YANGIN FELAKETİ

  • Tosya Özboyu köyünde çıkan yangında 85 yaşındaki Alzheimer hastası kadın hayatını kaybetti, dumandan etkilenen 8 kişi hastaneye kaldırıldı, biri marangoz atölyesi olarak da kullanılan 8 ev ise kül oldu.
  • Köy içinde yol bulunmayışı itfaiyenin müdahalesini güçleştirdi ve zararı büyüttü. Muhtar Ahmet Uğraşan, “Yangının marangoz atölyesinden çıktığını tahmin ediyoruz. Köy yollarımız açık olsa idi bu cehennemi geceyi yaşamazdık” diye konuştu.
  • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali Yaşar Karadeniz’in de durumdan haberdar olur olmaz olay yerine gittiği yangınla ilgili olarak telefonla arayarak bilgi aldı. Kaymakam Deniz Şiskin, “Tüm yaralar en kısa zamanda sarılacak” dedi.

 

Tosya’nın Özboyu köyü yangın felaketi yaşadı. Olay, önceki akşam yaşandı. Marangoz atölyesinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın sonrasında 8 ev tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi.

İlçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Özboyu köyünde Hakkı Kansız’a ait evin altında bulunan marangoz atölyesinde başladığı tahmin edilen yangın, kısa sürede rüzgarın da etkisiyle tüm evi kapladı ve ardından İsmail Kansız, Bahri Kansız, Mehmet, Cemil ve Sadık Kansız ile Sadık Kanlı’ya ait evlere sıçradı.

Yangına ilk müdahaleyi Tosya Belediyesi itfaiye ekipleri ile Tosya Orman İşletme Müdürlüğü ve Özel İdare ekipleri yaptı.

Ekipler, köy içerisinde yol olmaması nedeniyle yangına müdahale etmekte büyük güçlük çekti. Şiddetli rüzgar nedeniyle yangın, çevrede bulunan evlere de sıçradı. İlk belirlemelere göre yangın nedeniyle 8 ev tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi.

Günün ilk ışıkları ile olay yerine giden gazeteciler köy muhtarından yangın ile ilgili bilgi aldı. Köy Muhtarı Ahmet Uğraşan, “Yangının marangoz atölyesinden çıktığını tahmin ediyoruz. Köy yollarımız açık olsa idi bu cehennemi geceyi yaşamazdık. Şu an yangında alzheimer hastası yaşlı bir kadın yanarak hayatını kaybetti. Şu an ankazın altında ve çıkaramadık. Devlet yetkililerinden evi yanan vatandaşlarımız için destek bekliyoruz’’ dedi.

Yangının ardından haber alınamayan Döndü Kansız’ın (85) bulunması için arama çalışması başlatıldı.

Yangın sırasında dumandan etkilenen veya yaralanan Deniz Kurt (23), İsmail Kansız (59), Veyis Yazıcı (84), Emine Bıcıcı (58), Sunalp Büyüksarı (35), Fatih Demirkan (20), Umut (15) ve Mahmut Hamarat (46) Tosya Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin ve Belediye Başkanı Kazım Şahin, AK Parti İl başkanı Doğan Ünlü olay yerinde incelemelerde bulundu.

“Açıkta kalan hiçbir vatandaşımız yok”

Kaymakam Pişkin, yaptığı açıklamada, yangının dün saat 20.30 civarlarında köyde faaliyetlerini sürdüren bir atölyenin elektrik kontağından çıktığının tahmin edildiğini söyledi.

Çok hızlı büyüyen yangının bitişikteki evlere sıçradığını belirten Pişkin, “İlk etapta 5 ev yandı. Müdahalede yerleşimden dolayı biraz gecikme oldu. Bu sırada başka evler de tutuştu ama çok şükür ki köyün kalan kısımlarına sıçramadan yangın kontrol altına alındı.” dedi.

Yangının ilk başladığı evde bulunan Döndü Kansız’ın alzaymır hastası olduğunu ve yürüyemediğini, bu nedenle evden çıkamadığını belirten Pişkin, yaşlı kadına halen ulaşılamadığını aktardı.

Yanan evlerin ahırlarında hayvan bulunmadığını bildiren Pişkin, şunları kaydetti:

“Yangının başından itibaren Kastamonu, Tosya ve çevre ilçelerden gelen ekipler ve vatandaşlarımızla hızlı şekilde müdahaleleri yaptık. Gerek ben, gerek Belediye Başkanımız ve Sayın Valimiz, gerek savcılarımız sabaha kadar buradaydık. Gecenin ilerleyen saatlerinde bizleri arayarak konuyla ilgili bilgi alan Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’ya da teşekkür ediyorum. Köyümüze geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Yangın sonucu oluşan tüm hasarlar en kısa zamanda sarılacak ve gerekli yardımlar yapılacak. Açıkta kalan hiçbir vatandaşımız yok. Köylülerimiz bizlere bile ihtiyaç duymadan kendileri diğer insanları misafir ederek sorunu çözdü.”

Pişkin, soğutma çalışmalarının sürdüğünü, ardından enkaz kaldırma çalışmalarının başlayacağını dile getirerek, “Ardından yeni evlerin yapılması için süreci başlatacağız. Hastaneye kaldırılan vatandaşlarımızın çoğu duman zehirlenmesi sonucu, birkaçı da yangına müdahale ederken yara almış. Olay tamamen kontrolümüz altında. Burası afet kapsamında değerlendiriliyor. Bu anlamda devletin ev ve hane başına sağlayacağı yardım miktarları var. Eksiğini de gerek Kaymakamlık gerekse vatandaşlarımızın yapacağı yardımlarla karşılayacağız.” ifadelerini kullandı.