Yeşilay’dan Tosya çıkarması

Yeşilay Kastamonu Şubesi , ilimizdeki faaliyetlerini çoğaltmak ve Yeşilay Danışmanlık Merkezi ile kurumlar arası işbirliklerini sağlamak için başlattığı ziyaretleri Tosya’da sürdürdü.

Yeşilay heyeti İlçe Kaymakamı Deniz Pişkin’i, Belediye Başkanı Vokan Kavaklıgil’i  , İlçe Sağlık Müdürü Dr Murat Karakaş’ı, llçe Milli Eğitim Müdürü Murat Demirci’yi, Tosya İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü İsmail Çalışkan’ı , Tosya Devlet Hastanesi Başhekimi Ahmet Karakuş’u  ziyaret ederek kurumsal işbirlikleri gerçekleştirildi.

Yeşilay Kastamonu Şube Başkanı İzzet Serhat Köylü, ziyaretleriyle ilgili şunları söyledi:

“Yeşilay olarak 100 yıldır olduğu gibi koronavirüs salgını döneminde de bağımlılıklardan uzak ve iyi bir yaşam için çalıştık. Bu dönemi de yararlı bir şekilde değerlendirerek Kastamonu’da Hz. Pir. Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi üzerinde  Vakıf bölgesi olarak adlandırdığımız mevkiide Ellezler Konağında YEDAM’ı faaliyete geçirdik. İlk etapta madde ve alkol bağımlıları ve ailelerinin ücretsiz olarak psikososyal danışmanlık hizmeti alabileceği YEDAM’ımızı her yerde tanıtıyoruz.İlerleyen süreçte tütün ve teknoloji bağımlılığı ile ilgili de hizmet vereceğiz.  İşbirliği yapabileceğimiz tüm kurumlara ziyaretler düzenliyouruz. Bu kez de en büyük ilçemiz Tosya’daydık.İnşallah diğer ilçelerimizi de bu kapsamda ziyaret edeceğiz ve Yeşilayı Kastamonu genelinde daha geniş kitlelerle buluşturacağız. Bu sayede ilimiz olarak bağımlılıklarla topyekun bir mücadeleye öncülük edeceğiz. Bu konuda tüm vatandaşlarımızın desteğini bekliyoruz.”

 

————————————————-

YEDAM’da

Ne Yapıyoruz?

“YEDAM olarak tütün, alkol, madde ve internet ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlayarak yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı oluyoruz. Aynı zamanda aile ve yakınlarına da destek vererek bozulan yaşam düzeninin onarılmasını ve ilişkilerin sağlıklı devam etmesini destekliyoruz.

*Merkezlerimizde yatış yapılmamaktadır.

 

Kimler başvurabilir?

 

Tütün bağımlılığı ile mücadele yöntemlerini öğrenmek istiyorsanız

Alkol kullanımınız fazlaysa

Madde bağımlılığı tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız

Yoğun internet kullanımına bağlı yaşamınızda sorunlar varsa

Eğer aile üyelerinizden biri bunları yaşıyor ama danışmanlık için gelmiyorsa, bilgi ve danışmanlık almak  için siz de doğrudan YEDAM’a gelebilirsiniz.

 

Neler yapıyoruz?

 

Bağımlılık konusunda ÜCRETSİZ ve AYAKTAN danışmanlık hizmeti veriyoruz.

 

Tütün-alkol-madde- internet kullanan kişinin bağımlılık düzeyini saptıyoruz.

Tütün-alkol-madde kullanımını bırakması konusunda yardımcı oluyoruz.

Tekrar kullanmaya başlamamak için yöntemler öğretiyoruz.

Eşlik eden ruhsal sorunlar varsa (öfke kontrolsüzlüğü, kaygı vb) bunların düzelmesi için psikolojik destek veriyoruz.

Nasıl davranmaları konusunda aileleri bilgilendiriyoruz

Danışanlarımızı evlerinde ziyaret edip, gidişatı takip ediyoruz

 

Bunları başarabilmek için:

Bireysel görüşmeler ve grup çalışmaları yapıyoruz,

Sosyal destek sağlıyoruz,

Değişim demek yeni alışkanlıklar, yeni bir çevre, yeni bir hayat demektir. Danışanlarımızın sağlık güvencesi, işsizlik, boş zaman değerlendirmesi gibi sorunlarının giderilmesinde diğer kurumlarla işbirliği içinde çalışıyoruz,

YEDAM Atölye’de danışanlarımızın sosyal yaşama uyumunu sağlayarak, meslek edindirme kursları veriyoruz,

İyileşmenin kalıcı olması ve hayata uyumun sağlanabilmesi için YEDAM Atölyede uzun süreli aktivitelerimizi sunuyoruz.”