Vidinli’den kontra

MHP Kastamonu Belediye Başkan Adayı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu dün MADO’da düzenlediği basın toplantısı ile AK Parti Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın kendisine yönelttiği “kopyala yapıştır projeler” iddialarına cevap verdi.
Babaş’ın projeleriyle ilgili görsellerinin farklı yerlerden alındığını söyleyen Vidinlioğlu, ”Kartlı sistem projesinin görselleri, 2015 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin projesinden, Atık Su Arıtma Projesi görseller, 2014 yılındaki ‘İzmir Kavaklı Dere İçme Suyu Projesinin Temeli yarın atılıyor’ haberin görselinden alınmıştır. Ayrıca Gazi Stadyumu’yla ilgili görseli 2 yıl öncesine aittir ve bu fotoğrafı kullanarak büyük bir ironi yapmıştır” dedi.
Ayrıca CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in MHP Belediye Meclis Üyesi Ferdi Kargılı hakkında söylediği sözlere de cevap veren Vidinlioğlu, ”Ben, sevgili kardeşim Ferdi kardeşimi davet ederken, ‘siyasi görüşünü orada bırak gel’ demedim. ‘Olduğun gibi gel, böyle kabulümüzsün’ dedim” diye konuştu.

Tahsin Babaş’ın kendisini cevaplarken kullandığı “Bir projenin kopyala-yapıştır olduğunu anlamak için o mesleğin ehli olmanız gerekir. Mesleği belediyecilik olmayanların neyin kopya neyin gerçek olduğunu bilmesini beklemiyorum” şeklindeki sözlerine cevap veren Vidinlioğlu, ”Belediyecilik bir meslek değildir. Okulu mu var? Bizim hangi projemizin kopyala-yapıştır olduğunu açıklamakla kendisi mükelleftir. Toklu Tepe mi? Kuzeykent Park mı? Mahalle evleri mi? Kamp alanları mı? Hangi projemiz bir yerden kopyalanmış, kendisini açıklamaya davet ediyorum” dedi.

Babaş’ın, “Yaptığımız projelerde gerçeklik var. Başkalarının alınterini Kastamonu’ya görsel olarak sunmuyoruz. Mesleğiniz belediyecilik değilse, belediyeyi ve projeyi bilmiyorsanız, birileri sizi kandırır” sözlerine cevap veren Vidinlioğlu, şunları söyledi:
”Ben de ilk günden beri belediyenin bir vizyon işi olduğunu söylüyorum. Bizim projelerimizin hepsi özgün ve şehrimizin ihtiyaçlarına yönelik oluşturulmuş projelerdir. Projeleri bütün olarak ele aldığınızda ihtiyaçlara uygunluğuna, şehre uygunluğuna, projelendirilme kısmına, fizibilite ve ön çalışma kısımlarını incelersiniz. Fakat bunlardan bihaber gibi sadece görseller üzerinden çamur atma çabası seçmenin aklını karıştırma çabasından başka bir şey değildir. Tahsin Bey’i şekilcilikten daha ziyade uygulanabilir ve ayakları yere basan belediye projeleri ile halkın karşısına çıkmaya davet ediyorum. Projeler sadece görsellerden ibaret değildir. Tahsin Bey unutmamalıdır ki, görseller projeye ait birer ön fikirdir. Bu görsellerin kullanılma amacı projenin hemşerilerimizin kafalarında canlandırmalarını ve anlamalarını sağlamaktır. Nihayetinde bunlar uygulanmış projeler değildir” açıklamasında bulundu.

