Vali Çakır’ın 10 Kasım mesajı

Vali Avni Çakır yayımlamış olduğu 10 Kasım mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türk milletinin  yetiştirmiş olduğu büyük kişilik Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü  aramızdan ayrılışının 82. Yıldönümünde   rahmet ve şükranla anıyoruz.

Bugün,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  yaşadığı süre içerisinde milletimizle birlikte cephede ve cephe gerisinde yapılan her türlü mücadeledeki  başarıları, bağımsızlık  adına verdiği mücadeleleri, bıraktığı eserleri ve değerlerini  yad ediyoruz.

Özgürlük uğruna yıllar süren mücadelelerde milletimizin eşsiz fedakarlığı, azmi ve kararlılığına, inancı ile  Samsun’a çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün   başlattığı istiklal mücadelesi  başarıyla, şanlı bir zaferle neticelendirilmiştir. Bu destansı zafer aynı zamanda Cumhuriyetin kuruluşu  ile  taçlandırılarak,  Türk milletinin  hangi şartlar altında olursa olsun bağımsızlığından  ödün vermeyeceği tüm dünya milletlerine ilan edilmiştir. Bu nedenle bugün gelinen noktada Türkiye Cumhuriyeti  bölgenin ve dünyanın en güçlü, saygın ve istikrarlı bir ülkesi haline gelmiştir.

Türk devleti kurulmasından bu yana  her alandaki atılım ve gelişimlerle,  güçlü bir devlet ve millet  olarak  emin adımlarla hedefe ilerleyen ülkemizde,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bizlere emaneti olan  ulusal değerlerimiz, birlik beraberlikteki   başarımız,  zaferlerimiz, engellerin aşılmasındaki gücümüz en büyük zenginliğimiz olmuştur. Yarınlarımızın teminatı sevgili gençlerimizle birlikte   her yerde, her şartta  ve milletçe devletimizin bekası, milletimizin refahı için çalışmaya, dünyanın gelişmiş ülkeleriyle her alanda yarışmaya, evrensel insanlık değerlerinin savunulmasına öncülük etmeye her zamankinden daha çok kararlıyız.

Bu düşüncelerle; Bağımsızlık Savaşımızın önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Türkiye Cumhuriyetinin birliği bütünlüğü ve huzuru için canlarını feda eden kahraman şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.”