Yapımcıdan “düzeltiyoruz” açıklaması

“İlerleyen bölümlerde kahramana dönüşecek”

Kuruluş: Osman dizisinde Çobanoğulları Beyi Muzaffereddin Yavlak Arslan’ın tarihi gerçeklerin dışında, olumsuz bir karakter olarak  yansıtılmasına Kastamonulular’ın gösterdiği tepki üzerine dizinin senaristliğini de yapan yapımcısından açıklama geldi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Dizinin senaristi bana telefonla ulaşarak, Muzaffereddin Yavlak Arslan’ın hem yöre için hem de Türk tarihi açısından çok önemli bir bey olduğunu ve asıl senaryonun birkaç bölüm içerisinde oturacağını ve çok daha önemli bir şahsiyet olduğunun görüleceğini belirtti” dedi.

Dizinin yapımcısı ve senaristi Mehmet Bozdağ ise “İlerleyen bölümlerde Yavlak Arslan tarihteki gibi bir kahramana dönüşecektir” diye konuştu.

Kuruluş: Osman adlı dizide Muzafereddin Yavlak Arslan’ın gerçekle ilgisi olmayan ve Moğollarla işbirliği yapan bir hain gibi gösterilmesine gelen tepkilerin ardından dizinin yapımcıları ve senaristleri harekete geçti.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, bizzat yaptığı girişimlerin neticesinde dizideki bu hatanın düzeltileceğini duyurdu.

Başkan Vidinlioğlu, dizinin senaristi ile yaptığı görüşmeyle ilgili şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde özel bir televizyon kanalında yöremizi ilgilendiren ve senaryoda olan bir takım kurgu üzerine bizim de hassasiyetlerimiz oluşmuştur. O günde şunu söylemiştik: Tarihi diziler mutlaka gerçeklerle uyuşmalı. Elbette ki bir kurgu söz konusu ama tarihî gerçeklerle ters düşmemesi gerektiğini de belirtmiştik. Ve bu konudaki hassasiyetimi önce üniversitede sevgili hocalarımla paylaştım ve Cevdet Yakupoğlu hocamızın bir açıklaması olmuştu. Ben de o günün akşamı söz konusu dizinin danışmanı, meslektaşım Kayseri Eski Milletvekili ve kadim dostlarımdan biri olan sevgili Kemal Tekden ile bir görüşme gerçekleştirdik. Bu konudaki hassasiyetimizi dizinin senaristine hemen iletmiş ve bunu da bana hemen bildirmişti. Dizinin senaristi bana telefonla ulaşarak, Muzaffereddin Yavlak Arslan’ın hem yöre için hem de Türk tarihi açısından çok önemli bir bey olduğunu ve asıl senaryonun birkaç bölüm içerisinde oturacağını söyledi. Bu kurgu için de Muzaffereddin Yavlak Arslan’ın çok daha önemli bir şahsiyet olduğunun görüleceğini belirtti. Bu hassasiyete saygı duyuyorum. Bu senaryo böyle gitmeyecek ve birkaç bölüm sonra Muzaffereddin Yavlak Arslan’ın gerçek bir kahraman olduğunu göreceğiz”

Dizinin yapımcısı ve senaristi Mehmet Bozdağ ise konuyla ilgili açıklamasında şöyle konuştu:

“Bu durum bize bir kez daha gösterdi ki, izleyicinin beğenisine sunduğumuz Kuruluş Osman dizisi ülkede gündem oluşturmaya devam edecek. Bu noktadan hareketle başta Kastamonulular olmak üzere bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan seyircilerimize dizimizin ilerleyen bölümlerini takip etmelerini ve Yavlak Arslan ile Osman Bey’in arasında geçecek olayların ardından bu konudaki fikirlerinin tamamen değişeceğini söylemeyi borç biliyorum. İlerleyen bölümlerde Yavlak Arslan tarihteki gibi bir kahramana dönüşecektir; gelecek bölümlerin heyecanını azaltmamak adına şimdilik söyleyeceklerimiz bu kadar diyerek, tüm seyircilerimize göstermiş oldukları ilgiden dolayı tüm ekip arkadaşlarım adına bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.