdirle karşılıyor ve bu doğrultuda kendisini sizlerin huzurunda tekrardan şahsım ve teşkilatım adına tebrik ediyorum.
Milliyetçi Hareket Partisi kadroları ‘Önce ülkem ve milletim sonra partim ve ben’anlayışı çerçevesinde devletçi yaklaşımla ülkenin, şehrin geleceğiyle ilgili her doğrultuda elini değil gövdesini taşın altına koyar. Sayın belediye başkanımız da seçildiği günden bu yana yapmış olduğu çalışmalarla hem ilçenin çehresini değiştirmiştir hem de muhalefette olan bir siyasi parti doğrultusunda iktidarın tüm baskılarına rağmen ilçede ciddi manada çalışmalar ortaya koyarak bugünlere kadar getirmiştir. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak sayın belediye başkanımızdan memnunuz. Bunsan sonraki süreçte Sayın Milletvekili Murat Demir kafasında soru işareti olduğu hususlarda başta belediye başkanımız olmak üzere bir istişare yolunu ortaya koymuş olsa bu hususları daha çözümcü şekilde ortaya koyarız.
İlimizle ilgili, ilçemizle ilgili, ülkemizle ilgili elimizden geldiği doğrultuda her hizmete varız. Bundan sonraki süreçte de iktidar doğrultusunda, muhalefetin şehrin gelişimiyle ilgili yapacağı, bizim üzerimize düşen bir husus var ise biz varız. Öncelikle şehrin, ilçelerin fizibilite çalışmalarını yaparaktan sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte, muhalefetiyle, iktidarıyla el ele vererek bir üst akılı ortaya koyup Ankara’da bir lobi oluşturabilmemiz gerekiyor. Bunu yapamadığımız müddetçe maalesef komşu illerimize baktığımızda son 15 yıldır Kastamonu yerinde sayıyor.”
Engin Uzuner
İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner, İnebolu Limanı’nın özelleştirme ihalesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı veren Danıştay’a açılan davadan kendisini sorumlu tutan ve Kastamonu’ya ihanet etmekle suçlayan Milletvekili Murat Demir’e cevap verdi. Engin Uzuner, davayı açan Zeynel Gür’ü tanımadığını ve konunun ne kendisi ne de İnebolu Belediyesi’yle alakası olmadığını açıkladı ve
“Miletvekili Murat Demir’e sesleniyorum: Zeynel Gür’le benim ilintimi bugünden itibaren isimlerini, adresini verdim, beni onu yönlendirdiğini söylüyorsun, bununla ilgili birşey varsa açıkla, açıklamazsan yoksa seni müfteri ilan ediyorum. Bu hakkımı da saklı tutuyorum, bunu ispatlamazsan seni savcılığa vereceğim” dedi.
İnebolu Limanı için iki kez hukuk yolunu tercih ettiklerini açıklayan Belediye Başkanı Engin Uzuner, iki müracaatlarının da İnebolu Limanı’nın ihalesinin iptal edilmesine yol açmadığının bilinmesini istedi.
3 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilen ilk ihaleye, limanın ülkemizin değişik bölgelerindeki toplam 52 gayrimenkulle birlikte paket olarak özelleştirilmesinin yasal olmadığı gerekçesiyle itiraz ettiklerini hatırlatan Başkan Uzuner, 5 Eylül 2015 tarihinde açtıkları bu davanın Özelleştirme İdaresi’nin 22 Ekim 2015 tarihinde ihaleyi iptal etmesi neticesinde düştüğünü söyledi.
