Yaşasın Ulusal Egemenlik

Türkiye Cumhuriyeti’ne yürüyen yolun temel taşı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102’nci yılını, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kalpleri “ulusal egemenlik” için çarpan atalarımızı saygıyla anarak ve bunun anlamını bir kez daha hatırlayarak kutluyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün, ülkenin geleceği olarak gördüğü ve büyük değer verdiği çocuklara armağan ettiği bayramla ilgili resmi törenler 09.00’da Cumhuriyet Alanı’nda, 09.30’da ise Orhan Şaik Gökyay İlkokulu’nda yapılacak.

Vali Avni Çakır, 23 Nisan mesajında, “Bağımsızlık mücadelesinde bir dönüm noktası olan 23 Nisan tarihi;  vatan, millet, devlet istikbalinin çocuklarımızla birlikte daha emin adımlarla geleceğe taşınacağından emin olduğumuz gündür” dedi.

Çakır’ın yanı sıra, milletvekilleri Metin Çelik ve Hasan Baltacı, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, İGM Başkanı Güray Parçal, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve Merkez İlçe Başkanı İlke Karabacak, Zafer Partisi İl Başkanı Özcan Büyükşen birer kutlama mesajı yayınladı.

Vali Avni Çakır’ın 23 Nisan mesajı

“Özgürlüğün, demokrasinin, vatan sevgisinin ölümsüzlüğüne atılan imza ile   Türkiye Büyük Millet Meclisimizin  açıldığı bugün,   yarınlarımızın mimarları  çocuklarımıza  bayram olarak  armağan edilmiştir.

Bağımsızlık mücadelesinde bir dönüm noktası olan 23 Nisan tarihi;  vatan, millet, devlet istikbalinin çocuklarımızla birlikte daha emin adımlarla geleceğe taşınacağından emin olduğumuz gündür.

Bugün kalkınmışlığın zirvesinde yer alan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin eğitimde, sağlıkta, kültürde, bilim ve sanatta yaptığı atılımlarla, çocuklarımızın geleceği, milletimizin birlik ve beraberliği ile vatanımızın bölünmez bütünlüğü teminat altına alınmıştır.

Her gün büyük bir azimle milli, manevi değerlerine bağlı, istikrarlı evlatlar yetiştiren milletimizin, devletimizin bu kararlı yürüyüşü,  aynı zamanda, vatanımızı canları pahasına bize miras bırakan şehitlerimiz ve gazilerimize olan minnettarlığımızın da bir ifadesidir.

Bağımsızlığımızın abidesi TBMM çatısı altında bütünleşen ülkemiz ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, TBMM’nin kuruluşunda ve Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasında emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman şehit ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyorum.”

MİLLETVEKİLİ METİN ÇELİK:

“Bağımsızlığımızın, demokrasimizin ve Cumhuriyetimizin güvencesi, milli iradenin tecelligahı Gazi Meclisimizin kuruluşunun 102’inci yıl dönümünü kutlamanın haklı sevinci ve gururunu yaşıyoruz. Vatan topraklarının işgal edildiği bir dönemde ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ düsturuyla 23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, istiklal ve istikbal mücadelemizin öncüsü olmuş, Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda en önemli vazifeyi ifa etmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi; vatan ve bayrak sevgimizin, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin vücut bulduğu yerdir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 23 Nisan gününü dünya çocuklarına armağan etmiş olması çocuklara verilen değerin de en güzel tezahürüdür. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Büyük Millet Meclisimizin 102. kuruluş yıldönümünü ve bütün çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşımızı sevk ve idare eden ilk Meclis’teki tüm milletvekillerini ve bugüne kadar vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.”

 

MİLLETVEKİLİ HASAN BALTACI

“Özgür ve bağımsız yaşama irademizin sembolü, demokrasimizin güvencesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 102. kuruluş yılını kutlamanın gururunu ve onurunu yaşıyoruz.

23 Nisan; ulusal egemenliği baş tacı yapacak kadar halkına güvenen, egemenliğin en son ferdine kadar ulusun olduğuna inanan büyük bir ruhun eseridir.

Gazi Meclisimiz, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde uçurumun kıyısında olan bir ülkenin var olma savaşını başarıyla yürütmüş, laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır.

