Vatan size minnettar

19 Eylül Gaziler Günü, tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de pandemi kuralları ölçüsünde kısıtlı olarak düzenlenen programlarla kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Vali Avni Çakır, Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı Personel Albay Tamer Yılmaz, Belediye Başkanı Op.Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu, Atatürk anıtına çelenk sundu.

Törene Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal, kurum müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri,  Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu da katıldı.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu, törendeki konuşmasında “Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır” dedi.

19 Eylül Gaziler Günü’nün bu toprakların vatan olmasında ve bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gün olduğunu söyleyen Hüseyin Mahmutoğlu, “19 Eylül, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin Şeref ve Kahramanlık Günü’dür. Kahraman gaziler, ‘Gaziler Gününüz’ kutlu olsun. 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle, en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi ve vatan uğrunda toprağa düşen şehitlerimizi rahmetle anıyor, hayatta olanlara da sağlık ve esenlikler diliyoruz” diye konuştu.

Cengiz MUHZİROĞLU