Vidinli’den 18 Mart taahhüdü

MHP Kastamonu Belediye Başkan Adayı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, “Çanakkale’de en çok şehir veren il biziz ama İstiklal Müzemiz yok. En kısa sürede İstiklal Müzesi’ni hayata geçireceğiz” dedi.

MHP Kastamonu Belediye Başkan Adayı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, Çanakkale Şehitlerini Anma programına katılarak, şehitliği ziyaret etti. Ardından Küre ilçesine giderek Etibakır fabrikasını ziyaret eden Vidinlioğlu, Eski Sanayi Sitesi esnafları ile bir araya geldi.
Gerçekleştirdiği ziyaretlerden sonra konuşan Vidinlioğlu, “Çanakkale’de en çok şehir veren il biziz ama İstiklal Müzemiz yok” dedi.
Vidinlioğlu, şunları söyledi:
“Kastamonu tarihimizin en önemli kentlerinden birisidir. Bakın, Küre’den, İnebolu’dan Ankara’ya kağnılarla taşınan mermiler, silah var. Milli Mücadele’de önemli bir görev üstlenmiş bir şehirdir. İstiklal Yolu’muz var. Çanakkale’de verdiği şehitlerden ötürü mezun veremeyen Abdurrahman Paşa Lisemiz var. 1916-1917 senesinde mezun veremedi Abdurrahman Paşa Lisesi. Öğrencileri “Hocam bizi yok yazmayın, biz Çanakkale’ye gidiyoruz” dediler. Yine bu mücadele, adı Dere Köyü olan köyün erkekleri geri dönemediği için köyümüzün adı Ersizlerdere Köyü olarak değişti. Şerife Bacılar, Halime Çavuşlar hepsi bizim. İstiklal Marşı’nın ilk okunduğu yer Nasrullah Meydanı, Mehmet Akif buradan seslenmiştir halka. 10 Aralık 1919’da Kadın Mitingi burada yapılmıştır. Bunların hiçbirini unutmayacağız. Bunlara sahip çıkacağız. Bunları yaşatacak, gelecek nesillere aktaracağız. Bunun için de en kısa sürede İstiklal Müzesi’ni hayata geçireceğiz”