Yaşasın Tanıtım

Yıl 2016 Aylardan Ekim gazetelerde aynen şu şekilde haberler yer alıyor.

“Kastamonu Valiliği, Kastamonu’nun tanıtımı için tanıtım kitabı hazırlıyor. Kastamonu Valiliği tarafından kurulan “Kastamonu Tanıtım ve Gezi Rehberi Hazırlama komisyonu” ise çalışmalara hemen başladı. 

Kastamonu Valisi Mesut Yıldırım’ın isteği üzerine oluşturulan komisyonda;

İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Fahrettin Şenoğlu, Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Şahmurat Arık, Fen Edebiyat Fakültesi Bölümü, Tarih Anabilim Dalı, Doç. Dr. Cevdet Yakupoğlu, Turizm Fakültesi Bölümü, Turizm ve Otel İşletmeciliği Doç. Dr. Kutay Oktay, Grafik Tasarım Bölümü Yrd. Doç.Dr. B. Erhan Tarlakazan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Orman Mühendisi Dr. İsmail Menteş, Vakıflar Bölge Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Görevlisi ve yazar Erdal Arslan, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni ve KASFOD Başkanı Suat Cumali Güngör,İl Özel İdaresi Makine İşletme Şefi ve Doğa Fotoğrafçısı araştırmacı yazar Cebrail Keleş,Orman Bölge Müdürlüğü görevlisi ve 4 mevsim Kastamonu portalından Mehmet Ayhan Yılmazile Kastamonu Valiliği Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi sorumlusu İlknur Aynan yer alıyor.

Vali Yıldırım’ın talimatlarıyla oluşturulan ve çalışmalarına başlayan komisyon, geniş kapsamlı ve her yönüyle Kastamonu’nun tanıtımını yapan prestij ürünü bir çalışmaya imza atmayı hedefliyor.”

Bu haber üzerine ben de Kastamonu Gazetesi köşe yazımda “Yaşasın Tanıtım” başlığı altında yazı yazmış ve aşağıdaki satırları kaleme almıştım. Bu yazımdan bazı satırlar şu şekildeydi;

“Kastamonu Valiliği tarafından “Kastamonu Tanıtım ve Gezi Rehberi Hazırlama Komisyonu” kuruldu. 

Tanıtım adına güzel ve faydalı bir rehber ortaya konulacaktır. Komisyon üyelerini de tanıyorum hepsi değerli insanlar ve kendi branşlarında başarılılar.

Tanıtım ve Gezi Rehberi oldukça kapsamlı olacak bu rehberin esas amacı ana başlığı turizm ise neden Turizmin mutfağından yetişmiş halen sahalarda olan burada ismini belirtmeyeceğim hocalardan veya turizm işletmecilerinden kimse yok bunu anlayabilmem mümkün değil.”

Daha sonra o zaman ki Sayın Vali’nin çok kısa süreli Kastamonu’da kalmasından mı yoksa başka nedenlerden dolayımı bilemediğim bu kurulan komisyon birkaç toplantıdan sonra bir daha toplanmadılar toplanamadılar ve bu Gezi Rehberi hayata geçirilemedi.

Şayet bu komisyon Sayın Vali’nin gitmesi ile çalışmalarına devam etmedi/edemedi/ettirilmedi ise Devletin sürekliliği esastır cümlesi boş bir cümle demektir.

Bu gezi rehberinin maddi bir külfet olacağı düşünülerek gerçekleştirilmedi ise o da ayrı bir yazı konusu.

Komisyon üyeleri işlerinin yoğunluğundan dolayı devam etmedilerse ki çok düşük bir ihtimal bu tam bir tez konusu olur.

Velhasıl bu gezi rehberi basılacaktı ne olacaktı gelen misafirlere verilmek üzere konaklama tesislerine verilmeyecekti, turist otobüsleri karşılanıp bir hoş geldin eşliğinde yolculara dağıtılmayacaktı. Restoranlara hiç verilmeyecekti.

Bu gezi rehberleri basılıp bekletilecek gelen özel misafirlere siyasilere, devlet adamlarına verilecek veya gönderilecekti. Özellikle İstanbul ve İzmir’de düzenlenen Turizm fuarlarına götürülecek ve orada biz turizmcilerin çantacı dediğimiz işleri sadece broşür ve bu çeşit tanıtım rehberlerini toplayan kişiler tarafından alınacak ve boşuna emek verilmiş olacaktı.

Türkiye ve Yurt dışında faaliyet gösteren hiçbir Turizm Acentasına ulaşmayacaktı ulaşsa bile bir müddet ofislerinde sehpanın üzerinde kalacak sonra kaybolup gidecekti.

Zaten bu rehberde gezilecek yerler dışında Konaklama Tesisleri ve Restoranlarda yer alacaksa ya yenisi açılıyor ya kapanıyor veya yer değiştiriyor hiçbir zaman güncel olmayacaktı.

İyi de devamı gelmeyecekti neden komisyon kuruldu mesai harcandı ve gazete manşetlerinde yerini aldı. Belki de devam ediyor komisyon üyelerinin haberi yok.

Bu çeşit tanıtımlar artık gezi rehberleri gibi basılı malzemeler ile değil ile değil Ulusal basın, internet, Televizyon, CD. ler özellikle de sosyal medyanın aktif olarak kullanılması ile yapılıyor, yine de bir soralım istedik bu komisyon ne oldu? diye.

El yapar biz bakarız, biz başlarız el bitirir.

“Ya başlanmamalı ya da bitirmeli.” (P.N. Ovidius)

 

Bülend Çadırcıoğlu