Yeni başkent Oş

  • “2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti”nin Kırgızistan’ın Oş şehri olmasına karar verildi. Devir teslim töreni gerçekleşti. Kastamonu’nun 2019 yılının Şeyh Şaban-ı Veli Yılı ilan edilmesi noktasındaki talebi hakkında ise Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Önümüzdeki yıl Aşık Veysel Yılı olacak” dedi.
  • Şeyh Şaban-ı Veli’nin vuslatının 450. yılı olması münasebeti ile de 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti Oş şehrinde TÜRKSOY ve Türk Akademisi işbirliğinde “Uluslararası Şeyh Şaban-ı Veli Sempozyumu” düzenlenmesi kararlaştırıldı.

 

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Kültür Bakanları Daimi Konseyi 36. Dönem Toplantısı’nın kapanış oturumunda Kırgızistan’ın Oş şehri “2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” olarak belirlendi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kastamonu Tarihi Kurşunlu Han’da düzenlenen TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 36. Dönem Toplantısı’nın kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, koordinasyon görevini Kırgızistan’a devrettiklerini bildirdi.  Bundan sonraki toplantının Kırgızistan’ın Oş şehrinde yapılacağına işaret eden Ersoy, “İnşallah hep beraber orada tekrar buluşacağız.” dedi.

Gazetecilerin, “2019 yılının Şeyh Şaban-ı Veli Anma Yılı ilan edilip edilmeyeceği” sorusu üzerine Bakan Ersoy, “Önümüzdeki sene konsept olarak Aşık Veysel Yılı oldu ama bununla ilgili de kongre ve çalışma olacak, bir çalıştay yapılacak” diye konuştu.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ise Kırgizistan’ın Oş kentinin “2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” olduğunu duyurarak herkesi buraya davet etti.

Şeyh Şaban’ı Veli ile ilgili Kırgızistan’da çeşitli çalışmalar yapılacağını söyleyen Kaseinov, “Şeyh Şaban’ı Veli ile ilgili Türk Dünyası Kültür Başkenti Oş’ta büyük bir konferans olacak. 2019 Aşık Veysel ve Azerbaycan’ın ünlü şairi İmadeddin Nesimi yılı olacak” ifadesini kullandı.

TÜRKSOY fotoğraf sergisinin açılışının yapıldığı programda, TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 36. Dönem Toplantısı kararlar ve sonuç bildirisi imzalandı. Programın sonunda, Kastamonu Valiliği tarafından Bakan Ersoy ile toplantıya katılan Türk dünyasından temsilcilere plaket takdim edildi. “Kaşgarlı Mahmut” konulu hikaye yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

TÜRKSOY DAİMİ KONSEYİ 36. DÖNEM TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRİSİ 

Dönem toplantısı sonrasında Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanı a.  Günay ALİYEVA, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Bilgi ve Turizm Bakanı a. Baktıbek SEKİMOV, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY, Türkmenistan Kültür Bakanı a. Nursahet ŞİRİMOV, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanı a. Şehbal HAMZAOĞLU, Gagavuz Yeri (Moldova) Kültür ve Turizm Baş İdaresi Başkanı Marina SEMIONOVA imzalı sonuç bildirgesinde şunlar ifade edildi:

Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları 36. Dönem Daimi Konsey Toplantısı, 18 Aralık 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kadim şehri, 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’da gerçekleştirilmiştir.

Daimi Konsey, TÜRKSOY’un faaliyetlerine büyük destek veren, 36. dönem toplantısına himayelerini esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ekselansları Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Kastamonu 2018 – Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliklerine büyük imkân sağlayan, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY’a, toplantımıza ev sahipliği yapan Kastamonu Valisi Yaşar KARADENİZ’e en derin şükranlarını bildirmiş ve aşağıdaki kararları almıştır.

1.Daimi Konsey, TÜRKSOY Genel Sekreterliği’nin 36. Dönem Çalışma Raporu ile Mali Raporunu görüşerek oy birliği ile onaylamıştır.

  1. Daimi Konsey, 2018 – Türk Dünyası Kültür Başkenti kapsamında yıl boyunca yapılan etkinlikler hakkında Kastamonu Valiliği tarafından okunan sonuç raporunu değerlendirerek, gerçekleştirilen başarılı etkinlikler vesilesiyle memnuniyetlerini bildirmiştir.
  2. Daimi Konsey, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Bilgi ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda, Kırgız Cumhuriyeti’nin Kadim Oş şehrini 2019 yılı için Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan etmiş ve programını kabul etmiştir.
  3. Daimi Konsey, Türk kültürüne emeği geçmiş önemli şahsiyetlerin ve eserlerinin yaşatılması amacıyla gerçekleştirilen anma yılı etkinlikleri kapsamında Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı önerileri üzerine;

-Büyük Azerbaycan Şairi İmadeddin Nesimi’nin Doğumunun 650. yılı olması münasebeti ile “Nesimi Anma Yılı” ve

-Ünlü Ozan Aşık Veysel’in Doğumunun 125. yılı olması münasebeti ile “Aşık Veysel Anma Yılı” olarak ilan edilmesi kararlaştırılmıştır.

  1. Daimi Konsey, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Bilgi ve Turizm Bakanlığının yazılı notasında belirtilen teşkilat yöneticisinin görev süresi ve değişimine ilişkin TÜRKSOY Mevzuatında gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda, üye ülke Kültür Bakanlıklarının önerileri değerlendirilmiş ve konunun 3 Eylül 2018 tarihinde Kırgız Cumhuriyeti’nin Çolpanata şehrinde gerçekleştirilen Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan NAZARBAYEV’in teklifi münasebeti ile Türk Konseyi tarafından yürütülen çalışma akabinde ihtiyaç duyulduğu takdirde tekrar gündeme alınması kararlaştırılmıştır.
  2. Daimi Konsey, 2019 yılının Şeyh Şaban-ı Veli’nin vuslatının 450. yılı olması münasebeti ile 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti Oş şehrinde, TÜRKSOY ve Türk Akademisi işbirliğinde “Uluslararası Şeyh Şaban-ı Veli Sempozyumu” düzenlenmesini kararlaştırmıştır.
  3. Daimi Konsey, üye ülkelerden gelen öneriler ve Daimi Konsey üyelerinin teklifleri doğrultusunda TÜRKSOY 2019 Yılı Faaliyet Programını onaylamıştır.
  4. Daimi Konsey, 37. Dönem Koordinatörlüğünün Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Bilgi ve Turizm Bakanlığı tarafından üstlenilmesini ve toplantının, 2019 yılı sonlarında 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Oş şehrinde yapılmasını kararlaştırmıştır.