Yeni Başsavcı Mehmet Uzun

  • Hakimler ve Savcılar Kurulu 1.Daire Başkanlığı, Adli ve İdari Yargı Ana Kararnamesi’ni dün yayımladı. Kararnameye göre Yargıtay üyesi olan Bülent Kantarcı’nın yerine Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı’na Mardin Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Uzun atandı. Kastamonu Cumhuriyet Savcısı Uğur Özcan ise yeni kararnameyle birlikte Amasya Merzifon Cumhuriyet Başsavcısı oldu.

İDARE MAHKEMESİ BAŞKANI DA DEĞİŞTİ

  • İdari yargıda ise Kastamonu İdare Mahkemesi Başkanı Hakan Yumuşak Sakarya İdare Mahkemesi Başkanı olurken, yerine ise Batman İdare Mahkemesi Başkanı Berkan Ayturan atandı. Adli ve İdari yargı kararnamesiyle birlikte Kastamonu, İnebolu, Cide, Devrekani ve Araç adliyelerinde çok sayıda hakim ve savcının da görev yeri değişti.

Adlî ve İdarî Yargı 2018 yılı ana kararnamelerine ilişkin çalışmalar 25 Temmuz 2018 tarihi itibarıyla sonuçlandırılarak karara bağlandı. Kararname sonrası adlî yargıda boş kalan kadrolara kura kararnamesi ile atamalar yapılacağı da belirtildi.

Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı iken Yargıtay üyeliğine atanan Bülent Kantarcı’nın yerine dünkü kararnameyle Mardin Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Uzun atandı.

Kastamonu Cumhuriyet Savcısı Uğur Özcan ise yeni kararnameyle birlikte Amasya Merzifon Cumhuriyet Başsavcısı oldu.

İdari yargı kararnamesine göre ise Kastamonu İdare Mahkemesi Başkanı Hakan Yumuşak Sakarya İdare Mahkemesi Başkanı olurken, yerine ise Batman İdare Mahkemesi Başkanı Berkan Ayturan atandı. Yine Kastamonu İdare Mahkemesi üyesi Adil Ünver Samsun İdare Mahkemesi üyeliğine, yerine ise Danıştay Tetkik Hakimi Serkan Tüzün getirildi.

Kararnameye göre Kastamonu, İnebolu, Cide, Devrekani ve Araç adliyelerinde de görev değişiklikleri oldu.

KASTAMONU ADLİYESİ

Kulu Hakimi Muhammet Yaşar Kastamonu Hakimliği’ne, Batman Hakimi Suzan Ayturan Kastamonu Hakimliği’ne, Aralık Hakimi Sezgi Şen Kastamonu Hakimliği’ne, Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcısı Özlem Arslan Kastamonu Cumhuriyet Savcılığı’na atandı.

İNEBOLU ADLİYESİ

Durağan Cumhuriyet Savcısı Soner Şahin İnebolu Cumhuriyet Savcılığı’na, Yeşilova Hakimi Demet Korucuoğlu İnebolu Hakimliği’ne, Yusufeli Hakimi Fevzi Özdemir İnebolu Hakimliği’ne, İnebolu Hakimi Hasan Hüseyin Uysal Iğdır Hakimliği’ne, İnebolu Hakimi Taha Akdemir İstanbul Hakimliği’ne atandı.

CİDE ADLİYESİ

Cide Hakimi Yasemin Orhan Silifke Hâkimliği’ne, Cide Hakimi Deniz Teber Mardin Kızıltepe Hakimliği’ne, Cide Cumhuriyet Savcısı Yunus Cemre Hazar Tunceli Cumhuriyet Savcılığı’na, Cide Cumhuriyet Savcısı Servet İşçil ise Niğde Cumhuriyet Savcılığı’na atandı.

DEVREKANİ ADLİYESİ

Devrekani Hakimi Ayşe Ata Yapıcı Bingöl Hakimliği’ne, Devrekani Cumhuriyet Savcısı Mustafa Yapıcı ise Bingöl Cumhuriyet Savcılığı’na atandı.

ARAÇ ADLİYESİ

Araç Hakimi Gökhan Ekici Osmaniye Hakimliği’ne, Araç Hakimi Müge Akyıldız Iğdır Hakimliği’ne, Araç Hakimi Nesibe Büşra Güngör Batman Hakimliği’ne, Araç Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Çelik Batman Cumhuriyet Savcılığı’na, Araç Cumhuriyet Savcısı Nasuh Ermiya Şen de Nizip Cumhuriyet Savcılığı’na atandı.