Yeniden gözaltında

Kokain kullandığı iddiası taşıyan görüntülerinin sosyal medyada yayınlanmasıyla Türkiye’de gündem olan ve savcılıkça hakkında soruşturma başlatılan Kürşat Ayvatoğlu, adli kontrol kaydıyla serbest bırakılmasının ardından, olayla ilgili kişilerin ifadeleri sonrasında dün yeniden gözaltına alındı.

İlk ifadesinde, “Kokain değil, pudra şekeriydi… Şaka yapıyorduk” dediği iddia edilen ve bu görüntü üzerinden kendisine şantaj yapıldığını iddia adan, bununla ilgili dava açacağını söyleyen Ayvatoğlu’yla ilgili sürdürülen soruşturmada Kastamonu ve İzmir’de 4 kişi gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı dün yaptığı yeni açıklamada, şüphelilerden elde edilen bilgi ve yeni deliller çerçevesinde Kürşat Ayvatoğlu’nun sabah saatlerinde yeniden gözaltına alındığınıaçıkladıve soruşturmanın, TCK’nin 188’nci ve devamı maddeleri kapsamında genişletildiğini bildirdi.

 

Lüks bir araçta kokain kullandığı iddiası taşıyan görüntülerinin sosyal medyada yayınlanmasıyla Türkiye’de gündem olan ve savcılıkça hakkında souşturmabaşlatılan  eski Kastamonu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü, eski AK Parti Genel Merkez personeli Kürşat Ayvatoğlu,adli kontrol kaydıyla serbest bırakılmasının ardından, olayla ilgili kişilerin ifadeleri sonrasında dün yeniden gözaltına alındı.

Kürşat Ayvatoğlu’nunilk ifadesinde “Kokain değil pudra şekeriydi. Şaka yapıyorduk” dediği iddia edildi.

Kürşat Ayvatoğlu’nun ifadesine ankaragazetecisi.com’dan Alican Uludağ ulaştı. Uludağ’ın yayınladığı ve Ayvatoğlu’nun kokain çektiği iddialarını reddederek, şaka amaçlı pudra şekeri çektiklerini öne sürdüğü ifade tutanağı şöyle:

“Görüntülerdeki sürücü koltuğunda oturan beyaz gömlekli kişi benim. Bu video, yaklaşık 2 yıl önce Kastamonu’da benim haberim olmadan çekilmiş. Yanımda bulunan ve sesi gelen şahıslardan ön koltukta oturan kişi, benim çocukluk arkadaşım D.O. isimli şahıstır. Yine arka koltukta videoyu çeken kişi ise arkadaşım U.K.’dir. Bu iki arkadaşım da Kastamonu’da ikamet eder. Görüntülerdeki benim burnuma çekmiş olduğum madde kesinlikle uyuşturucu madde değildir. Bu madde pudra şekeridir. Biz zaten arkadaş ortamında yabancı müzik dinlerken şaka, taklit amaçlı sanki uyuşturucu madde kullanıyormuşuz gibi yaparak eğleniyorduk. Bazen burundan sanki kokain çeker gibi bazen de esrarlı sigara içer gibi yapmış olduğumuz şakalar vardır. Ancak bugüne kadar yapmış olduğum bu şekildeki şakaları kesinlikle videoya çekmedik. Zaten bu görüntünün de benim haberim olmadan çekildiği aşikârdır. Benim kesinlikle hayatım boyunca kokain maddesi kullanmadım. Ben hiç kimseyi uyuşturucu maddeye özendirmedim. Çünkü ben bu görüntülerde uyuşturucu madde kullanmıyorum. Bu konuyla ilgili olarak mağdurum. Bana şantaj yapıldı. Bu konuyla ilgili de suç duyurusunda bulunacağım.”

ŞANTAJ YAPTILAR İDDİASI

Savcılık sorgusunda Kürşat Ayvatoğlu’na “Bu görüntüler, neden kim tarafından ne amaçla sosyal medya üzerinden paylaşılmıştır” diye de soruldu. Ayvatoğlu, kendisine yapılan şantajı şöyle anlattı:

“Bu video benim bilgim olmadan aracın arka koltuğunda oturan Y.M. isimli şahsın ortağı olan U.K. tarafından çekilmiş görüntüdür. Bu tarihten yaklaşık 20 gün önce Y.M. ile ortak arkadaşımız olan M.D. isimli şahıs beni arayarak acil bir konu ile ilgili görüşmek için beni Kastamonu’ya çağırdı. Bunun üzerine Kastamonu’ya gittim. Orada M.D. ile görüştüm. Bana Y.M’nin haber yolladığını, kendisinden alacaklı olduğum paradan vazgeçmemi, senedi işlemden kaldırmamı, eğer senedi işlemden kaldırmazsam ellerinde bana ait bir içeriğini söylemediği video olduğunu, bu videoyu sosyal medyaya vereceklerini söyledi.

