Vali amcanızı kırmayın, “bol bol kitap okuyun”

İlimizde 54 bin 478 öğrencinin eğitim öğretim gördüğü İlk ve orta dereceli okullarda yarıyıl tatili dün başladı. Cumhuriyet İlkokulu’nda düzenlenen karne törenine katılan Vali Yaşar Karadeniz, konuşmasında, öğrencilerden tatilde gezip oynarken kitap okumayı da ihmal etmemelerini “istirham etti”.

“Eğitimle ilgili tüm sorunlar tartışılırken, iş dönüp dolaşıp okuduğunu anlama ve yorumlama noktasında düğümleniyor. Bunun da çaresi bellidir. Bol bol okumak. Okuduğunu anlatmak ve yazmak” diyerek sözlerinin önemine dikkat çeken Karadeniz, “2020’deki ağırlığımız inşaatı devam eden mevcut okulları tamamlamaya yönelik olacaktır. 2020 -2021 eğitim-öğretim yılında birkaç spesifik özel  durum dışında Kastamonu’daki okullarımızda bina sorunu kalmayacaktır” dedi.

 

İlk ve orta dereceli okullarda yarıyıl tatili dün başladı.

İlimizde,  5 bin 30 okul öncesi, 15 bin 898 ilkokul, 17 bin 908 ortaokul ve 15 bin 642 lise olmak üzere 54 bin 478 öğrencinin karne heyecanı da yaşadığı yarıyıl tatili 3 Şubat Pazartesi gününe kadar sürecek.

Cumhuriyet İlkokulu’nda Vali Yaşar Karadeniz’in de katılımı ile karne dağıtım töreni düzenlendi.

Cumhuriyet İlkokulu’ndaki öğrencilere karnelerini Vali Yaşar Karadeniz ile diğer protokol üyeleri verdi. Karne töreninde öğrencilere hediyeler de verildi.

Yaşar Karadeniz

Vali Yaşar Karadeniz, karne töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bu yılın eğitim-öğretim anlamında önemi, eğitimde kaliteyi arttırmaya yönelik çalışmaları başlattığımız, eylem planının yürürlüğe katıldığı yıldır. Bu yılın ilk karne töreni olması açısından da önemlidir. Yapılan çalışmalarının sonucu alma açısından bu dönemler not aldığımızdır dönemdir. Ara dönemin ardından 15 gün sonra çocuklarımız tekrar okula başlayacaklar. Asıl önemli olan yılsonu ve yılsonundaki sınavlarda elde edilecek olan sonuçlardır. Bu sonuçlar nasıl bir hareket izlememiz gerektiği açısından bizler ve Kastamonu için yol gösterici olacaktır. Fiziksel eksiklerimiz büyük ölçüde giderildi.  Yarım olan ve inşaatı devam eden okullar önümüzdeki yıl itibariyle büyük ölçüde hizmete alınmış olacaklar. Ağırlığımızı niteliğin arttırılmasına yönelik olarak vermekten yanayız. Bunun için şartların Kastamonu’da oluştuğunu düşünüyoruz.  Az önceki sınıfta 10 öğrenci vardı. Bu ancak Özel okullarda olabilecek bir şarttır. İmkanları iyi değerlendirmeliyiz.”

Karadeniz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çocuklarımıza 15 günlük tatilde iyi bir tatil geçirmeleri temenni ediyorum ve bol bol kitap okumalarının tatil kadar önemli olduğunu belirtmek istiyorum.  Eğitimle ilgili tüm sorunlar tartışılırken, iş dönüp dolaşıp okuduğunu anlama ve yorumlama noktasında düğümleniyor. Bunun da çaresi bellidir. Bol bol okumak. Okuduğunu anlatmak ve yazmak. Çocuklarımızdan bu tatilde oynarken, gezerken, kitap okumayı da ihmal etmemelerini istirham ediyorum.

OKUL İNŞAATLARI

“Mustafa Kaya Lisesi ve 15 Temmuz Şehitler Lisesi hizmete alınıyor. Birkaç ay içinde de Şerife Bacı Ortaokulu hizmete alınacaktır. Şerife Bacı Ortaokulu’nu hizmete almak zorundayız, kızımın okuduğu okul.  Evde zorluk yaşıyorum. Kızım, ‘Bütün okullar bitti baba, bizim ki neden bitmedi?’ diyor.  Dolayısıyla Şerife Bacı Ortaokulu’nu bir an evvel hizmete almak boynumuzun borcu oldu.  Yeni ihale edilen okullarımızda var. Borsa İstanbul’dan sağlanan kaynakla 4 okul programlanmıştı, onların ihale süreci devam ediyor. 2020’nin yatırım programı hazırlanıyor. O hazırlandığında  hangi okulların yeni programa alınacağı belli olacak. 2020’deki ağırlığımız, inşaatı devam eden mevcut okulları tamamlamaya yönelik olacaktır.  Acil olan ve muhakkak tamamlamamız gereken okullardıR.  2020- 2021 eğitim-öğretim yılında Kastamonu’da birkaç  spesifik özel  durum dışında okullarımızda bina sorunu kalmayacaktır.

Birkaç özel konu da, Spor Lisemizi tamamlamalıyız.  Güzel  Sanatlar Lisemize yeni bir okul tahsis ettik, ama bu okul onların ihtiyacına göre yapılmış bir okul değil. Şu anki şartları ise öncekine göre çok çok iyi. Ama daha iyisini sağlamak zorundayız.  Acil olarak derslik problemlerini çözdükten sonra niteliği  artırarak eksikleri tamamlamak önemlidir. Bu yıl ağırlığımızı inşaatı tamamlamaya yönelik olacak.”

Karne dağıtım törenine Vali yaşar Karadeniz’in yanı sıra AK Parti Kastamonu Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Metin Çelik, Garnizon Komutanı Per. Alb. Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Opr. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, Yardımcıları ve Şube Müdürleri, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Memur Sendikaları Konfederasyon (Memur-Sen) Genel Başkan Yardımcısı ve Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği (Bem-Bir-Sen) Genel Başkanı Levent Uslu, Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Uzm. Öğr. Kazım Kulaoğlu, Yardımcısı ve Öğretmenleri, Kırkçeşme Mahallesi Muhtarı Tahsin Sakallıoğlu, davetliler ve öğrenciler katıldı.

 

Cengiz MUHZİROĞLU