Vali Avni Çakır: “Turizmde kıvılcımı yakalım”

• Kastamonu’nun tanıtımı noktasında 2022 yılı Turizm Eylem Planı ve yaklaşan EMITT Fuarı düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. Vali Avni Çakır, “Turizm bir dayanışma işidir. Hep birlikte çalışarak, turizmde Kastamonu lehine kıvılcımı yakalım. Kastamonu önümüzdeki yıllarda turizmden çok büyük pay alacak” dedi. KUZKA Şehir Tanıtımı ve Markalaşma Birim Başkanı Serkan Doğru da toplantıda 2022 yılı içerisinde tanıtım noktasında yapılacak faaliyetler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

25.Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat (EMİTT) Fuarı’nda ilimizin temsili noktasınta gerçekleştirilecek etkinlikler ve Kastamonu’nun 2022 yılı Turizm Eylem Planı konuları Vali Avni Çakır’ın başkanlığında düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı.
AFAD Salonu’nda düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ömer Küçük, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri ile turizm paydaşları katıldı.
Toplantının açılış bölümünde konuşan Vali Avni Çakır, “Kastamonu’nun güzelliklerini biz biliyoruz ama artık Kastamonu’nun tarihini ve her türlü güzelliklerini paylaşmamız lazım” dedi.
Toplantıda Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Şehir Tanıtımı ve Markalaşma Birim Başkanı Serkan Doğru tarafından da “Kastamonu 2022 Yılı Turizm Tanıtım Faaliyetlerine Genel Bakış” sunumu gerçekleştirildi.
Serkan Doğru, sunumda şehir turizmi anlamında yıl boyu gerçekleştirilmesi planlanan etkinlikleri katılımcılarla paylaştı.
Atlas dergisinin 2022 takviminde Kastamonu’ya yer verdiğini ifade eden Doğru, bunun Kastamonu tanıtımı için çok önemli olduğunu dile getirdi.
Serkan Doğru, 2022 yılında Kasaba Köyü Mahmutbey Cami’nin de UNESCO’ya sunulacağını ve Kastamonu’nun “Kastamonu Tam Sana Göre” teması ile tanıtılacağını da sözlerine ekledi.
Serkan Doğru, 2022 yılı içerisinde tanıtım için yapılacak faaliyetleri ise şöyle sıraladı:
“Ocak ayının sonu Şubat’ın ilk haftasında Ilgaz Kış Festivali yapılacak. 9-12 Şubat’ta EMİTT Fuarı’na katılacağız. Mart ayında Türk Dünyası Nevruz kutlamaları gerçekleştirilecek. Yine Mart ayında Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB)’nin acentelere yönelik olarak tanıştırma turu düzenlenecek. Turizm Haftası da farklı etkinliklerle kutlanacak. Mayıs ayında Ilgaz’da karavan teması ile Ilgaz Doğa Zirvesi gerçekleşecek. Turizm yazarları tanıştırma turu yapılacak. Haziran ayında Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü, Temmuz ayında Ilgaz Dağı Outdoor Festivali organize edilecek. Ağustos ayında karavan dostları etkinliği gerçekleştirilecek. Yine TEKNOFEST’in Savaşan İHA’lar eleme yarışları Kastamonu’da yapılacak. Eylül ayında Kastrofest Gastronomi Festivali’ni düzenleyeceğiz. Bu çerçevede ınfluencer gastronomi tanıtım turu yapılacak. Ekim ayında yeniden turizm yazarları ile tanıştırma turu, Kasım ayında ınfluencer doğa tanıtım turu gerçekleşecek. Trekking etkinliklerinde de 12 ayda 12 yürüyüş rotası yürünecek.”

EMİTT FUARI 9-12 ŞUBAT’TA
Toplantıda 9-12 Şubat’ta gerçekleştirilecek 25.Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat (EMİTT) Fuarı için yapılacak çalışmaları İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fahrettin Şenoğlu aktardı. 2020 yılında gerçekleşen fuardan fotoğraflarla yapılanlar hakkında Vali Avni Çakır ve katılımcıları bilgilendiren Şenoğlu, bu yılki fuarda Kastamonu standının 105 metrekarelik bir alanda kurulacağını belirtti.
Toplantı sonunda konuşan Vali Avni Çakır ise EMİTT’e Kastamonu’nun tüm ilçeleri ile katılacağını söyledi ve “Şehrimizin değerlerini yansıtacak, şık bir konseptle, birlik beraberlik içerisinde 19 ilçemizin de katılımı ile EMİTT’te yer alalım. Turizm bir dayanışma işidir. Hep birlikte çalışarak, turizmde Kastamonu lehine kıvılcımı yakalım. Kastamonu önümüzdeki yıllarda turizmden çok büyük pay alacak” şeklinde konuştu.
Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu da “Kalitede de bir standardı yakalamamız lazım, herkes bu konuda hassas olmalı. Bu konuda da bir toplantı yapalım” dedi.