Vidinlioğlu’dan Babaş’a sert çıkış

MHP Kastamonu Belediye Başkan Adayı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayında, Belediye Başkanı ve AK Parti adayı Tahsin Babaş’a sorular yöneltirken, sert eleştirilerde bulundu.

 Babaş’tan, MHP İl Başkanı Aydın’ın dile getirdiği konuları belgelerle cevaplamasını isteyen,

“1001 proje” söylemine “1001 Gece Masalları” yakıştırması yapan Vidinlioğlu, mal beyanı tartışmasıyla ilgili de,“Tahsin Bey, doğruları söylemiyorsun. 2014 yılında kendi açıklaman var, üstüne kayıtlı araban olduğuna dair. Senin üstüne olmayan kaç araban, kaç evin var, onları açıkla?2014 yılından bu yana yaptığın imar tadilatlarını açıkla. Ben bu imar tadilatlarından bir rant elde ettiğini söylemiyorum. Tek istediğim imar tadilatlarıyla oluşmuş olabilecek menfaatlerin varlığına veya yokluğuna değerli hemşerilerimin karar vermesidir” dedi.

  

MHP Kastamonu Belediye Başkan Adayı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayında,gençlerin sorularını cevaplarken, pazar günü yapılacak seçimdeki rakibi Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a yönelik sert eleştirilerde bulundu, kendisine cevaplaması için sorular yöneltti.

Üniversite öğrencileri Fatma Aycan Aplak, Samet Sipahioğlu ve Adnan Avcı’nın sorularını yanıtlayan Vidinlioğlu, “Kastamonu’yu dürüstlükle, temiz siyasetle, ahlakla kazanacağız” derken, kendisine sorulan sorular üzerine Babaş’a yönelik eleştirilerini şöyle sıraladı:

“BOŞ LAFLARI BIRAKSIN”

“Tahsin Bey’e buradan bir daha sesleniyorum. Her zaman da söylediğim gibi boş lafları bıraksın. Kendisi şu anda icra mevkiinde olduğunu hatırlasın, belgeyle konuşsun. Öncelikle İl Başkanımızın basın toplantısında dile getirdiği bütün konuları, eğer itirazı varsa, belgelerle cevaplasın. Cevap vermediği sürece bulunulan bütün ithamları kabul etmiş sayıyoruz. Değerlendirmeyi de, takdiri de değerli hemşerilerimize bırakıyoruz. En iyisini, en doğrusunu Kastamonulular bilir. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Bu konuda olduğu gibi hemşerilerimizin bize ilettiği her konunun da takipçisi olacağız. Allah’ın izniyle, hemşerilerimizin de takdiriyle biz Kastamonu’yu dürüstlükle, temiz siyasetle, ahlakla ve hizmet anlayışımızla kazanacağız.

“ALLAH BİZDEN HESABINI SORAR”

“Fakat, Evliyalar Şehri Kastamonu’da, 17 bin Evliyanın geçtiği bu topraklarda, biz Tahsin Bey’den Kastamall’ın hesabını sormazsak, Huzur Kent’teki park alanına yapılan inşaatın hesabını sormazsak, 2014 yılında ilk açıkladığında 340 bin metrekare yeşil alana sahip Göl Park’ın 100 bin metrekare yeşil alanının nereye gittiğini sormazsak, Allah bizden bunun hesabını sorar.

Biz her kuruşun hesabını vereceğimizi her yerde söylüyoruz. Kul hakkı yemeyeceğimizi, korumalarla değil hemşerilerimizle beraber gezeceğimizi, kapımızın herkese açık olacağını, tek derdimizin Kastamonu’muzu geleceğe hazırlamak olacağını söylüyoruz. Biz hiçbir yerde insanlara olmayacak vaatlerde bulunmadık, yapılamayacak şeylerin sözünü vermedik ve hiçbir zaman da vermeyeceğiz. Tahsin Bey, herkese ev, araba, iş imkanı vaat ediyor. Edep yahu diyorum, başka da bir şey demiyorum.”