Daha sonra yapılan ikinci ihalede imar planında ‘Balıkçı Barınağı’ olmaması nedeniyle Danıştay’da dava açtıklarını ancak bu davanın da reddedildiğini kaydeden Engin Uzuner, “Belediye başkanı seçildiğim günden bu yana İnebolu için kendi imkanlarımızla hizmet üretmeye çalışıyorum. Ancak son dönemde, son 2 yıldır çeşitli açıklamalarla yıpratılmaya, iftiralarla karalanmaya çalışılıyoruz. Bazı açıklamaları sineye çekip sustuk, bazı açıklamalara ise üslubumuza uygun cevap vermeye çalıştık. Artık bardak doldu taştı, terazi kefesi de kaçtı. Bu açıklamalarımın AK Parti ya da hükümeti hedef alan açıklamalar olmadığının bilinmesini istiyorum. Yapacağım açıklamaların tamamı bana ve belediyeme sürekli iftirada bulunan Milletvekilimiz Sayın Murat Demir’edir. 1950 yılından bu yana bilindiği gibi İnebolu Limanı İnebolu Belediyesi tarafından işletilmiş. 2013 yılında dönemin Valisi Erdoğan Bektaş’la yaptığımız bir görüşme sonucunda İnebolu Limanı’nın özelleştirilmesinin, kapasitesinin arttırılmasının hem İnebolu hem de Kastamonu için daha faydalı olacağı yönünde bir görüşme gerçekleştirdik. İnebolu Belediyesi’nin İnebolu Limanı’ndan yıllık 1.5 milyon TL civarında geliri olmasına rağmen biz belediye meclisi olarak bu gelirden de feragat ederek limanı devlete iade etme kararı aldık. Liman özelleştirilmeden önce bize plan geldi. Planda limanın büyütülmüş olmasının öngörülmesini bekliyorduk. Bu endişemizi Özelleştirme Yüksek Kurulu’na ilettik. Özelleştirme Yüksek Kurulu’ndan bize limanın büyütülmesi projesinin daha sonra yapılacağını belirten bir yazı geldi. İkinci kez imar planı geldi. Plana baktık, 350 balıkçının ekmek yediği limanın imar planında balıkçı barınağı yoktu. Organize Sanayi Bölgesi’ne hitap edecek gemi rampaları yoktu. Büyük gemilerin girebileceği bir iskele ve mendirek olmadığını gördük. Özelleştirme kararı alındı ve Özelleştirme Yüksek Kurulu bu haliyle limanı ihaleye çıkaracağını söyledi. Biz ona rağmen herşeyden feragat ederek vazgeçtik. Sadece ve sedece imar planına itiraz ettik. ‘Limana balıkçı barınağı mutlaka konulsun’ dedik. Özelleştirme bu itirazımı reddetti ve imar planı onaylandı. Biz sonra imar planlarına dava açtık. O davayı da kaybettik. Limanın satışına ya da özelleştirmesine yönelik açtığımız bir dava olmadı. İspat etsin ben bugün istifa etmeye hazırım. Çok eski bir davamız var. 3 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilen ilk ihaleye, limanın 52 gayrimenkulle birlikte paket olarak özelleştirilmesinin yasal olmadığı gerekçesiyle dava açtık. Bu dava ise Özelleştirme İdaresi’nin 22 Ekim 2015 tarihinde hatasını fark edip ihaleyi iptal etmesi neticesinde düştü, hiç bir geçerliliği kalmadı. Biz İnebolu Limanı büyüsün, İç Anadolu Limanı olsun derken Milletvekili Murat Demir bizi dava açıp ihaleyi iptal ettirmekle ve ihanetle suçluyor” ifadelerini kullandı.