Atatürk, barış ve kardeşlik gibi yüce değerlerin paylaşılmasına, dünyaya yayılmasına aracılık eden 23 Nisan’ı, milli egemenliğini sonsuza kadar koruyacak, yüceltecek geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve yeni nesillere armağan etmiştir. Çocuklarımızı fikri, vicdanı, irfanı hür olarak yetiştirmek, onlara muasır medeniyetlerin seviyesinin üstünde bir ülke bırakmak hepimizin sorumluluğudur.

Ancak ulusal egemenliğin yok sayıldığı, “tek adam rejiminin” hâkim kılındığı bugünlerde çetin mücadeleler sonucu inşa edilen Meclis’in yetkileri kısıtlanmış durumdadır. Cumhuriyet değerleri 20 yıldır AKP iktidarları eliyle sistematik bir şekilde aşındırılmaktadır. Ülkemizin içinde bulunduğu ağır siyasi ve ekonomik buhrandan tek çıkış yolu Parlamento iradesini yok sayanların karşısında güçlendirilmiş parlamenter sistemi inşa etmektir. Bu hedefe de sayılı günler kalmıştır. Yüce Meclisimizin temsilcileri olarak görevimiz, aydınlık geleceğimizin temel taşı olan çocuklarımıza daha müreffeh, huzurlu ve kalkınmış bir Türkiye bırakmaktır. Ülkemizi tek adam rejiminin tahakkümü altına sokmak isteyenlere karşı, Cumhuriyet değerlerine bağlılığımız, Cumhuriyet değerleriyle hesaplaşmak, demokrasiyi yok etmek isteyenlerle mücadelemiz azim ve kararlılıkla devam edecektir.

Bıraktığı eserleriyle gönüllerimizde yaşayan Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

Ulusal egemenliğin hâkim olduğu, tüm çocukların özgürce çocukluklarını yaşadığı bir ülke ve dünya dileğiyle, milletimizin ve özellikle çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum”

BELEDİYE BAŞKANI GALİP VİDİNLİOĞLU

“Yüce Türk Milleti’nin bağımsızlık ve egemenliğinin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin 102’nci kuruluş yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutluyorum. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün istikbalimiz olan çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, atamızın gelecek nesillere verdiği önemin ve değerin nişanesidir.

Yarınlarımızın güvencesi olan çocuklarımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde toplumumuzun her alanında yapılacak atılımlara öncülük edecektir. Bugünün küçükleri yarının büyükleri olarak kalplerindeki vatan ve millet sevgisiyle görev ve sorumluluklarının bilincinde olarak yetişeceklerdir. Bizler ülkemizin en kıymetlileri olan çocuklarımıza daha yaşanabilir bir il ve ülke bırakmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Sözlerime son vermeden önce bu mukaddes toprakları bizlere yurt yapan başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları veaziz şehitlerimize Cenabıhak’tan rahmet diliyorum. Tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, saygılar sunuyorum.”

İGM BAŞKANI GÜRAY PARÇAL

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102. Yıldönümünde, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ortak bir coşkuyla kutluyoruz. Aynı zamanda şanlı tarihimizle, bizlere bu güzel ülkeyi armağan eden ecdadımızla bir kez daha övünüyor ve gurur duyuyoruz.

23 Nisan 1920 tarihi, bu milletin önemli günlerinden birisi olmanın yanında, milletimizin her zaman en büyük güçlüklere bile kendi iradesiyle ve gücüyle karşı koyabileceğinin, her güçlüğü onurlu mücadelesiyle aşabileceğinin en büyük göstergesidir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, coşkumuzu, sevincimizi dünya çocuklarıyla paylaştığımız; dostluk, kardeşlik ve barış mesajlarını çocuklar aracılığıyla bir kez daha yinelediğimiz özel bir bayramdır.

Türkiye olarak inanıyoruz ki, hangi ülkede olursa olsun tüm çocukların savaş, açlık ve kargaşa ortamından uzak bir şekilde yaşamaları, barış içinde bir dünyanın da kapılarını açacaktır.

Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü,  saygı ve rahmetle yâd ediyor;

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102. yılını, Milletimizin ve Cumhuriyetimizin teminatı olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum”

CHP İL BAŞKANI HİKMET ERBİLGİN

“Milli egemenliğimizin ve bağımsızlığımızın sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığında, 23 Nisan 1920 tarihinde kurulmuştur. Bu tarihten itibaren milletimiz kendi kaderini kendi belirlemiş, ülkemiz tüm güçlükleri aşan milli bir iradeyle, dünyanın saygın ülkeleri arasındaki yerini almıştır.

