Vali Karadeniz’den duyarlılık vurgusu

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96’ncı yılını bugün ulusça kutlamaya başlıyoruz. Vali Yaşar Karadeniz, Cumhuriyet Bayramı mesajında, “Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün olmadığı bilinci ile bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün devamı adına dün ve bugün olduğu gibi yarın da aynı kararlılıkla duyarlı olmaktır” dedi.

 

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96’ncı yılını bugün ulusça kutlamaya başlıyoruz.

Kentimizdeki ilk tören saat 13.00’te Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşecek. Valilik, Belediye ve Garnizon çelenklerinin Atatürk anıtına konulmasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklâl Marşı okunacak. Buradaki tören Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu halkoyunu ekibinin gösterisiyle son bulacak.

Günün ikinci etkinliği ise, Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin  Belediye binası giriş salonunda saat 13.30’da açılışı yapılacak Cumhuriyet konulu resim sergisi olacak.

VALİ’NİN MESAJI

Vali Yaşar Karadeniz, Cumhuriyet Bayramı mesajı yayınladı.

“Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün olmadığı bilinci ile bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün devamı adına dün ve bugün olduğu gibi yarın da aynı kararlılıkla duyarlı olmaktır” diyen Karadeniz’in mesajı şöyle:

“Gururla andığımız tarihimizde; milletimizin bağımsızlığı uğruna  birlik ve beraberlik içinde hareket ederek eşsiz mücadelesi ve fedakarlıklarıyla sahip olduğu  Cumhuriyetin ilanı,   olmaz denileni başardığımızın kanıtıdır.

Her türlü zorluğa ve imkansızlığa rağmen milletimizin, vatan sevgisi ve  istiklâl aşkıyla, bağımsızlığa  kavuşabilmesi adına   kadınıyla, erkeğiyle , yaşlısı, genciyle topyekûn  aynı  inanç ve kararlılıkla  başladığı Kurtuluş Savaşı,   her safhası  eşsiz kahramanlık destanlarıyla dolu   büyük bir zafer ile sonuçlanmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı ile başlayan Milli Mücadele’nin zafer ile noktalanmasını takiben 96 yıl önce 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen Cumhuriyetimiz atalarımızdan bize kalan en büyük miras, vazgeçilmez ulusal bir değer,  bizi millet olarak yıllardır bir arada tutan toplumsal birlik ve toprak bütünlüğümüzü sağlayan en önemli kazanımımız,   aynı zamanda geçmişten geleceğe uzanan gönüllü bir beraberliktir.  İşte bu vazgeçilmez değerlerimiz, geleceğe büyük bir ümitle bakmamızda ve her türlü engelin aşılmasında bizlere güç vermektedir.

Muhteşem bir coğrafyada zengin bir kültür mirasına sahip olan Ülkemizin   uluslararası alanda da hak ettiği yeri aldığına inanıyoruz ve devletimizin sağladığı imkanlar ile Kastamonu İlimizin de, yapılan yatırımlar, hayata geçirilen projelerle belirlenen hedefler doğrultusunda üst seviyelere yükseltildiğini görüyoruz.

Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün olmadığı bilinci ile bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün devamı adına dün ve bugün olduğu gibi yarın da aynı kararlılıkla duyarlı olmaktır.

Bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçen kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyor, Türk Milletinin ve Kastamonulu hemşerilerimizin  Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.