Şehre bir kütüphane yapma projelerini hatırlatan Vidinlioğlu, ”Öyle zannediyorum Tahsin Bey, lansman toplantısının ne olduğunu bilmiyor. Biz projelerimizin içerikleriyle ilgili bir açıklama yapmadık. Sadece görsellerle planlanan şeylerden bahsettik ve ‘kütüphane yapacağız’ dedik, bir tane de kütüphane resmi kullandık, fakat resim bir başka yerin resmi olabilir. Bizim amacımız yapacağımız projeyi görsel olarak sunmak. ‘Pazar yerinin görselini almışsınız’ diyor. Bu pazar yeri, başka ne görseli kullanacaktık. Herhangi bir resim kullanabilirsiniz; bu sadece bir görsel” diye konuştu.

Galip Vidinlioğlu, “Proje kataloğunda yer alan görsellerin ön fikir oluşturmak için olduğunu gözardı ederek bize ‘kopyala yapıştır proje’ ithamında bulunan Tahsin Bey’in projelerine bakalım” diyerek, Babaş’ın görsellerinin de farklı yerlerden alındığını belirtti ve şöyle devam etti:
“Şehiriçi Taşımacılıkta Kartlı Sisteme Geçiş Projesi olarak adlandırdığı projesinde kullandığı görsel İzmir Büyükşehir Belediyesinin 25 Ocak 2015 tarihinde yayınladığı ‘Yüklematiklerde “üçü bir arada” dönemi başladı’ başlıklı haberin içerisindeki görseldir. Tahsin Bey’in Atık Su Arıtma Tesisi ve İçme Suyu Arıtma Tesisi Projelerini tanıtırken kullandığı görsellere bir bakalım, İçme Suyu Arıtma Tesisi için kullandığı görsellerden bir tanesi Kent Haberleri sitesinin 18 Nisan 2014 tarihinde yayınladığı, ‘İzmir Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisinin temeli yarın atılıyor!’ başlıklı haberinde kullanılan görseldir. Yine İçme Suyu Arıtma Tesisine ait bir diğer görsel Bursa’da Kuzu Group tarafından yapılan ‘BUSKİ Dobruca İçme Suyu Arıtma Tesisi’ne aittir İçme Suyu Arıtma Tesisi için kullanılan küçük görsel ise Otechozon firmasının sitesinde bulunan bir görseldir. Atık Su Arıtma Tesisi için kullandığı görsellerden biri ‘Hatay Dörtyol Atık Su Arıtma Tesisi’ne aittir. Devam edecek olursak ‘Gazi Stadyumu Yenileme Projesi’nde paylaştığı görsel 2 yıl öncesine ait bir görsel olup KASTAMALL inşaatı bile gözükmüyor. Yenileme çalışması adı altındaki bir projenin görselinde iki yıl öncesine ait bir fotoğraf kullanarak büyük bir ironi yapan Tahsin Bey’i tebrik ediyorum.”

AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş’ın önümüzdeki seçimlerin yerel seçimler olduğunu unutarak “İlave Organize Sanayi Bölgesi Projesi’ni vatandaşlara sunduğunu söyleyen Vidinlioğlu, ”Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sorumluluğunda olan Organize Sanayi Bölgesini proje kataloğuna koymuştur ya biraz heyecanlanmıştır ya da seçim gündeminden bihaberdir. Bunun yorumunu sizlere bırakıyorum. Tahsin Bey, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da 12 Şubat Kastamonu Mitinginde Eski Devlet Hastanesinin yerine Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi yapılacağını açıklamasına rağmen kataloğunda Eski Devlet Hastanesinin sağlamlaştırılarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinin oraya taşıyacağını söylemiştir. Bu proje çelişki içerisindedir. AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik de yerel gazetelerimizde 22 Ocak 2018 tarihli ‘Eski Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Merkezi Oluyor’ başlıklı haberlerde de bu projeden ‘ilk kazma vurulacaktır’ diyerek bahsetmiştir. Eğer başkan da burada hastane inşaatından bahsediyorsa bunu da yapacak olan Sağlık Bakanlığıdır” dedi.

