Yerli otomobile şarj desteği

Belediye, Cumhurbaşkanı tarafından bugün tanıtımı yapılacak elektrikli yerli otomobile hazırlık konusunda harekete geçti ve elektrikli araç şarj istasyonu kurulumu için Zorlu Enerji Çözümleriyle anlaştığını açıkladı.

Başkan Vidinlioğlu, yerli otomobilin geleceği yakalamak adına elektrikli olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve  “Her alanda geleceği yakalamak önemli. Geleceği birlikte yakalamalıyız. Ortak akıl ile şehrimizi en güçlü hale getirmeliyiz. Bizler dün olduğu gibi bugünde, yarında yerli ve milli olan her projeye sonuna kadar destek vereceğiz” dedi.

 

Türkiye’nin ilk elektrikli yerli otomobili bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gebze’de tanıtılacak. Kastamonu Belediyesi,2023 yılında seri üretime geçileceği bilinen yerli otomobilin detayları kamuoyuyla paylaşılmadan önce bununla bağlantılı projesini açıkladı.

Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Akıllı Şehirler projesi kapsamında elektrikli araçlara yönelik adımlar atacağını yaptığı basın toplantılarında belirtmişti.Bu doğrultuda topyekun bir çalışma başlatan Belediye ekipleri araçların şarj ihtiyaçlarını giderecek istasyon projelerini hazırladı.

Kastamonu Belediyesi hazırlanan şarj istasyonu projeleri doğrultusunda yerli otomobil üreticilerinden Zorlu Grup ile gerekli görüşmeleri yaptı. Belediye, Zorlu Enerji Çözümleriyle elektrikli araç şarj istasyonu kurulumu üzerine anlaştığını açıkladı.

Şarj istasyonları Zorlu Enerji Çözümleri tarafından kurulacak. Tüm alt yapı çalışmaları ise Kastamonu Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek. Olukbaşı Şehirlerarası Otobüs Durağı yanı ve Kuzeykent Muhtarlık Binası yanına kurulacak olan iki araç şarj kapasiteli istasyon elektrik araç kullananların belirli bir bedel dahilinde hizmetine sunulacak. İstasyonun 2020 yılı içerisinde kurulumu tamamlanarak hizmete açılması bekleniyor. Elektrikli araç şarj istasyonu, yerli otomobilin seri üretime geçeceği yıl olan 2023 itibariyle yaygınlaştırılacak.

“GELECEĞİ HEP BİRLİKTE YAKALAMALIYIZ”

Akıllı Şehirler projesi kapsamında elektrikli araçların kullanımı konusunun da yer aldığını hatırlatan Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, temiz ve yenilenebilir enerjinin önemli olduğunu vurguladı. Yerli otomobilin geleceği yakalamak adına elektrikli olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Vidinlioğlu, “Her alanda geleceği yakalamak önemli. Geleceği birlikte yakalamalıyız. Ortak akıl ile şehrimizi en güçlü hale getirmeliyiz. Bizler dün olduğu gibi bugünde, yarında yerli ve milli olan her projeye sonuna kadar destek vereceğiz. Yerli otomobil ülkemiz adına önemli bir proje. Bu doğrultuda atılacak adımlarda üzerimize düşeni yapacağız. Elektrikli araç şarj istasyonları projelerini de bu nedenle önemsiyoruz. Elektrikli araç kullanımının artması temiz hava temiz çevre anlamına da geliyor. Bu doğrultuda hazırladığımız Akıllı Şehirler projemiz ile ülkemizde öncü olmak istiyoruz. Ekibimizle birlikte önemli işlere imza atarak şehrimizin gelişimine katkı sağlayacağız” diye konuştu.