Yersen “Bamya” var

Geçtiğimiz yıllarda Ramazan ayı geldiğinde “Ramazan ayının bereketi çarşı pazarı da hareketlendirdi.” Diye yazılır söylenir esnaf bu mübarek ayı daha bir farklı beklerdi.

Ramazan’da iftar ve sahurların vazgeçilmezi olan yiyecekler sofraları süsler, sofralar bereketli, birlikte yenilen yemeklerin ayrı bir tadı olurdu.

Sofraların vazgeçilmesi denildiğinde kendimize göre sayabileceğimiz çeşitli ürünler ve değerler mutlaka olacaktır. Örneğin; İlk olarak sayabileceğimiz iftar sofralarının vazgeçilmezi davet edilen konuklardı, bu ramazanda kaç ev kendi çocukları ana babası dışında iftar sofrası kurabiliyor.

Yiyeceklerden içeceklere olmazsa olmazlarımız vardı. Ramazan pidesi, iftariyelikler yanında hurma, çorba, pilav, et, komposto, isteğe göre güllaç, ekmek kadayıfı vb. ile sofralar donatılır Ramazan ve bereketi üzerine sohbetler yapılırdı.

Hayat pahalılığı her ne kadar bütçemizi de zorlasa yine de geçmiş yıllarda sofralarımıza gelen yiyecekleri iyi kötü almaya çalışıyoruz, yok dememek için kredi kartlarımıza daha fazla sarılıyoruz.

Özellikle bir ürün var ki yanına yaklaşılmıyor, sadece uzaktan bakmak, almak ile almamak arasında tereddüt ederek sonra da birçoğumuzun yaptığı gibi hüzünlü gözlerle geçip gittiğimiz ramazan sofrasının kralı bir ürün.

Bazılarımız sevmeyebilir çeşitleri arasında tercih yaptığımız biraz da araştırdığımızda faydalarının saymakla bitmeyeceği “Bamya”.

Kalorisi düşük, diyet yapanlara önerilen, B grubu vitaminleri içinde barındıran, kalsiyum, demir ve çinko gibi mineralleri bol miktarda olan, enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi bulunan, sindirim sitemini düzenleyen olarak belirtiliyor bu faydalı yiyecek internet sayfalarında.

Kurutulmuş çiçek bamya lezzeti ve sindirim sistemini rahatlatma özelliği ile ramazan sofralarının vazgeçilmez bir ürünüydü.

Alabiliyor muyuz? Alamıyoruz,

Alabilenler var mıdır? Mutlaka vardır ancak gramla,

Davetler olsa bile sofrada bamya var mı? Sanmıyorum.

Fiyatı cep yakıyor, el yakıyor yöreye göre 500 ile 850 Türk Lirası arasında fiyatı değişiyor, düğünlerde altın yerine bilezik veya kolye olarak takılacak hale geldi,

Elektrik, su, doğalgaz, mutfak tüpü, telefon, internet, benzin, motorin, ulaşım fiyatları almış başını gidiyor sen bamyadan bahsediyorsun diyenler mutlaka olacaktır, hayat pahalı değil bizim gelirimiz düşük, enflasyon bitecek, fiyatlar düşecek alım gücü yükselecek ne kaldı ki yeni yıla, bekle yersen bamya var.

Fiyatlar gayet normal, hayat yaşam standardımız üst düzey, biz fakiriz ama bunu anlayamıyoruz, zira anlamamamız için algılarımız başka türlü çalışıyor çalıştırılıyor.

İyi olan tek şey algı yönetimi bu da çok iyi başarılıyor, ne demiştik yersen bamya var.

İnsan yaşamı için gerekli tüm ürünler “ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır bir hikmeti” diye düşünüp rahatlayalım.

Bir sır vereyim, döviz kazanıp Türk Lirası harcayın hayat o zaman daha güzel, bunu yapan bir kesim var, hayat pahalılığı geçim sıkıntısı gibi bir durumdan bahsettiklerini şikâyet ettiklerini hiç duydunuz mu?

 

Bülend Çadırcıoğlu