Yerel seçim öncesi kadın adaylar…

Bugün gazeteci, şehirde ojeli parmakları değil, köyde nasırlanmış elleri yazacak.

Yerel seçime gidilirken parti cephelerinde ismi geçen adayları yakından takip ediyoruz birlikte. Yalnızca yerel gazetelerden değil, ‘fısıltı gazetesinden’ gelen haberleri de inceliyoruz.

Bu süre zarfında dikkat çeken şey, Türk kadınının sembolleştiği Kastamonu’da yine bir tek bile belediye başkan adayı yok.

Adayı bırakın, ismi dolaşan bile yok. Resmi duyuruyu bırakın, dedikodu bile yok.

Ama lafa gelince de mangalda kül yok. ‘Şerife Bacı’nın torunuyuz’ sloganları dolaşıyor herkesin ağzında. Hani sırtında mermi taşırken İstiklal Yolu’nda donarak şehit düşen efsane KADIN Şerife Bacı…

Şehrimizde kaç kurum var müdürü kadın olan? Kaç ilçenin Belediye Başkanı kadın? Ya da ilimiz Belediye Meclisi’nde kaç kadın üye var? İl Genel Meclisi’nde kaç kadın üye var? Kaç kadın muhtarımız var? Lütfen bana bir cevap verin…

Türkiye’de, Atatürk’le birlikte 5 Aralık 1934’te kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanındı. Sahi, Kastamonu’dan en son çıkardığımız kadın milletvekilinin adını hatırlıyor musunuz? Kendisiyle tanışma fırsatınız oldu mu?

Türkiye’de kadınlara milletvekili olma hakkının tanınmasının ardından yapılan seçimde Meclis’e 18 kadın milletvekili girdi. O zamanlar Türkiye, parlamentodaki kadın sayısı oranıyla dünyada ikinci sırada yer aldı. Şu an mı? 118’inci sırada…

***

Kastamonu, İlk Türk Kadın Mitingi’nin yapıldığı şehir. Övünür, kutlarız hani o gün geldiğinde. Şehit Şerife Bacı’nın şehri. Kadın olduğu için savaşa alınmayıp, erkek kılığında savaşmaya giden Halime Çavuş’un şehri.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’ydü. Ülkemizden ateşlenip tüm dünyada kutlanan bir gündü. Kaçınız kutladınız bugünü? Kaçınızın aklına geldi? Hanginiz hatırladınız? Kim, bir kadına ‘Hakkının günü kutlu olsun’ dedi?

 

Gözde MINIK