Vidinlioğlu: “Daha kapsamlı çalışma yürüten belediye yok

Virüsle ilgili en hızlı tedbirleri uygulayan ilin Kastamonu olduğunu ve bu kadar kapsamlı bir çalışma yürüten başka bir belediyenin olmadığını söyleyen Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, sosyal medya üzerinden yapılan bazı yorumlara tepki gösterdi.

Vidinlioğlu, devreye alınması konusunda öneriler getirilen Ballıdağ ve Özel Uğurlu hastaneleriyle ilgili görüşlerini de dile getirdiği basın toplantısında, vekiller ve siyasi partilerin Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimde bulunmaları durumunda Ballıdağ’ın çok kısa sürede kapısı, bacası yenilenerek hizmete sunulabileceğini, Özel Uğurlu’nun ise hukuki bir süreçten geçtiğini belirtti ve “Oranın bir kiralama süreci olabilir ya da bu konuda yatırım yapmak isteyenler konunun muhataplarıyla bir araya gelebilirler. Belediye olarak ara bulma noktasında biz varız” dedi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, dün düzenlediği basın toplantısında koronavirüsleilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Virüsle ilgili en hızlı tedbirleri uygulayan ilin Kastamonu olduğunu söyleyen Galip Vidinlioğlu, “Bizdeki ilk dezenfekte çalışması 28 Şubat’ta başladı. Çalışmalarımız her gün devam ediyor. Bazen ‘Belediye ne yapıyor?’ gibi sorular ile karşılaşıyorum. Yapılan yorumlar pek hoş değil. Bilmiyorsan aç Belediye’ye sor. İnsanda utanma arlanma olur. Bundan sonra haddini aşan ifadelere aynı sertlikte cevap vereceğim” dedi.

“Otobüsler her sefer öncesi dezenfekte ediliyor”

Bu kadar kapsamlı bir çalışma yürüten başka bir belediyenin olmadığını da söyleyen Başkan Vidinlioğlu, “İhtiyaç sahibi insanlarımıza da hayırseverler aracılığı ile yardım ediyoruz. Belediyemize ait kiracılarımızın kiralarını askıya aldık. Bu süreci birlikte atlatacağız. Şehrin birçok yerinde uyarılarımızı yapıyoruz. Özel Halk Otobüsleri de her sefere çıkmadan önce dezenfekte ediliyor. Parklarımızdan banklarımızı kaldırdık. Pazaryerlerinin neden açık olduğu konusunda eleştiriler geliyor. Pazaryerlerini kapatma ihtimali yok. Herkes oradan alışveriş yapıyor. Vatandaşlarımız maske takıp, gerekli mesafeyi koruyarak alışveriş yapmalı” diye konuştu.

“Sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım”

Bir sağlıkçı olarak sağlık çalışanlarına minnettarlığını ilettiğini de ifade eden Başkan Vidinlioğlu, “Her türlü tehlikeye rağmen çalışma halindeler, bazen hayatlarını riske atıyorlar. Çorbada tuzumuz olsun sağlık çalışanlarının ulaşım hizmetlerini ücretsiz hale getirdik. Yaklaşık 140 personelimiz idari izinli sayılıyordu. Dün gelen bir genelge ile 2’inci duyuruya kadar idari izinler süresiz olarak iptal edildi. Çalışanlarımız hâlâ idari izindeler. Bazı birimlerimizde de dün gelen talimat gereği esnek çalışma koşulları ve evden çalışma ile ilgili tedbirimizi aldık” dedi.

Ballıdağ ve Özel Uğurlu

Devreye alınmalı konusunda öneriler getirilen Ballıdağ ve Uğurlu hastaneleri hakkında da konuşan Vidinlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ballıdağ’a gittim. Epeydir görmemiştim, belki de 4-5 sene oldu görmeyeli. Son halini göreyim dedim. Balıdağ Hastanesi Türkiye’nin göz bebeği bir hastaneydi. Dünyada oksijen oranı olarak sayılı yerlerden bir tanesiydi. Eskiden imkanlar çok daha azdı ve Ballıdağ Hastanesi en gözde hastanelerden birisiydi. Türkiye’nin dört bir yanından hastalar geliyordu. İmkanlar arttıkça ve ilaç seçenekleri çoğaldıkça,  Ballıdağ Hastanesi de günden güne gözden düştü. İnsanlar il merkezinden ilçeye hasta olarak gitmek istemiyorlar. Ballıdağ hastanesinin şaşalı günleri geride kaldı. Ben Kastamonu’ya ilk geldiğimde Ballıdağ hastanesi açıktı. Ben geldikten 4 ya da 5 sene daha açık kaldı. Orası Almanlar’ın yaptığı bir binadır ve çok da sağlamdır. Şimdi oradan geliyorum. Ne kapı, ne pencere ne de korniş yerleri kalmış, hepsi gitmiş. Ana bina olarak heybetiyle, ihtişamıyla duruyor. Böyle bir pandemide burası izole bir yer ve kullanılabilir bir yer. Bu konuda belediye olarak bize ne kadar iş düşer bilmiyorum. Sağlık Bakanlığımızın nezdinde, sayın vekillerimiz, siyasi partilerimiz bu konuyu dillendirirlerse Ballıdağ Hastanesi çok kısa sürece kapısı, bacası yenilenerek hizmete sunulabilir. Bundan sonrası için ihtiyaç, geriatri merkezi yahut huzurevi olarak çok rahat fonksiyonu olabilir. Bu döneme ait bir restorasyon değil, bundan sonrası da düşünülebilir. Ballıdağ bu dönem için bulunmaz bir yer, biçilmiş kaftan.
Özel Uğurlu Hastanesi’nin hukuki boyutunu bilmiyorum.  Ancak orası da sağlam yapılan bir bina, içindeki ufak tefek revizyonlarla bu dönem için çok rahat kullanılabilir. Bu konuda da Uğurlu Hastanesi’nin sahibi Atıf Bey aradı. Bu süreçle ilgili 20 milyon dolarlık yatırım yapacak bir yatırımcıdan da bahsetti. Hukuki durum olarak, hastane binası bir süreçten geçiyor. Bildiğim kadarıyla iflas masasında. Oranın bir kiralama süreci olabilir. Ya da bu konuda yatırım yapmak isteyenler konunun muhataplarıyla bir araya gelebilirler. Belediye olarak ara bulma noktasında biz varız. İnşallah hem Ballıdağ hem de Uğurlu Hastanesi, şehre kazandırılmış olur.”