Yeni binalar yeni yılda…

“Kamu hizmetinde önceliğimiz eğitim”

Yeni eğitim öğretim dönemi bugün itibariyle başladı. İlimizde de 56 bin öğrenci ve 4 bin öğretmen ders başı yaptı. İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, yıkılan okulların yeniden yapımı ile ilgili olarak, “Hedefimiz, bütün bu okulları Aralık ayı sonunda kadar ihale edip; bir kısmını 2. dönem içerisinde bir kısmını da 2019-2020 eğitim öğretim yılı başında hizmete açmaktır” açıklamasında bulundu.

Vali Yaşar Karadeniz ise kamu hizmetlerini sürdürürken önceliklerinin eğitim olduğunu belirtti ve “İcra edilen görev son derece önemlidir. Bu görevi en hassas şekilde yerine getirmek, hepimizin boynunun borcudur” dedi.

 

2018-2019 eğitim-öğretim dönemi bugün ilk ders zilinin çalmasıyla başladı. İlimizde 56 bini aşkın öğrenci ve 4 bin civarında öğretmen de bu sabah itibariyle eğitim öğretime merhaba dedi.

İlimizde İlköğretim Haftası kutlama programı Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’nda çelenk sunumuyla başladı ardından da Candaroğulları İlkokulu’nda tören düzenlendi.

Günün anlam ve önemini içeren konuşmayı Candaroğulları İlkokulu Öğretmeni Gökhan Yüğrük yaptı.

Hızla gelişen ve değişen bir dünyada yaşadıklarına dikkat çeken Gökhan Yüğrük, “Gelecek, eğitimle biçimlenip değişecek ve bu değişim a’dan z’ye kadar her şeyi etkileyecektir. İşte bugün hep birlikte, geleceği biçimlendirecek, dünyayı değiştirecek, Türkiye’nin aydın insanları olacak, değerli öğrencilerimiz için çalışmaya başlıyoruz. Öğrencilerimizin okullarda kazandığı davranışları ve becerileri hayata olumlu yansıtmasında velilerimizin çok büyük katkısı olacaktır. Öğretmen- öğrenci- veli ilişkisinin pozitif yaklaşımlarla sürdürülmesi, hedeflerimize daha hızlı ve daha sağlıklı ulaşmamızı sağlayacaktır” dedi.

CENGİZ BAHÇACIOĞLU
İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu da eğitimin üzerinde titizlikle durulması ve herşeyden fazla sahiplenilmesi gereken, kararlılık isteyen, süreklilik taşıyan, uğraş dolu bir süreç olduğundan bahsetti.

Eğitime değer vermenin, çağdaş toplum olmanın en temel ve vazgeçilmez unsurlarından olduğunu ifade eden Bahçacıoğlu, “Bunu başarabilen milletler, toplumsal kalkınmayı çağ dışı olan milletlere karşı daha önce başarabilmiş milletlerdir. Bunu başaramayanların kaderi ise; geri kalmışlığın kalın çizgileri içinde kalmak olmuştur” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Bahçacıoğlu, konuşmasının devamında ise yıkımı gerçekleşen okullarla ilgili bilgi verdi. Geçtiğimiz yıl 17 okul hakkında yıkım kararı alındığını ve inşaatlarına başlandığını kaydeden Bahçacıoğlu, şunları söyledi:
“İlimizde Sağlık Meslek Lisesi, Merkez Ortaokulu, Mustafa Kaya Anadolu Lisesi, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu, Karadere İlkokulu gibi okullarımızın tamamında yakın zamanda çalışmalar başladı ve bunların bir çoğu da ikinci dönemin Mart veya Nisan aylarında eğitim-öğretime açma hedefi var. Yine ilçelerimizden 5 adet okul yıkılarak, bunlardan biri ihale edilerek iş yeri teslimi yapıldı. Yeşilova ve Ahmet Yesevi ilkokullarınında Ekim ayında ihaleleri yapılacak. Tosya ilçemizde de yine 4 adet okulumuz yıkılıp, bunlardan iki tanesinin yaklaşık maliyeti yapıldı, şu anda EKAP’a girmeye hazırlandı. Diğerlerinde proje çalışmaları devam ediyor. Toplam da il genelinde 47 okul ve 6 adet kurumumuz olmak üzere 53 okulumuzun çalışmaları devam ediyor. Toplam proje bedelleri de 245 milyon lira civarındadır. Hedefimiz, bütün bu okulları Aralık ayı sonunda kadar ihale edip; bir kısmını 2. dönem içerisinde bir kısmını da 2019-2020 eğitim öğretim yılı başında hizmete açmaktır. Geçen yıl zorlu bir süreç geçirdik. Bu süreçte başta Sayın Valimiz olmak üzere, Sayın Milletvekillerimiz, Sayın Belediye Başkanımız ve bütün kamu kuruluşlarının değerli temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, mesai arkadaşlarım, fedakarca çalışan öğretmen arkadaşlarımın hepsi özveriyle çalıştılar. Ben herkese ayrı ayrı şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyor ve sözlerime Mustafa Kemal Atatürk’ün bize ışık tutan, hedef gösteren şu sözleriyle son veriyorum, “Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur.”
Bu duygu ve düşüncelerle 2018-2019 eğitim öğretim yılının tüm öğrenci, öğretmen ve velilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