Babaş’ın Atık Su Projesi’ni “2008’den beri takip ediyorum” sözlerine de cevap veren Aday Vidinlioğlu, ”Ben de takip ediyorum. Babaş, bir belediye çalışanı olarak takip ediyordu ben de bir vatandaş olarak takip ediyordum. Neresinde imzanı var diye sorduk cevap yok. Benim size sorduğumuz soru şu, ” 2013’de imzası atılan bir projeyle ilgili bugüne kadar bir adım attınız mı. Yeni bir projeymiş gibi Bakan aracılığıyla açıklamada bulunuyorsunuz. Şunu deseniz anlarım; ‘evet arkadaş bu proje bizden önceki dönemde imzalanmış, fakat imkânlarımız el vermedi ve projeyi ötelemek zorunda kaldık. Bugünden itibaren takipçisi olacağız’ buna eyvallah ama yeni bir projeymiş gibi açıklamaya kalkarsanız biz de eleştiri hakkımızı kullanırız” diye konuştu.
Tahsin Babaş’ın kendi projelerinden birini beğenmesi ve seçimi kazanması durumunda kullanabileceğini belirten Vidinlioğlu, ”Bizim projelerimizi gönül rahatlığıyla uygulayabilir. Önemli olan Kastamonu kazansın. Sen yaptım, ben yaptım olmasın. Ne kadar az yüksekten uçarsanız düştüğünüz zaman o kadar az incinirsiniz; bu yüzden ayakları yere basan projeler, herkesin hayrınadır. Yapılabilecek şeylerden söz etmek lazım. Kimsenin umuduyla oynamamak lazım. Kendisine tekrar seçim yarışında başarılar diliyorum. Hak eden kazansın. Eleştiriye tahammülümüz olması lazım” dedi.

ERBİLGİN’E CEVAP
CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in kendisine Ahmet Arif şiirleri okuması dolayısıyla yaptığı eleştiriye de cevap veren Başkan Adayı Vidinlioğlu, şunları söyledi:
”Kendisine teşekkür ediyorum, iyi ki var. Fakat, sanatın, sanatçının sağı solu önü arkası, aşağısı yukarısı olmaz. 80 milyonun hepsi bizim kıymetlimizdir. Yetiştirdiğimiz her değer de bizimdir. Sanatçı toplumun ortak dilini kullanır ve onun yansımasıdır. Şiir de zekanın terlemesidir. Ahmet Arif şiiri okumam yadırganmamalı. Biz kavgadan gürültüden yana değiliz. CHP İl Başkanının bunu söylemesini yadırgadım fakat kendisini seviyorum. Biz herkesi kucaklamaya devam edeceğiz. Erbilgin hocam, ‘Ahmet Arif’in bir başka şiirini okuyabilir misin?’ demiş. Ben biraz daha öteye gideyim ve Davet’ten küçük bir mısra okuyayım; ‘Dört nala gelip Uzak Asya’dan, Akdeniz’i bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim’ şiirin ismi de davet, ben de kendisini başka başka şiirler okumaya davet ediyorum.”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in MHP Belediye Meclis Üyesi Adayı Ferdi Kargılı’yla ilgili sözleri hakkında da konuşan Galip Vidinlioğlu, ”Sözlerini yadırgadım. Burası belediye meclisi; belediye başkanlığını kazandığınız gün herkese hizmet etme yerinizdir. Bundan dolayı insanların siyasi görüşünden ziyade, liyakatleri ön plandadır. Ben, sevgili kardeşim Ferdi kardeşimi davet ederken, siyasi görüşünü orada bırak gel demedim. Olduğun gibi gel, böyle kabulümüzsün dedim. Onunla da bu yola çıktığım için çok mutluyum. Kendisine teşekkür ediyorum. Bizden aday olunca iyi, başka yere gittiğinde kötü gibi bir anlayış, bende yok. Böyle bir anlayış; hayatımın hiç bir yerinde yok. Bize gelen hiç bir arkadaşımıza, biz kimliğini bırak demedik” dedi.

Cengiz MUHZİROĞLU