Yabancı öğrenci sayımız artacak

Kastamonu’yu ziyaret eden Yüksek Öğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er, Kastamonu Üniversitesi’nde yabancı öğrenci sayısının daha da artacağının işaretini verdi.
Yüksek Öğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er, YÖK bursu ile Eğitim Fakültesi’ne yerleştirilen Azad Jammu ve Keşmir Üniversitesi’nden 5 öğrenci ile görüşmek için Kastamonu’ya geldi.
Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret eden Er, Kastamonu Üniversitesi’ndeki yabancı öğrenci sayısının daha da artacağının işaretini verdi ve “Kastamonu Üniversitesi her geçen gün Türk Yüksek Öğretim sisteminde yerini daha da güçlendirmektedir. Hem açılan program sayısı bakımından hem de öğrenci sayısı bakımından, akademik personeli bakımından her geçen gün daha da güçlenmektedir.” dedi.
Kastamonu Üniversitesi’nin son yıllarda uluslararası öğrenci konusunda büyük bir yol kat ettiğini belirten Prof. Dr. Er, Kastamonu’nun yabancı uyruklu öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı bir il haline geldiğini söyledi.
Er, konuşmasının devamında “Biz Yüksek Öğretim Kurulu olarak gerek Üniversitemizin güçlü yapısı, gerekse şehrimizin güvenlikli yapıda olması ve özellikle Müslüman coğrafyadan gelen öğrenciler için iyi bir yaşam alanı sağlaması dolayısıyla öğrencilerimizi buraya yönlendirme yoluna gidiyoruz. Şu anda özellikle Libyalı öğrenciler olmak üzere Dünya’nın dört bir yanından Kastamonu Üniversitesinde öğrenciler çeşitli düzeylerde lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında okumaktalar ve biz YÖK olarak bunu görmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.
Eğitim Fakültesi’ne YÖK bursu ile yerleştirilen Azad Jammu ve Keşmir Üniversitesi’nden 5 öğrenci ile bir araya gelmek için Kastamonu Üniversitesini ziyaret ettiklerini belirten Prof. Dr. Er, bu öğrencilerin Pakistan ve Türkiye ilişkilerimizin de bir teminatı olacağını vurgulayıp şunları söyledi:
“Onlarla burada ilgilenmek, onları burada memnun olarak Ülkelerine uğurlamak bizim torunlarımıza bırakacağımız en önemli miras olacaktır. Bu öğrencilerimiz ülkelerine döndüklerinde akademisyen olacaklar ve 30-35 yıl Azad Jammu ve Keşmir Üniversitesinde çalışacaklar ve o zaman Azad Jammu ve Keşmir Üniversitesi koridorları Türkçe konuşan hocalar ile dolu olacak. Onların yetiştirdiği öğrenciler tabii ki kendi hocalarıyla daha çok temas halinde olacaklar. Kastamonu onların akademik dünyalarında özel bir yer işgal edecek. Ben de bu öğrencilerle tanışmak; memnuniyetlerini ve şikâyetlerini yerinde incelemek amacıyla ziyarete geldim. Bu öğrencilerle yakından ilgilendiğimizi ayrıca kendilerine hissettirmek istedim. Böyle bir imkânı sağladığı için de Rektörümüze teşekkür ediyorum.”
Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın da, bir Kastamonulu olarak Kastamonu Üniversitesi’nin Yüksek Öğretim Kurulu ile ilgili her türlü talep ve ihtiyacı ile yakından ilgilenen Prof. Dr. Rahmi Er’e ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini dile getirip ve şöyle dedi:
“Yüksek Öğretim Kurulumuz yurtdışından Pakistan’da başlamak üzere burslu öğrenciler getirip, üniversitelerimizde okutmak üzere yeni bir program başlattı. YÖK’teki ziyaret ve görüşmelerimizde memnuniyetle şunu gördük: uygulamanın yaygınlaşacağı işareti verildi. Biz bu sene itibariyle beş gencimizi almıştık, öncülüğünü de hocamız yapmıştı. Gelecek senelerde bu daha da çoğalacaktır.”
Kastamonu Üniversitesi’nde 39 ülkeden toplam bin 529 yabancı uyruklu öğrenci olduğunu söyleyen Aydın, bunların 244’ünün yüksek lisans ve doktora, diğerlerinin lisans öğrencisi olduğunu belirtti ve bu sayının her sene artarak devam edeceğinin altını çizdi.
Kastamonu Üniversitesi’nin uluslararası üniversite olma konusunda proje bazlı çalışmaların devam ettiğini belirten Rektör Aydın, “Kırgızistan’da, Kazakistan’da, yürütüp, tamamladığımız Fen Bilimleri Projemiz var. Sosyal Bilimler alanlarında projelerimiz var. Sudan’da ortak tarihin yazılması ve ortaya çıkarılması ile alakalı başlamak üzere olan bir projemiz var. Ayrıca Filipinler’de daha önce yaptığımız ve devam eden projelerimiz var. Yüksek Öğretim Kurulumuz Mevlana Proje tabanlı Mevlana Programı dâhilinde 2016 yılında bir çalışma başlatmıştı. 19 Üniversite o çalışmadan proje alabildi, bir tanesi de Kastamonu Üniversitesi idi. Şu anda 6 Teknoloji Tasarım Projesi teslim edildi. Yatırımlara geçmek üzere teşebbüsü başlattık. Bunları sanayiye çevirme yolundayız. Yakında iki tane daha patentimizi size tanıtacağız. Böylece teknoloji üretme yolunda da çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.