Güzel ülkemizin tüm vatandaşları eşit haklara ve sorumluluğa sahiptir. Hiç kimse diğerinden üstün değildir; herkes milli iradenin ortak parçasıdır. Bu iradenin merkezi ise bizzat milletimizden aldığı vekâleti yansıtan Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Bu bağlamda vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini korumak, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini geliştirmek ve ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesinin bile üstüne çıkmasını sağlamak öncelikle milletin vekillerinden oluşan TBMM’nin görevidir.

Öte yandan esaret ve işgal zincirlerini kıran, insanlarımızı özgürlüğe kavuşturan, milletin kanıyla, canıyla elde ettiği egemenliğin simgesi olan Meclisimizin kuruluş günü bizzat Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara ve yeni nesillere armağan edilmiştir. Bu armağan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ülkemize karşı bitmeyen sorumluluğunun simgesidir. Dolayısıyla çocuklarımıza bırakacağımız en değerli miras, özgür ve adil bir Kastamonu, özgür ve adil bir Türkiye’dir.

Bu duygu ve düşüncelerle TBMM’nin kuruluşunun 102. Yıldönümünde başta Büyük Atatürk olmak üzere milletimizin bağımsızlığı ve özgürlüğü için canını feda eden kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyor, aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, her çocuğun yüzünün güldüğü, kalbinin sevgiyle ısındığı bir Kastamonu, bir Türkiye diliyorum”.

ZAFER PARTİSİ İL BAŞKANI ÖZCAN BÜYÜKŞEN

“23 Nisan 1920, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve parlamenter sisteme geçilerek Cumhuriyetimizin ve ulusal egemenliğin temellerinin atıldığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.”dediği dünyada çocuklara armağan edilen ilk bayramdır.

Bizlerin de hedefi ve görevi çocuklarımızı akıl ve bilimi rehber alan, millî bilince sahip, mutlu bireyler olarak yetiştirmektir.

Devlet yapılanmamızı ve kurumlarının işleyişini bunu gerçekleştirmek üzerine inşa edebildiğimiz ölçüde 21. Yüzyılın Türkiye’sini çocuklarımız için güvenli ve gelişmiş bir ülke haline getirebiliriz.

Ulusal Egemenliğimizin ilan edildiği bu günü çocuklarımıza armağan eden Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ü ,Türk Milleti’nin bağımsızlık ve egemenlik yolculuğunda savaş veren tüm yüce gönüllü kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyor,23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı en içten dileklerimizle kutluyoruz”.

CHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI İLKE KARABACAK

“102 sene önce bugün Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını yani ulusal egemenliğimizin ilanını çocuklara bayram olarak armağan etmiştir.

Geleceğimizin teminatı, en değerli varlığımız olan çocuklara gelecek kaygısı taşımadıkları, istedikleri mesleklerde kendilerini geliştirebildikleri; adaletin ve hukukun egemen olduğu, savaşın ve şiddetin son bulduğu bir dünya bırakmak hepimizin ortak hedefi olmalıdır.

23 Nisan; Savaşlarla yorgun düşen halkın, işgal edilen vatanında kendi kaderini tayin ederek ulusal egemenlik mücadelesini kazanmasının adıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı mücadelesiyle bağımsızlık ve egemenlik, kayıtsız şartsız millete ait olmuştur. Ancak bugün geldiğimiz noktada demokrasiye ve ulusal egemenliğe darbe vurulmak istenmektedir. Rejim değişikliği ile millet iradesinin gasp edildiği, cumhuriyetin ve değerlerinin birer birer silinmeye çalışıldığı karanlık günlerden geçiyoruz. Yüzyıl önce olduğu gibi mücadele etmekten geri durmayacağız ve mücadelemize omuz verenlerle yarınları birlikte inşa edeceğiz.

Aydınlık geleceğimizin teminatı çocuklarımız için; cumhuriyete, demokrasiye, temel hak ve özgürlüklere hiç olmadığı kadar sahip çıkmak zorundayız.  Bu duygu ve düşünceler ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve kurtuluş savaşındaki tüm şehitleri saygı ve minnetle anıyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı coşkuyla kutluyorum.”