YENİ YILA YANGINLARLA BAŞLADIK

  • Kastamonu, 2010’ye alevler arasında giriş yaptı… 2019’un son saatleri ve 2020’nin ilk saatlerinde kent merkezinde 3 ayrı yangın çıktı.
  • İtfaiye ekipleri, yılbaşı gecesindearka arkaya çıkan yangınları söndürebilmek için büyük mücadele ortaya koydu.
  • İlk yangın haberi Askerlik Şubesi üst kısmındaki bir evden gelirken, hemen ardından bu kez de 125. Yıl Caddesi üzerindeki bir işyerinde yangın çıktı. Sabaha karşı ise Sinanbey Konağı’nda çıkan yangında konağın müştemilat kısmı yandı.

2019’UN SON YANGINI

Kastamonu’da 2019 yılının son yangını yeni yıla girmeye hazırlandığımız dakikalarda meydana geldi. 4 Katlı bir apartmanın 3. katında çıkan yangında ev kullanılamaz hale geldi.

Yangın, Askerlik Şubesi’nin üst kısmında Cebrail Mahallesi Saray Camii Sokak’ta bulunan 4 katlı bir apartmanın 3. katında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre yeni yıla girmeye dakikalar kala sobayı yanar halde bırakıp evden çıkan 4 kişilik ailenin yaşadığı evde sobadan sıçrayan kıvılcımlar nedeniyle yangın çıktı. Askeri gazinoda nöbet tutan askerlerin evden dumanların çıktığını görmeleri üzerine durum İtfaiye’ye bildirildi. İtfaiye ekiplerinin müdahalesi ile yangın kısa sürede kontrol altına alındı. Eşyalar tamamen yanarak kullanılamaz hale gelirken, evde büyük çapta maddi hasar meydana geldi.

İtfaiye memuru Rıdvan Uçar, 2019 yılının son saatlerini yaşadıkları anda yangın ihbarı ile olay yerine geldiklerini söyledi.

İŞYERİNDE PATLAMA

2019’u yangınla uğurlayan Kastamonu İtfaiyesi, 2020 yılının ilk dakikalarında bir yangına daha müdahale etti.

Beyçelebi Mahallesi’ndeki bir iş yerinde tüp patlaması sonucu meydana gelen yangında iş yeri tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi. Patlamanın şiddetiyle iş yeri önünde park halinde olan bir otomobil yandı.

Beyçelebi Mahallesi 125. Yıl Caddesi üzerinde bulunan ve uzun süredir sahibi tarafından kullanılmayan mobilya tamiri yapan iş yerinde gaz sıkışması sonucu patlama meydana geldi. Patlamanın etkisiyle iş yerinde yangın çıktı. İş yeri içerisinde bulunan yanıcı maddelerin de etkisiyle yangın kısa sürede tüm iş yerini sardı. Yangın iş yeri önünde park halinde bulunan bir otomobile de sıçradı. Yoldan geçen diğer sürücülerin ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.  Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Yangın uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alınırken iş yeri ve iş yeri içerisinde bulunan eşyalar tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi. Bir yandan iş yerindeki yangına müdahale eden ekipler bir yandan da otomobili söndürmeye çalıştı. Öte yandan polis ekipleri tarafından çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı. Polis ekipleri yanan aracın sahibine ulaşamayınca itfaiye ekipleri patlama riskine karşı otomobilin aküsünü söktü. Ayrıca doğalgaz ve TEDAŞ ekipleri de olay yerine gelerek cadde üzerindeki akımı kesti. Yangın itfaiye ekiplerinin çalışması sonrasında kontrol altına alınırken hem iş yeri hem de iş yeri önünde bulunan otomobil kullanılamaz hale geldi.

SİNANBEY KONAĞI’NDA YANGIN

Kastamonu Belediyesi İtfaiye ekipleri üst üste müdahale ettikleri iki yangın sonrasında bu kez  de dün sabaha karşı yeni bir yangın ihbarı daha aldı. Sabaha karşı Sinanbey Konağı’nın müştemilat kısmında çıkan yangına itfaiye ekipleri kısa sürede müdahale etti. Konağın ek binalarını kısa sürede saran alevlerin konağa sıçramaması için itfaiye ekipleri yoğun bir mücadele ortaya koydu. Bir süre sonra yangın kontrol altına alınırken, müştemilat kısmında büyük hasar oluştu.