“BİZE 1001 GECE MASALLARI ANLATMASIN”

“O yüzden buradan Sayın Tahsin Bey’e soruyorum. 2014 kataloğunda yer verdiğin Hz. Pir Şeyh Şaban-i Veli Caddesi Kentsel Yenileştirme projesi sadece binaların dışını alçı, boya yapmaktan mı ibarettir? Hani, turizme yararı nerededir? Tarihi dokuya daha uygun olacak Kale Çevresi Kentsel İyileştirme projesi yerine neden Seyrangah diye bir yer yapıldı? Batı – Doğu Bulvarı projeleri neden gerçekleştirilmedi? 5 yıl önce olmayan ulaşım sorunu nereden çıktı? Kastamonu Kongre Kültür Fuar Merkezi neden yapılmadı? Küçük Sanayi Bölgesi Kentsel Dönüşüm projesi neden hayata geçirilmedi? Kuzeykent Göl Park projesine neden başlanılmadı? Esentepe Mahallesine söz verilen Kentsel Yenileme neden yapılmadı? Saat Kulesi Yürüyen Merdiven projesi neden yapılmadı? Seyir Kulesi neden yapılmadı? İsfendiyar Otopark ve Ek Tesisleri neden yapılmadı? Her şeyi hazır olan Atık Su Arıtma Tesisi projesi neden hayata geçirilmedi? Daha fazla saymak istemiyorum. ‘1001 tane proje yaptık’ diyor, belki bir tanesini sayabilir, ama biz 1001 tane yapmadığını sayarız. Bize 1001 gece masalları anlatmasın.”

“CEVAP VEREMEYECEĞİMİZ KONU YOK”

“Tahsin Bey, bir takım açıklamalarda bulunmuş. Hakkında çıkan söylemlerden, bunlar dedikodu ve iftiralar diyerek yakınmış. Ayrıca biz tüm hemşerilerimizin bütün eleştirilerine açığız. Cevabını veremeyeceğimiz hiçbir konu yoktur. Tekrar ediyorum, son ricam Tahsin Bey hakkında ‘kirli siyaset’ adı altında söylenebilecek ne varsa konuşulmaması, belediyeciliğin konuşulması, Tahsin Bey’e 5 senede Kastamonu için ne yaptığının sorulmasıdır.

“Bütün hemşerilerimiz rahat olsun, biz kazandığımız zaman hükümetimiz tarafından gerçekleştirilmesi planlanan bütün projeler gecikmeden hayata geçirilecektir. Seçim dönemi şehrimize gelen bütün bakanlarımızın, vekillerimizin verdikleri sözlerin yerine getirilmesi için çalışacağız. Bunun aksini de kimse iddia edemez.”

“2014 YILINDA KENDİ AÇIKLAMAN VAR”

“Tahsin Bey, doğruları söylemiyorsun. ‘Üstüme kayıtlı arabam hiç olmadı’ diyorsun. 2014 yılında kendi açıklaman var, üstüne kayıtlı araban olduğuna dair. Senin üstüne olmayan kaç araban, kaç evin var, onları açıkla?”

Belediye Başkanı olduğunda ilk icraatın Audi marka A8 modeli bir araba almak oldu. Bu aracı ne yaptın?

Yaptıklarının vebalini Turhan Başkan’ın üzerine atmayı bırak. Turhan Başkan bu şehrin ortak değeridir. Saygısızlık yapmak kimsenin de haddine değildir.”

“HEMŞEHRİLERİMİZ KARAR VERSİN”

“Bak Tahsin Bey, en az 20 defa söyledim, tekrar söylüyorum. Sen belki farkında değilsin, ama sadece 31 Mart’a kadar hâlâ Belediye Başkanı’sın. Bir şey konuşurken boş laf üretmek, belgesini çıkar. Sen de, ben de, bütün hemşerilerimiz de biliyor ki belgeyle konuşamazsın. 2014 yılından bu yana yaptığın imar tadilatlarını açıkla. Ben bu imar tadilatlarından bir rant elde ettiğini söylemiyorum. Tek istediğim imar tadilatlarıyla oluşmuş olabilecek menfaatlerin varlığına veya yokluğuna değerli hemşerilerimin karar vermesidir.”

Bu konuyu şöyle toparlıyorum. 1 Nisan’a kadar vaktin var. Sen yayınlamazsan bütün belgeleri, belediyeyi devraldığım gün, bütün açıklığıyla, şeffaf bir şekilde ben yayınlayacağım.

