Veznedara 8 ay hapis

  • Zimmet suçu işlediği gerekçesiyle yargılanan veznedara 8 ay 10 gün hapis cezası verildi. Veznedar B.A, duruşmada, “Yapı denetimden tahsil edilen emanet paralar. Emanet olarak verildi. Muhafaza edilsin diye bana verildi” dedi.

Zimmete para geçirme suçuyla tutuksuz yargılanan sanık B.K., Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada zimmet suçunu işlemediğini iddia etti. Sanık B.A, “Zimmet suçunu ben işlemedim. Bilgisayarlar çalışmadığı için bana verdikleri paradır. Ben bunları tahsil etmedim. Tahsil etme imkanım da yoktur. Bana bu paralar muhafaza edilsin diye verildi. Ben de son güne kadar bunları muhafaza ettim. Beraatımı talep ediyorum. Ben miktarını dahi bilmiyorum. Ben bu parayı alıp üzerimde taşımadım. Mükelleflerden ne kadar para alındı bilmiyorum. Çekmecede paralar duruyordu. Bana bu paraları niye yatırmadın diye soruyorlar. Ben bunların kime ait olduğunu bilmiyordum. Yatırma şansım yoktur. Beraatımı talep ediyorum. Yapı denetimden tahsil edilen emanet paralar. Emanet olarak verildi. Muhafaza edilsin diye bana verildi” dedi.

Zimmet suçundan B.K.’yi 5 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, soruşturma açılmadan zimmete geçirilen paraların iade edilmesi ve kamu zararı oluşmadığı gerekçesiyle cezayı 8 ay 10 güne indirdi. Hükmün açıklanmasıyla birlikte ceza, 5 yıl süreyle ertelendi.

İHA