“Açılan dava
İstanbul’daki
arsa ile ilgili”
İnebolu Limanı’nın özelleştirme ihalesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı veren Danıştay’a açılan davanın sahibi olan Zeynel Gür’le ilişkilendirilmesini de tepki gösteren Başkan Uzuner, bunu belgelerle ıspatlamaması durumunda Demir’i müfteri ilan edeceğini vurgulayarak şöyle konuştu:
“Erzincanlı Zeynel Gür isminde bir vatandaş İstanbul’dan dava açıyor. Milletvekili Murat Demir de bu vatandaşa benim dava açtırdığımı iddia ediyor. Bu kişiyi tanımıyorum. Ama araştırmasını yaptım. Özelleştirme Yüksek Kurulu’nu aradım ve şahsın neden dava açtığını öğrendim. Şahsın, İnebolu Limanı ile birlikte İstanbul Kemerburgaz Göktürk Mahallesi’nde satışı yapılacak olan arsalardan birinin hissedarı olduğunu öğrendim. Bu kişi sadece bu arsa için dava açıyor, ama satış paket satış olduğu için Danıştay böyle bir yargı kararı veriyor. Biz ne yapalım? Sayın Milletvekili Murat Demir, hiç mi Türkiye’ye malolmuş Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarından feyz almıyorsun. Ne diyor kendisi; ‘Yargıya saygı göstereceksiniz diyor’.”
“Kendi köyüne balıkçı barınağı”
Milletvekili Murat Demir’in balıkçısı olmayan köyüne 11 milyon TL’ye balıkçı barınağı yaptırarak asıl kendisinin Kastamonu’ya ihanet ettiğini söyleyen Başkan Uzuner, “Bana harcayacağı enerjiyi Kastamonu’nun ve ilçelerinin gelişmesine harcamasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Beni ihanetle suçlayan Milletvekili Murat Demir asıl en büyük ihaneti kendisi yapmıştır. Balıkçısı olmayan kendi köyüne milyonlarca para harcayıp balıkçı barınağı yaptırmaktadır. Balıkçısı varsa yapılsın, ama bir tane bile balıkçısı olmayan köye o kadar para harcamak hizmet etmek midir? O para İnebolu Limanı’na harcansa 100 milyon liralık büyük bir liman yapılsa, o liman İç Anadolu Limanı olsa daha iyi olmaz mıydı. 11 milyon TL bugün boşa gitmiştir. En büyük ihaneti sen yapıyorsun.” ifadelerini kullandı.
“Beni FETÖ’cü ilan etmeye çalışıyor”
MHP’nin ruhuna aykırı hiç bir harekette bulunmadığını ve yıllarca FETÖ’yle mücadele ettiğini belirten Uzuner, Demir’in üzerine müfettişler gönderdiğini, müfettişlerin ‘vekil muhbirlik’ yapıyor ifadesi kullandıklarını söyledikten sonra “Ya insaf! Benimle niye uğraşıyorsun anlamadım, herşeyi açıkladık, yeter artık diyoruz” dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:
“MHP’nin ruhuna uygun olmadığımı söylemiş. Ben Devlet Bahçeli’ciyim. MHP’nin ruhuna uygun hareket ettiğimi düşünüyorum. Beni FETÖ’cü ilan etmeye çalışıyor. Benim hayatım onlarla mücadele etmekle geçti. Kaçak yapılarına kestiğim cezalar, mühürlediğim binalarının her birinin belgesi var. Bana gönderdiği müffettişler ‘Sen o dönemde nasıl böyle mücadele ettin bunlarla?’ dedi. 15 Temmuz’da benim FETÖ’ye destek için Antalya’ya gittiğim iftirasını attılar. Bu kadar yalan atılmaz. Artık yeter diyorum. Cuma akşamı ve cumartesi günü kıydığım nikahlar belgem oldu, iftaraya maruz kaldığımı ıspatladım. Referandumda ‘Hayır’ için çalıştığımı konuşuyor. Benim ilçemde sosyal demokrat seçmen sayısı oldukça yüksek olmasına rağmen teşkilatımızın planladığı çalışmalar neticesinde ‘Evet’ çıktı. Benim ilçemden ‘Evet’ çıktı. Milletvekilimiz Murat Demir’in ilçesi olan Cide’de acaba sonuç ne çıktı? ‘Hayır’ çıktı. El insaf diyorum, başka da bir şey demiyorum.”
