Vali Karadeniz: “Yılsonuna kadar 15 yeni okul eğitime açılacak”

  • İl Eğitim Eylem Planı toplantısında konuşan Vali Karadeniz, “Pazartesi günü 9 yeni okulumuzda eğitim ve öğretime başlanacak. Yılbaşına kadar 6 yeni okul daha eklenecek. 2019 yılı içerisinde Kastamonu 15 yeni eğitim-öğretim kurumuna kavuşmuş olacak” dedi.

İl Eğitim Eylem Planı Koordinasyonu toplantısı dün Vali Yaşar Karadeniz’in de katılımıyla KUZKA salonunda gerçekleşti. Toplantıya Vali yardımcıları, kaymakamlar, kurum amirleri ve okul müdürleri de katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, toplantının açılış konuşmasında, “Haziran ayında yaptığımız danışma toplantısında ilimizin eğitim kalitesi hakkında çalıştay yapılması kararlaştırılmıştı. 10-11 Temmuz tarihlerinde bu çalıştayı gerçekleştirdik. Bu eylem planı toplantımızda ise bu çalıştayı değerlendirme fırsatı bulacağız” dedi.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Şirin ise yaptığı sunumda şunları ifade etti:

“Okullarda akademik başarı farkının azaltılması yönünde çalışmalar yapacağız. Sportif ve sanatsal faaliyetleri arttıracağız. Dezavantajlı okullara ağırlık vereceğiz. Öğretmen, öğrenci buluşmaları gerçekleştireceğiz. Öğretmenlerin taleplerini dinleyip bunlar üzerinde duracağız. Kurumsal imaj çalışmaları yapacağız. Öğretmenlerimizin moral ve motivasyonunu arttıracak çalışmalar yapacağız. Yönetici ve öğretmenlerin kapasitelerinin arttırılması için üniversite ve kurumlarla protokol imzalayarak, eğitimler düzenlemeyi amaçlıyoruz. Hizmet için eğitimler düzenleyeceğiz. Mesleki Teknik Liseleri için mesleki eğitim alanında üniversite ile protokol imzalamayı planlıyoruz. Geçen yıl ilimizde okullaşma yüzde 75 oranında idi. Kırsal kesimlerde okullaşma oranımız düşük. Kırsal kesimlerde okullaşma oranımızı arttırmak için çalışmalar yapacağız. Hedefimiz yüzde 100 okullaşma oranına ulaşmak. Devamsızlıkları kontrol edeceğiz. Velilerle sürekli iletişim halinde olacağız. Öğrencilerimizin akademik başarılarını arttırmak için hem öğretmenlerimize hem de öğrencilerimize yardımcı olacağız. Çocuklarımıza farklı bakış açısıyla yeni metotlar kazandıracağız. Okulların finansal destek sağlayacak projeler üretmesi konusunda çalışmalarımız olacak. Okullarda öğretmenler arasında proje ekipleri kuracağız. Bizde onlara eğitim verecek, proje hazırlamalarında yardımcı olacağız. İlimizde bir Bilim Merkezi yok. Bunun için belediye ile işbirliği içinde olacağız. Bir arsa talebimiz olacak. Bu da öğrencilere ciddi katkı sağlayacak. Gelir düzeyi düşük ailelere yönelik çalışmalarımız olacak. Ev kütüphane, sesli kütüphane ve zengin kütüphane kurmak için çalışmalar yapıyoruz. Kütüphaneye üye olmayan öğrencimiz kalmasın istiyoruz. Okuma alışkanlığı ile ilgili kalıcı çalışmalar yapacağız. Şair ve yazar buluşturmaları gerçekleştireceğiz. Yabancı dil konusunda çalışmalar yapacağız. Bağımlılıkla mücadele konusunda Yeşilay ile birlikte çalışmalar yapmak istiyoruz. Tasarım Beceri Atölye çalışmalarımız sürüyor. Arsa problemini çözerek güzel sanatlar için bir yatırım yapmayı amaçlıyoruz. Sosyal medya bağımlılığını azaltmak için çalışmalar yapacağız. Veliler ile öğrencilerin birlikte vakit geçirmeleri için çalışmalar yapacağız. Özel eğitim okullarında spor salonları yapmayı planlıyoruz. Özel eğitim öğrencilerine yönelik çalışmalar yapacağız. Normal öğrencilerde de bu konuda farkındalık oluşturacağız. İstihdam garantili kurslar düzenlemeyi planlıyoruz. Yabancı öğrencilerle ile ailelerin topluma uyum sağlamaları için çalışmalar yapacağız. Obezite ile ilgili farkındalık oluşturacağız. Ev kadınlarına yerel ürünleri pazarlaması yönünde çalışmalar yapacağız”

