Vali Karadeniz: “Abana denildiğinde akla ceviz gelecektir”

  • “Ceviz Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi’’ kapsamında Abana’da kurulan ceviz bahçesinde Tarım İl Müdürlüğü ve Abana Belediyesi tarafından ortaklaşa “Ceviz Hasadı Şenliği” düzenlendi. Altıkulaç köyündeki şenlikte Vali Karadeniz, “Gönülden inanıyorum ki nasıl sarımsak deyince nasıl Taşköprü akla geliyor, bir gün ceviz deyince de Abana akla gelecektir. Buranın iklimi, arazisi buna müsait” dedi. Üretici İlhami Tığlı ise üretim hedeflerinin 15-20 ton olduğunu ifade etti.

 

Kastamonu’da başarılı bir şekilde uygulanan “Ceviz Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi’’ kapsamında Abana’da kurulan ceviz bahçesinde Tarım İl Müdürlüğü ve Abana Belediyesi tarafından ortaklaşa “Ceviz Hasadı Şenliği” düzenlendi. Abana Altıkulaç köyündeki ceviz hasadına Vali Yaşar Karadeniz ile birlikte Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıd. Albay Mücahit Avkıran, Abana Kaymakam V. Barbaros Akbulak, Abana Belediye Başkanı Yunus Akgül, Tarım İl Müdürü Osman Yaman da katıldı.

Vali Yaşar Karadeniz, burada yaptığı konuşmada ceviz yetiştiriciliğinin önemine değinerek şunları söyledi:

“Kastamonu dağlık bir araziye sahip ve 3’te 2’si de ormanla kaplı olması dolayısı ile tarım arazilerimiz oldukça kısıtlı. Ama bu kısıtlılık burada tarım yapılamaz demek değil. Bilakis bizi mevcut arazilerimizden daha verimli çalışmaya teşvik etmeli. Onlardan daha fazla verim almak için yeni yöntemleri, yeni teknikleri kullanma konusunda daha fazla gayret etmeye yönlendirmeli. Ama bu arazileri mutlaka ve mutlaka iyi bir şekilde de değerlendirmeliyiz. “Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur” sözünün ben ne anlama geldiğini Kastamonu’da daha iyi anladım. Çünkü bıraktığınız arazi birkaç yıl içerisinde ormana dönüşüyor. İşte onun için biz bu arazilere bakmak zorundayız. Oraları dağ yani ormana dönüşmesini önlemek zorundayız ve bu konuda da özellikle köylerden büyük şehirlere göçmüş olanlara, taşınmış olanlara mutlaka buradaki arazilerine sahip çıkmaları anlamında büyük görevler düştüğü kanaatindeyim. Anladığım kadarıyla burada geliştirdiğiniz bu yeni çeşitleriyle ceviz üretimini artırmakta iddialısınız ve ben bu iddianızı bu şekilde sürdürür ve gayret ederseniz şuna gönülden inanıyorum ki nasıl sarımsak deyince nasıl Taşköprü akla geliyor, bir gün ceviz deyince de Abana akla gelecektir. Buranın iklimi, arazisi buna müsait. İlhami Bey gibi size ön ayak olacak abileriniz var. Tarım teşkilatımız var. Yine Kaymakamımız, Belediye Başkanlarımız bu konuda yanınızda olacaklardır. Yeter ki el birliğiyle bu üretimi burada artırmaya çalışalım. Ben hasat şenliğimizin ilimize, Abana’mıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum ve ceviz yetiştiriciliği yapan tüm çiftçilerimize bol kazançlar diliyorum”

Abana Kaymakam Vekili Barbaros Akbulak da ilçenin ekonomik alanda kalkınması için iki önemli parametre olduğunu belirterek, “Bunlardan biri turizm, diğeri ise tarımdır. Katma değeri yüksek bir ürün olan cevizin Abana’da yetişmesi çok güzel bir şey. Devletimiz her türlü desteği veriyor, vatandaşlarımızın yükü teşviklerle azaltılıyor. Kestane balı, kestane, kivi ve ceviz konusunda önümüzdeki yıllarda çok güzel işler ortaya konacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Belediye Başkanı Yunus Akgül ise ilçede son yıllarda geleneksel üretim yöntemlerin dışına çıkıldığını söyledi.

Profesyonel anlamda kestane balının ilçede ciddi getirisi olmaya başladığını vurgulayan Akgül, “Kestane balı ile markalaşma yolunda ciddi çalışmalarımız var. Kivi de öne çıkmaya başladı. Son olarak da cevize girmeye başladık. İnşallah bundan sonra ilçemizde ticari önem taşıyan ürünlere değer katacak şenlikler yapacağız. İnsanlara tarımdan kazanç kapıları açmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman da İl Özel İdaresinin desteğiyle tarım projelerine katkı sağladıklarını anlattı.

Ceviz konusunda da hassasiyet gösterdiklerini dile getiren Yaman, şöyle konuştu:

“Son 6 yılda ilimizde 250 bin ceviz fidanını diktik. İl Özel İdaresi kaynağı ile projelerimize katkı buluyoruz. Bakanlığımız da sertifikalı fidan kullanımına destek veriyor. 5 dekar ve üzerinde meyvecilik yapan üreticinin masraflarının çoğunu bakanlığımız karşılıyor. Bu ayın sonuna kadar tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, depolanması, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi projeleri devam ediyor. Bakanlığımızın yüzde 50 hibe verdiği projelere bu yöreden mutlaka başvuru bekliyoruz.”

Bahçe sahibi İlhami Tığlı da İstanbul’da 40 yıl farklı iş kollarında çalıştıktan sonra köye dönme kararı aldığını belirterek, “Ceviz yetiştiriciliğine devlet desteğiyle 2010 yılında 40 dönümlük arazide başladım. Aşılama yöntemiyle Abana ve çevre ilçelerde verimsiz binlerce ağacı yeniden ürün verebilir hale getirdik.” diye konuştu.

2010 yılında 40 dönüm arazi üzerine 450-500 adet fidan ile kurulan, 3 çeşit fernor, chandler ve Yalova cinsi toplam 750’ye yakın ceviz ağacının bulunduğu arazinin sahibi İlhami Tığlı, amaçlarının yörede bu işin olabileceğini herkese gösterip inandırmak, bu işi ekonomiye kazandırmak olduğunu söyledi. Tığlı üretim hedeflerinin ise 15-20 ton  olduğunu ifade etti.

Program sonunda ceviz yetiştiricileri İlhami Tığlı, Recep Kuşoğlu, Nihat Özcan, Hüseyin Duran ve Adem Atatepe’ye teşekkür belgeleri Vali Yaşar Karadeniz tarafından verildi. (AA-Haber Servisi)