Vali Çakır’dan Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde inceleme

  • KASMİB’e bağlı Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde incelemelerde bulunan Vali Avni Çakır, “ Daha temiz bir çevrenin oluşturulması amacıyla yürütülen çalışmalara entegre edilmiş bir sistemin mevcut olduğu görülüyor. Daha güzel bir gelecek, daha temiz ve yaşanabilir çevrenin gelecek nesillere aktarılması için bu sistemin en iyi şekilde korunması ve işletilmesi gerekiyor” dedi.

Vali Avni Çakır, Devrekani Sarıyonca Köyü mevkiinde bulunan ve ildeki tüm evsel katı atıkların getirilerek düzenli depolama yöntemiyle bertaraf edildiği Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde incelemelerde bulundu.

Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB) başkanlığını da yürüten Vali Avni Çakır’a tesiste yaptığı incelemelerde kendisine Birlik Müdürü Adnan Tot ve birlik bünyesinde görev yapan teknik personeller eşlik etti.

Vali Avni Çakır’ın ziyaretinde, Kastamonu Belediyesi ve ilçe belediyelerince şehirlerden toplanan çöplerin yanı sıra İl Özel İdaresi’nce, katı atık toplama hizmeti verilen köylerden alınan çöplerin transfer merkezleri aracılığıyla tesise getirildiği bildirildi. Günlük ortalama 250 ton çöpün getirilerek depolandığı belirtilen tesis 2015 yılından bu tarafa hizmet veriyor.

Katı Atık Bertaraf Tesisi içerisinde Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi ve Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi olmak üzere iki ayrı tesisin daha bulunduğu belirtilirken, söz konusu tesisler hakkında da tesislerin sorumlusu olan çevre mühendislerince Vali Çakır’a bilgiler aktarıldı.

Vali Avni Çakır, yaptığı incelemelerin ardından burada kurulan tesislerin önemli yatırımlar olduğunu, insan sağlığı ve çevrenin korunması açısından da büyük önem taşıdığını belirtti. Tesislerin doğru şekilde işletilmesinin, mevcut kaynakların doğru ve verimli kullanılmasının önemine vurgu yapan Vali Avni Çakır “Bu tesislere, içindeki araç ve ekipmanlarıyla birlikte gözbebeğimiz gibi bakmalıyız” dedi.

Vali Avni Çakır sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada daha temiz bir çevrenin oluşturulması amacıyla yürütülen çalışmalarda entegre edilmiş bir sistemin mevcut olduğu görülüyor. Daha güzel bir gelecek, daha temiz ve yaşanabilir çevrenin gelecek nesillere aktarılması için bu sistemin en iyi şekilde korunması ve işletilmesi gerekiyor. Tüm kurumlarımız, çevrenin korunması ve çevre bilincinin geliştirilmesi hususunda birlikte hareket etmeli ve gerekli hassasiyeti göstermelidir. Türkiye’ye örnek olan bu tür projelerin gerçekleştirilmesi ve sürdürülebilirliği,gerek ülkemiz gerekse ilimiz adına büyük önem teşkil etmektedir.”