Orhan Sancaktaroğlu

Eğitim Bir Sen Kastamonu Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu ise toplantıda Mesleki Teknik Liselere  ilgiyi arttırmak için, yıl sonunda mezun olan öğrencilerden başarılı olanları basın önünde işe yerleştirilmesini teklif etti.

Yaşar Karadeniz

Vali Yaşar Karadeniz de toplantı sonunda yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu:

“Yürütülen çalışmaların ana başlıkları şöyle; fiziki ortamların iyileştirilmesi var. Bu yıl yapımına başlanan okullarda da epey mesafe alındı. Pazartesi günü 9 yeni okulumuzda eğitim ve öğretimine başlanacak. Bu okulların hazırlanması sürecine İl Milli Eğitim Müdürü, İl Özel İdaresi, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz yüklenici firmalarla gayret göstererek 9 okulu yetiştirdiler. Yılbaşına kadar 6 yeni okul daha eklenecek. 2019 yılı içerisinde Kastamonu 15 yeni eğitim-öğretim kurumuna kavuşmuş olacak. Devam eden başka okullarda var onlar 2020 yılı için planlandı. Birkaç spesifik alanların dışında; Spor Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi gibi fiziki anlamdaki eksiklikler tamamlanmış olacak. Bundan sonraki hedeflerde bu okulların yapılması ve mevcut okulların sosyal ve sportif alanlarının iyileştirilmesine yönelik çabalara girilmelidir. Ben inanıyorum Kastamonu en geç 2020-2021 yılında bütçe alanında gayretlere girecektir. Depreme dayanıklılık testinden geçemeyen 17 okul, Kastamonu’ya fırsat verdi. Kastamonu’da bu fırsatı iyi değerlendirdi. Diğer bir çalışma okullarda güvenlik konusunda endişe yaşanmamasıdır. Özellikle velilerimizin çocuklarını okula gönderirken akıllarına olumsuz bir kuşkunun gelmemesidir. Güvenlik birimleri, ilçe kaymakamlarının katıldığı toplantı ile güvenlik adına alınabilecek tüm tedbirleri gözden geçirdik. Bu konu da Kastamonu birçok ile göre iyi bir durumdadır. En ufak bir olumsuzluk yaşanmasın istiyorum. Derdimiz, gayemiz bu. Tüm birimlerin gayret etmesi konusunu da kararlaştırdık. Fiziki imkanları iyileştirdikten sonra eğitimde; akademik başarının artırılması hem de eğitim-öğretim faaliyeti içindeki öğrencilerimizin ya da yetişkinlerin topluma katma değer üretecek hale gelmeleridir. Ayrıca toplumla uyumlu, yaşayabilecek seviyeye gelmeleri hepimizin ortak hedefidir. Bugün sunulan liste katılım, önerilerle oluştu. İş birliği yapıldığında Kastamonu’da güzel işler yapılabileceğine örnek oldu. Bunu hazırlamakla iş bitmiyor. Takibi ve sürdürülmesi önemlidir. Eylemlerin çoğunluğu kısa vadelidir. Hepimiz yoğun bir çalışma içine girmeliyiz ki önemler uygulama aşamasına geçsin ve sonuç elde edebilelim. Yılsonuna geldiğimizde bir önce ki, seneyle bu yıl arasındaki farkı hep birlikte gözlemleyelim. Hepimiz üstüne düşeni yaparsak hem güzel işler olur, hem başarı artar. Kaymakamlık döneminde de böyle çalışmaların meyvelerini aldık. Başarının artmasının yanında, insanlar o amaca nasıl ulaşacaklarını bilmiyorlar. Yol haritası gibi önümüzde duracak. Tıpkı eylem planının hazırlanmasında olduğu gibi uygulanmasında da aynı başarı olacaktır”

Cengiz MUHZİROĞLU