Ben, beni sıkıntıya düşürecek, herhangi bir görüntüm olmadığını bildiğim için kesinlikle alacağımdan vazgeçmeyeceğimi, ellerinden geleni yapmalarını, yasal olarak gerekli suç duyurularını yapacağımı M.D’ye söyledim. Daha sonra durumu avukat arkadaşıma anlattım. O da benim yanıma Ankara’ya geleceğini, konuyla ilgili gerekli suç duyurusunu yapacağımızı söyledi. Ancak bu dönemde görev yaptığım partinin kongreleri olması nedeniyle ben avukatıma daha sonra suç duyurusunda bulunalım dedim. Dün gece sosyal medyada bana ait bu görüntülerin yayınlandığını görünce, hemen arkadaşım olan avukatımı aradım. Kendisi bana sabah saatlerinde Ankara’da olacağını söyledi.”

 

BAŞSAVCILIK’TAN AÇIKLAMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kürşat Ayvatoğlu hakkında çıkan “pudra şekeri içti, serbest kaldı” şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdiği bir açıklama yayınladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, şüpheli hakkında 26 Mart 2021’de TCK’nın 190/2 ve 191/1 maddeleri uyarınca soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı.

Soruşturma kapsamında şüphelinin kan, kıl ve idrar örneğinin alındığı, madde kullanımına ilişkin rapor işlemlerinin devam ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Hamza Kürşat Ayvatoğlu hakkında, bazı haber sitelerinde yayımlanan ‘pudra şekeri içti serbest kaldı’ şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Şüphelinin evi ve arabasında suç unsuru olabilecek deliller toplanmıştır. Akabinde ifadesi alınarak 27 Mart 2021’de mevcutlu olarak Başsavcılığımıza getirilmiştir. Dosya kapsamı ve delil durumuna göre değerlendirme yapılmış olup 5. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından şüpheli hakkında yurt dışı çıkış yasağı ve belirli yerlere başvuru şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmıştır. Ayrıca eylemin TCK 188 ve devamı maddeleri kapsamında olma ihtimali uyarınca soruşturma derinleştirilerek şüphelinin yanında bulunan ve kimlikleri tespit edilen diğer şüphelilerin yakalanması için kolluğa talimat verilmiştir. Soruşturma titizlikle devam etmektedir.”

GAZETECİ İFADEYİ PAYLAŞTI

Kürşat Ayvatoğlu’nun serbest bırakılmasını ve ifadesini haberleştiren gazeteci Alican Uludağ, sosyal medya hesabından kendisine gelen itirazlara yanıt verdi. Uludağ, Ayvatoğlu’nun ifadesinden de ilgili bölümü paylaştı.

İKİNCİ GÖZALTI VE SAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Otomobilde kokain olduğu tahmin edilen uyuşturucu madde kullandığı gerekçesiyle gözaltına alınarak adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Kürşat Ayvatoğlu, sürdürülen soruşturma kapsamında Kastamonu ve İzmir’de ifadesi alınan isimlerin, iddialarına istinaden yeniden gözaltına alındı.

A.A’nın dün geçtiği haber şöyle:

“Soruşturmayı sürdüren emniyet birimleri, Kastamonu ve İzmir’de diğer kişileri de yakaladı.

Görüntüdeki maddenin uyuşturucu ve uyarıcı olduğunun belirlenmesi ve şüphelinin bu maddeyi arkadaşlarına da temin ettiği iddiası üzerine Ayvatoğlu, savcılık talimatıyla yeniden gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, şüpheli Ayvatoğlu hakkında yürütülen soruşturma kapsamında sosyal medyada paylaşılan videoda yanında bulunduğu tespit edilen diğer zanlılar M.D, M.Y.M, D.O. ve U.K. hakkında gözaltı talimatı verildiği belirtildi.

Açıklamada, şüphelilerden elde edilen bilgi ve yeni deliller çerçevesinde Hamza Kürşat Ayvatoğlu’nun sabah saatlerinde yeniden gözaltına alındığı hatırlatıldı.

Ayvatoğlu hakkındaki soruşturmanın, TCK’nin “Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti Suçu” başlıklı 188’nci ve devamı maddeleri kapsamında genişletildiği bildirildi.

Açıklamada, “Başsavcılığımızca tüm şüpheliler hakkında gerekli dijital incelemelerin tamamlanması ve diğer şüphelilerin yakalanması için ayrıca kolluğa ek gözaltı talimatı verilmiştir. Soruşturma titizlikle devam etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Hamza Kürşat Ayvatoğlu’nun ifadesinde, kullandığı maddenin “pudra şekeri” olduğunu söylemesine rağmen araçta yanında bulunan ve gözaltına alınan iki kişinin “kullanılan maddenin uyuşturucu olduğunu, Ayvatoğlu’nun kendilerine de uyuşturucu temin ettiğini” öne sürdükleri öğrenildi.”