Vatan Partisi’nden sert HDP çıkışı:“Kapatılmalı”

Vatan Partisi İl Başkanı Hüseyin Günüç, dün parti binasında düzenlediği basın toplantısında “HDP kapatılmalıdır” dedi. HDP gibi bir partinin Meclis’te olmasını kabul edemediğini söyleyen Hüseyin Günüç, “HDP; ABD’nin kara gücü, PKK’nın askerlik şubesidir. PKK’nın siyasi uzantısı olan HDP derhal kapatılmalıdır. Hukukun emri de budur, milletin talebi de budur” diye konuştu.

Vatan Partisi İl Başkanı Hüseyin Günüç’ün açıklamaları şöyle:

“13 vatandaşımız Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde bölücü terör örgütü PKK tarafından şehit edildi. Bitme noktasına gelmiş PKK; askerimize, polisimize, köy korucularımıza, sivil vatandaşlarımıza karşı saldırılarını sürdürüyor. Cephedeki savaş kadar önemli olan bir diğer mücadele alanı da Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir.

Biz Atatürk’ün ilke ve devrimlerine bağlı, devrimci bir partiyiz. Yaptığımız her işte, karşılaştığımız her zorlukta ‘Eğer Atatürk olsaydı bunu nasıl çözerdi?’ düşüncesiyle hareket ediyoruz. Atatürk’ün kurduğu bu ülkede, Atatürk’ün kurduğu mecliste, HDP gibi bir partinin olmasını, bunu kabul eden iradenin olmasını kabul edemiyorum. HDP; ABD’nin kara gücü, PKK’nın askerlik şubesidir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, milletin iradesinin oluştuğu yerdir. Aynı zamanda milletin güvenlik merkezidir. Bu meclisin içinde böyle bir şer yapısı güvenliği nasıl sağlar ve bu meclis nasıl Türkiye’nin Meclisi olur? Türkiye Büyük Millet Meclisi, kritik dönemlerde milli sorunların çözümü için kapalı oturumlar yapar. Bu yabancılar alınan kararı bilmesin diyedir. Mecliste böyle bir ucube varken oturumlar nasıl kapalı olacak? Hangi milli kararda HDP denen yapının imzası vardır? Aslında sorulacak o kadar çok soru var ki… Meclisin derhal ortak kararla HDP’nin kapatılmasıyla ilgili karar alması lazım. Milletin vicdanı ancak böyle rahatlayacaktır.Vatandaşın alın terinden sızdırılmış vergilerle her yıl bu partiye para yardımı gidiyor. Bu partiye giden vergiler mermiye dönüşüyor, askerimin-vatandaşımın canını alıyor. Millet buna daha ne kadar dayanır? PKK’nın piyonu, maşası, sivil ayağı HDP derhal kapatılmalıdır.

Siyasi Partiler Kanununun 100/c maddesi, hükümete ve mecliste grubu olan siyasi partilere vatan bütünlüğü ve cumhuriyete karşı faaliyetlerin odağı haline gelen bir partinin kapatılması için, dava açma hakkı tanımıştır. Bu açıdan AK Parti’yi, CHP, MHP ve İyi Parti’yi HDP’nin kapatılması için yasanın verdiği yetkiyi kullanmaya davet ediyoruz. Bölücü teröre karşı kesin zafer için, PKK’nın siyasi uzantısı olan HDP derhal kapatılmalıdır. Hukukun emri de budur, milletin talebi de budur.”