Yıkım mutluluğu

Bir yıkım görüntüsü insanı nasıl mutlu edebilir? İçinde onca anı da yıkılacak örneğin o binayla birlikte. Ama inanın Ballıdağ Hastane binasının  yıkım görüntüsü beni inanılmaz mutlu etti.

“Kötü alışkanlıkların” mekanı olmaktan çıkacak Ballıdağ. Geçilmesin diye önü metrelerce kazılmış bir göz yazığı olmaktan çıkacak. Ballıdağ’a bahar gelecek artık. Eskisi gibi umut yeşertecek. Bir sağlık turizm merkezi olarak Daday’ı yeniden hareketlendirecek.

Lojmanıyla, hastanesiyle, bahçesindeki süs havuzuyla dahi, hizmet verdiği dönemin çok üstünde seyreden sanatoryum, eski havasını geri kazanacak; uygulanacak projeyle.

Elini taşın altına koyan, “sadece” konuşmayıp iş de üreten insanlara hasret bu memleket. Söz verince verdiği sözü tutana özlem duydu senelerce. “–cağız, -ceğiz” ekinden gına getirdi bu memleket.

Ballıdağ, nefes alacak artık. Rutubetten dökülmüş sıvaları yıkıldı. Yeni boyalar tutacak artık o duvarlar. Tonlarca dosyanın artık gibi kaldığı oda boşaltıldı. Yeni dosyalar için yeni odalar yapılacak.

Yaşlı nüfusunun en yüksek olduğu ilimiz ve bölge ortaklarımızın konuşlandığı yerde büyüyor Ballıdağ. İş makinelerinin çevrelediğine bakmayın. Çiçek gibi olacak orası, kuşlar uçacak eskisi gibi…

Gözde MINIK