1-         Altında imzam var dediğin Atık Su Arıtma Tesisi’nin 2013 yılına ait imzalı belgesini yayınla. 2013’de bütün anlaşmaları tamamlanmış olan yatırımı, gecikmesine rağmen, utanmadan, 6 sene sonra, “Mayıs ayında yapımına başlıyoruz” diye sunmayı bırak.

2-         Tekrar ediyorum, İl Başkanımızın basın açıklamasında belgeleriyle sunduğu, Sayıştay raporu ve diğer sorulara cevap ver. Cevap veremiyorsan, kirli siyaset lafını da bir daha ağzına alma çünkü kabul etmiş durumdasın.

3-         Bir daha Turhan Topçuoğlu Başkanımın adını ağzına alma. Onlar senin değerli abilerin değiller. Onlar Kastamonu halkının değeridir. Bu kadim şehrin, Evliyalar Şehri’nin özel insanlarıdırlar. 20 sene boyunca ahlaklı, namuslu, dürüst, şeffaf, sevgi dolu, halkla iç içe çalışan insanlardır. Kastamonu halkı bu özel insanlarını nereye koyacağını da, neler yaptıklarını da bilir. Senin neler yaptığını, yapmadığını da bilir.”

BELEDİYE YÖNETİMİ

Canlı yayın programında, seçildiği taktirde Belediye’nin işleyişinin nasıl olacağıyla ilgili soruyu da cevaplayan Vidinlioğlu şunları söyledi:

“Son günlerde kamuoyunda bir takım söylentiler dolaşmaya başladı. Sayın İl Başkanımızın sorduğu sorular cevapsız kalınca, bir önceki Belediye Başkan Adayımız Hayati Hamzaoğlu seçim kampanya süresince hep benimle birlikte olduğu için, Sayın Milletvekilimiz Emin Çınar sürekli kampanyada benim yanımda olduğundan dolayı bu bir dedikodu şeklinde sürekli gündemde tutuluyor. Belediyeyi kim yönetecek? Sürekli bu konu gündemde tutulmaya çalışılıyor. Seçim süresince her zaman sizin istediğiniz gibi cereyan etmiyor. Bir de algı yönetimi var. Bu algı yönetimini oluşturmaya çalışan arkadaşlar ya beni yeterince tanımıyorlar,ya Sayın İl Başkanımızı yeterince tanımıyorlar, yada Sayın Hayati Hamzaoğlu’nu yeterince tanımıyorlar….

Hemşerilerimizden rica ediyorum. Bütün meclis üyesi adaylarımızı tek tek incelesinler. Kontenjan adayımız Sayın Nuray Çolak. O bu tarz bir yönlendirmenin içerisine girebilecek birisi midir? Ya da İlksan Genel Başkanlığı yapmış Mehmet Yurt Hocam?

Tek tek hiç birini saymak istemiyorum. Her biri birbirinden kıymetli, toplumumuzun her kesiminde, her sektörden, alanında başarılı, şehrimizi en iyi tanıyan, ekip ruhu ile çalışmaya uygun, sizi dinleyecek, sizi anlayacak ve hızlı çözümler üretecek, Kastamonu aşığı, belediyeciliğin ehli bir ekiple memleketimi yönetmeye talibiz.”

DİĞER KONULAR

Vidinlioğlu programda dile getirdiği diğer konularda ana başlıklar halinde şunları söyledi:

– “Açık hava müzesi tarihi Kastamonu’yu ortaya çıkaracağız.”

– “Kuzeykent gençlik merkezini sizlere emanet edeceğiz.”

– “Tahsin bey’in 2024 kataloğunda da Göl Park projesi olur, ama dönümünü bilemiyorum!”

– “İnanç turizmi için çok çalışacağız.”

– “Kütüphane ve e-kütüphane projelerini hayata geçireceğiz.”

– “Kamp alanı projesi ile Kastamonuspor’a ciddi bir gelir kapısı oluşturacağız.”

– “Gençlerin tutkusu olan e-spor’u destekleyeceğiz.”

– 21. yüzyılda kartlı sistem konuşuyor olmak beni üzüyor.”

– “Ben ekmeğinin peşindeki kimsenin ekmeğiyle oynamam.”

– “Kastamonu’yu dürüstlükle, temiz siyasetle, ahlakla kazanacağız.”