“Gelişmeyisini engelleyecek
ortamlarda olmadım, olmam”
Milletvekili Murat Demir’in kullandığı üslubun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım tarafından gözardı edilmeyeceğine inandığını söyleyen Başkan Uzuner, “Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın bu milletvekilinin üslubunu, böyle gelişi güzel açıklamalarını, iftiralarını gözardı etmeyeceklerini umut ediyor, bize destek olacaklarına canı gönülden inanıyorum. Ben Kastamonu’nun ve hiç bir ilçesinin gelişmesini engelleyecek iş ve ortamlarda olmadım, olmam.” dedi.
“Hangi üniversiteden mezun oldu?”
Kendisinin maddi imkansızlıklardan ötürü okuyamadığını, ancak siyaset ve hayat okulunu başarıyla bitirdiğini belirten Başkan Uzuner, Murat Demir’in yaptığı açıklamaları aklı selim üniversite mezunu birinin kesinlikle yapmayacağını savundu ve kendisinin hangi üniversiteden diploma aldığını açıklamasını istedi. Murat Demir’in araştırmadan, yanlış yönlendirilerek bu açıklamaları yaptığına inanmak istediğini belirten Uzuner, şöyle konuştu:
“Maddi durumlardan okuyamadım. Ancak siyaset okulunu, hayat okulunda başarılıyım. Kendimi bildim bileli çalışıyorum. Tırnaklarımla kazıyarak bu noktaya geldim. Murat Demir’in yaptığı açıklamaları aklı selim kimse yapmaz. Bu nedenle Murat Demir’e soruyorum; ‘Sayın Milletvekilim siz hangi okulu bitirdiniz? Üniversite diplomanızı nereden aldınız? Bu soruların cevabını merak ediyorum ve bekliyorum.”
Milletvekili Murat Demir’in Danıştay’ın verdiği kararın üzerinden 2.5 ay geçtikten sonra açıklama yapmasını da eleştiren Başkan Uzuner, “Milletvekili Murat Demir İnebolu Yolu projesinin zarar görmemesi için 2.5 ay sonra açıklama yaptığını açıklamış. İnebolu Yolu Projesi, ihalesi yapılmadan önce gerekli kamulaştırmalar yapılmadığı için bugün askıya alındı. Kamulaştırması yapılmayan proje ihale edilmiş. Milletvekili Murat Demir kendi beceriksizliğini başkalarına maletmeye çalışmamalıdır.” dedi.
Mustafa Ateş
Basın toplantısında konuşan İnebolu MHP İlçe Başkanı Mustafa Ateş ise, Milletvekili Murat Demir’in Belediye Başkanı Uzuner’in MHP ruhuna aykırı hareket ettiğini iddia ettiğini kaydederek, “Biz belediye başkanımız sayın Engin Uzuner’in ruhundan da, hizmetlerinden de çok memnunuz, son 2014 mahalli idareler seçimlerinde yüzde 50’nin üzerinde oy alarak, halkının da takdirini almış bir belediye başkanıdır. Cenab-ı Allah bana, bizlere, il başkanıma, buradaki Miliyetçi Hareket Partisi camiasına uzun ömür verip de, biz 2019 mahalli idareler seçimlerini görebilirsek kendisi İnebolu’da bizim belediye başkanı adayımızdır, bunun da altını çizmek istiyorum. Başkanımız Engin Uzuner aday adayı değil Cenab-ı Allah bize uzun ömür verirse İnebolu’da Belediye Başkanı adayımızdır. 2009 ile 2017 yılı arasındaki İnebolu’daki değişiklikleri görmek için herkesi İnebolu’ya davet ediyoruz. İnebolu’da efsanelere konu olan Engin Uzuner’in İnebolu’da yapmış olduğu değişiklikleri yerinde incelemelerini de rica ediyoruz. Tüm hemşehrilerimizi ve konuklarımızı da İnebolu’yu görmelerini istiyorum” dedi.