“Yaylalar yaylalar”

Ülkemizde bir “yayla turizmi” rüzgarıdır esip duruyor nicedir, Kastamonu’da ise dal kımıldamıyor, kendi nefesimiz ile üfürüp duruyoruz o kadar…
Kültür ve Turizm Bakanı’nın hafta sonu ilimizde olacağı ifade ediliyor, belki bir nefes destek istenir.

Resmi Gazete’nin geçtiğimiz Çarşamba sayısında “Bazı Alanın Giresun Bulancak Adatepe Yayla Turizm Merkezi Olarak Tespit ve İlan Edilmesi, Bazı Alanın Giresun Güce Yayla Turizm Merkezi Olarak Tespit ve İlan Edilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2034)” yayımlandı…
Giresun böylece “yayla turizmi” merkezleri arasında ağırlığını artırmış oldu bu kararla.

“Yayla Turizmi” nedir?…
“Ülkemiz, sahip olduğu uygun iklimsel özellikler, üstün peyzaj değerleri, kırsal ögelerin ağırlık kazandığı geleneksel yaşam biçimi ve dağcılık/tırmanışlar, atlı doğa gezisi, trekking, yamaç paraşütü, flora/fauna incelemesi, jeep safari vb.doğa sporlarına uygun alanlar ile yayla turizmine son derece elverişlidir” diyor Kültür ve Turizm Bakanlığı.

Bakanlık tarafından ilan edilen “yayla turizmi” merkezleri nereleri?…
“Antalya İbradı Maşata Yaylası TM, Gaziantep Islahiye Huzurlu Yaylası TM, Giresun Bulancak Bektaş Yaylası TM, Giresun Kümbet Yaylası TM, Giresun Yavuzkemal Yaylası TM, Ordu Akkuş Argın Yaylası TM, Ordu Aybastı Perşembe Yaylası TM, Ordu Aybastı Toygar Kabaktepe TM, Ordu Çambaşı Yaylası TM, Ordu Mesudiye Keyfalan Yaylası TM, Ordu Mesudiye Yeşilce-Topçam Yaylaları TM, Rize Anzer KTKGB, Rize Çamlıhemşin Ayder KTKGB, Sinop Ayancık Akgöl TM, Sinop KozfındıkBozarmut Yaylası TM, Sinop Türkeli Kurugöl TM, Tokat Akbelen Yaylası TM, Trabzon Akçaabat Karadağ TM, Trabzon Araklı Pazarcık Yaylası TM, Trabzon Araklı Yeşilyurt Yılantaş Yaylası TM, Trabzon Maçka Şolma TM.”

Bu kadar il arasında Kastamonu var mı?…
Yok.

Sinop 3 yaylası ile listede…
Kastamonu türkü söylüyor, “Yaylalar yaylalar”.

E hani Kastamonu’da “yayla turizmi” pek meşhurdu?..

“Kastamonu yayla turizmi açısından çok zengindir. Başta Araç İlçesi olmak üzere daha ziyade Azdavay, Pınarbaşı, Çatalzeytin, Daday, Devrekani, Bozkurt ilçelerinde bulunan yaylalarda yayla turizmi yönünden gerekli altyapıların tamamlanmasından sonra bu güçlü potansiyelin daha etkin, ülke ve bölge turizmine de katkı sağlayacak şekilde kullanılabileceği belirtilebilir. İlde bulunan başlıca yaylalar;Araç: Dereyayla Bölgesi (Munay, Fındıklı, Başköy, Sıragömü ve İki Ornaz, Kirazlı Yaylaları). Daday: Oluklu Yayla Mevkii, Ballı Dağ Mevkii. Azdavay-Pınarbaşı: SuğlaYaylası. Küre: Belören Köyü Mevkii, Ayrancı Yaylası. Tosya: Kösen Çayırı Yaylası, (Yeşilgöl) Sekiler Yaylası, Dipsizgöl Yaylası. Devrekani: Alaman Dağı Mevkii, Yaralıgöz Mevkii, Belovacık Köyü, Balıklı Göl. Bozkurt: Gürcü Yaylası, Mamatlar Yaylası, Göynük Dağı, Sarıcaörük Yaylası, Bakacaoğlu Yaylası, Asarbaşı Yaylası, Karacaoğlan Yaylası.” (Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü web sayfası.)

Kendimiz çalıyoruz…
Kendimiz söylüyoruz.

“Yayla turizmi” Kastamonu’da meşhur…
Kastamonu dışında kimsenin haberi yok.

 

 

MUSTAFA AFACAN