YAŞAR KARADENİZ
Vali Yaşar Karadeniz de törende yaptığı konuşmada, eğitim ve öğretimin ülkemizin en önemli gücü ve dinamiği olduğunu ifade etti.

Kamu hizmetlerini sürdürürken önceliklerinin eğitim olduğunu ifade eden Vali Karadeniz, şunları söyledi:
“Okul binalarımız tamamlanacak ve bitecektir. Binalar eğitim ve öğretimin simgesi ve mekanıdır. Ama eğitim ve öğretimin içini dolduran öğrencilerdir, öğretmenlerdir ve onlara her zaman destek olan velilerdir. Bu konudaki çalışmalarımızı yoğunlaştırırsak, inanıyorum ki yapılan yatırımlar o zaman amacına ulaşmış olacak. Eğitim ve öğretim görecek olan tüm gençlerimiz ve çocuklarımız bundan 15-20 yıl sonra yeni projeler üreten, yeni teknolojiler geliştiren ve ülkesi için sosyal, fen bilimler dalında bilim üreten yetişmiş insan olacaklardır. Ülkemizin ileriye gitmesinde çok büyük katkı sunacaklardır. Ülkelerin gelişmişliği sunulurken milli gelir baz alınır. Ama gelişmişlik sadece milli gelirle olmaz. İnsanların yaşam kalitesinin de yüksekliği gelişmişliğin en önemli ölçütlerinden birisidir. Kıstasları belirleyen ana unsur eğitimdir. Eğitimli insanlar ile yaşam kalitesi yüksek insanlar oluşturabiliriz. Eğitim ve öğretim faaliyetleri sadece test çözmek ile sınırlı tutmamız gerekir. Çocuklarımız hem müfredatta yer alan dersleri öğrenirken, hem de kendileri, aileleri ve ülkemiz için nasıl faydalı olabilirim sorusunu sormalıdır. Bu soru çerçevesince kendisine yüksek çıtalı bir hedef belirleyen bireyler haline getirmeliyiz. Hedefi belirlerken de ahlaki olarak çevresine zarar vermeyen, başka insanlara nasıl faydalı olacağını düşünen vatandaşlar olarak toplum da yer alacak şekilde yetiştirmeliyiz. Bu konuda tüm eğitim camiamız üzerine düşeni sonuna kadar yerine getirecektir. Öğretmen arkadaşlarımıza ve okul idarecilerimize şunu ifade etmek istiyorum: öğrencilerimizin durumunu okul idarecilerimiz tek tek bilmek zorundadır. Sınıf öğretmenleri, rehber öğretmenleri mutlaka tüm öğrencilerinin ailevi, psikolojik durumunu tahlil etmek durumdadır. Eğer bu bilgileri eğitimle bütünleştirmezsek çocuğun hedefini doğru belirlemede eksik adım atmış oluruz. Özellikle ilkokul ve ortaokulda yapılabilecek eksik çalışmalar o çocuğun lise eğitimine düzgün devam edememesine, okulu bırakmasına neden olabilir. Hedeflere ulaşmak bir tarafa tam tersine toplum da sorunlu birey olmasına yol açabilir. İcra edilen görev son derece önemlidir. Bu görevi en hassas şekilde yerine getirmek, hepimizin boynunun borcudur.”
Program şiirlerin okunması, koro ve halkoyunları gösterileri ile son buldu.
Vali Yaşar Karadeniz ve beraberindeki heyet, Okul Müdürü Harun Vaysaloğlu ile birlikte okulu da gezdi. Okul Müdürü Vaysaloğlu, katkı ve desteklerinden dolayı Vali, Milletvekilleri, Belediye Başkanı, İl Milli Eğitim Müdürü ve diğer yetkililere teşekkür etti.