Vakıflar’dan bir pırlanta proje daha

Vakıflar Bölge Müdürlüğü değerli bir kültür mirasını daha restore ederek dört başı mamur halde gün yüzüne çıkarmaya hazırlanıyor.

İbn’i Neccar Camisi’nin etrafındaki özel mülkleri satın alan Vakıflar Bölge Müdürlüğü, yapıyı “külliye” boyutuna taşıyacak ihaleyi yaparak bu yıl içinde restorasyonu başlatacak.

 

 

Vakıflar Bölge Müdürlüğü değerli bir kültür mirasını daha restore ederek dört başı mamur halde gün yüzüne çıkarmaya hazırlanıyor. İbn’i Neccar Camisi’nin etrafındaki özel mülkleri satın alan Vakıflar Bölge Müdürlüğü, yapıyı “külliye” boyutuna taşıyacak ihaleyi yaparak bu yıl içinde restorasyonu başlatacak.

Şehrimizin ilk Türk-İslam eserlerinden biri olan İbn’i Neccar Camisi, etrafındaki alanı da içeren kapsamlı bir restorasyona girecek. Caminin etrafındaki özel mülkleri satın alan ve yıkacak olan Vakıflar Bölge Müdürlüğü, uygulayacağı proje ile caminin tüm güzelliği ile göz önüne çıkmasına olanak sağlayacak.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yapacağı restorasyon ile İbn’i Neccar Camisi ve mezarlığı komple restore edilecek. Bitişikteki bahçeden istimlak edilen 1174 metrekare alan, çevre duvarı ile külliye sınırları içine alınacak. Caminin yanında istimlak edilen bina ve hamamın kubbe kısmında görülen yapı yıkılacak. Kanalizasyon sistemi yeniden döşenecek. Hamam, asli işleviyle hizmete sokulacak. Hamamın bitişik parselinde 250 metrekare bina istimlak edildi ve yıkılacak.

Eserlerin tamamının etrafı açılacak, bahçe düzenlemesi yapılarak bu alana şadırvan ve abdest alma yeri konulacak.

4 esere daha bu yıl başlanıyor

Vakıflar Bölge Müdürlüğü İbn’i Neccar (Eligüzel) Camisi yanısıra Küpcüğez Mescidi, Abdülcebbar Camisi, Şeyh İsmail Rumi Camisi (Tosya), Şenlik Köyü Delimusa Camisi (Devrekani) restorasyon projelerini de bu yıl içinde hayata geçirecek.

Devam eden 5 restorasyon

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün Benli Sultan Külliyesi, Server Camisi, İsfendiyarbey Camisi, Keşlik Köyü Alipaşa Camisi (Bozkurt), Çağlar Köyü Camisi (Çatalzeytin), İsmail Bey Hamamı (Küre) restorasyon projeleri ise devam ediyor.